Čechům, kteří bojovali na Ukrajině za separatisty, hrozí výjimečné tresty

 Události 
08. ledna 2022 17:43 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dalším dvěma Čechům hrozí vysoký trest za to, že válčili po boku proruských separatistů na Ukrajině Depositphotos
Rozhodli se válčit po boku proruských separatistů na východě Ukrajiny, teď dvojici Čechů hrozí výjimečné tresty. Oba muže Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze viní z terorismu.

Obžalovaní bojovali podle žalobců v řadách jednotek separatistů na východě Ukrajiny v letech 2015 až 2020. Na jednoho z nich podalo VSZ obžalobu u Městského soudu v Praze loni 15. prosince a na druhého 30. prosince. Jejich jednání je podle nich kvalifikováno jako zločin účasti na teroristické skupině a zločin teroristického útoku, za úřad o tom informoval Marek Bodlák, ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Kauzou se zabývá server iDnes.cz.

V Česku již v minulosti za stejný čin padaly vysoké tresty, informuje server CNN Prima News. V úterý pražský městský soud uložil za teroristický útok a účast v teroristické skupině Martinu Sukupovi trest 21 let ve vězení.

Sukup se podle soudu aktivně zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám. Mimo jiné se i chlubil medailemi, které získal za „bojové zásluhy a osvobození Donbasu“. Rozsudek zatím není pravomocný a muž si jej nevyslechl, je stíhán jako uprchlý.

„Pokud jde o skutečnost, že obžalovaný vycestoval z území České republiky, že se zapojil do struktur separatistických skupin, o tom jsme neměli žádné pochybnosti,“ uvedla soudkyně Silvie Slepičková. Poukázala například na komunikaci, kterou Sukup vedl s dalšími lidmi, a fotografie, které jim posílal. Informoval o tom server iDnes.cz.

Kvůli zapojení do bojů na Ukrajině byl také loni odsouzen ke 20 letům vězení Jiří Urbánek, stejný trest dostal Martin Kantor a v červenci Vrchní soud v Praze zpřísnil na 21 let vězení trest Alexeji Fadějevovi. Dříve byl kvůli tomu obžalován z terorismu také bývalý český voják Erik Eštu. Soudy ho ale nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách jen podmíněným trestem.

Příští týden bude Vrchní soud v Praze řešit případ Lukáše Nováčka, kterého plzeňský krajský soud v září nepravomocně odsoudil za teroristický útok a za účast v organizované zločinecké skupině ke 20 letům ve vězení.

Proruští separatisté vyhlásili v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny samozvané státy – Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Před konfliktem, který vypukl na jaře 2014, žilo v obou oblastech 6,6 milionu lidí. Ozbrojený konflikt si od té doby vyžádal tisíce mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují z vojenské podpory separatistů Rusko, mají k tomu i několik důkazů. Moskva ale svou účast popírá.

Zdroj: iDnes.cz, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hezounek Ryan Gosling se stal hvězdou kampaně módního domu Gucci

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...