Češi dělali z neškodných zbraní smrtící. Šel po nich kvůli tomu i Europol

 Události 
13. října 2021 11:34 / Naďa Stehlíková
  8
📷
1 fotografie v galerii
Policie zadržela stovky upravených zbraní Europol
Nizozemské úřady vydaly evropský zatykač na dva české občany, kteří jsou podezřelí z nezákonného předělávání volnočasových pistolí na zbraně se smrtícími účinky. Českým kriminalistům se podařilo tyto osoby vypátrat a zadržet.

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) na akci spolupracovali s Krajským státním zastupitelstvím v Ostravě. „Věc se týká úpravy palných zbraní „flobert“ určených pro volnočasové aktivity nebo sportovní účely na zbraně se smrtícími účinky,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.  

V této věci byl zřízen společný vyšetřovací tým nizozemské policie a slovenské Národnej kriminálnej agentury (NAKA), se kterým detektivové NCOZ dlouhodobě a úzce spolupracují. Tomu se v minulých dnech podařilo podezřelé vypátrat a zajistit. „V současné době je již rozhodnuto, že obě zadržené osoby budou předány do Nizozemska,“ dodal Ibehej.

Nedávno se podařilo zadržet další čtyři členy gangu obchodujícího se zbraněmi. Dva byli zatčeni na Slovensku 13. září a další dva 5. října v Nizozemsku. Všichni podezřelí byli Europolem považováni za vysoce hodnotné cíle. Gang údajně dodal zločineckým skupinám v Nizozemsku, Rakousku, Dánsku, Německu, Portugalsku, Švédsku a České republice více než 1 500 střelných zbraní.

Během vyšetřování bylo nalezeno více než 350 zbraní. Šlo také o samopaly a útočné pušky spolu s několika tisíci náboji. V rámci této pracovní skupiny bylo rovněž zatčeno dalších dvanáct podezřelých ze spolupráce s organizovanou skupinou. Europol vyslal na akci do České republiky tři vlastní odborníky a současně financuje vyslání tří nizozemských vyšetřovatelů.

Zdroj: Policie ČR, Europol.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte