Vláda získala důvěru. Trvalo to však rekordních 23 hodin

 Z domova 
14. ledna 2022 06:52 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nová vláda Petra Fialy získala důvěru Vláda ČR
Nová vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny, a to 106 hlasy. Jednání trvalo rekordních 23 hodin.

Pro důvěru vládě Petra Fialy zvedlo ruku všech 106 přítomných koaličních poslanců. Dva chyběli. Proti kabinetu hlasovalo 87 zákonodárců z opozičních ANO a SPD. Šéfové opozičních hnutí dopředu avizovali, že důvěru kabinetu nepodpoří. „Hnutí ANO nebude hlasovat pro důvěru nové vlády. Nemůžeme podpořit vládu, která klame občany. Programové prohlášení vlády jsem četl několikrát. Ani náš program jsem nečetl tolikrát. Lidé čekají, že konečně začnete makat, zatím slyšíme jen floskule a vykrucování,“ zuřil u řečnického pultu bývalý premiér Andrej Babiš (ANO).

V podobném duchu mluvil i předseda SPD Tomio Okamura. „Hnutí SPD vládu nepodpoří. Vláda zatím nenabídla řešení drakonického zvyšování cen potravin i energií. Přestože vláda už rok říká, jak je připravena vládnout. Skutek utek. Sliby, chyby,“ kritizoval kabinet Okamura. Fialovu vládu přitom jmenoval prezident Zeman až krátce před Vánoci, fakticky tak ministři ve svých křeslech sedí necelý měsíc.

Jednání o důvěře vlády začalo ve středu dopoledne, trvalo celý den a celou noc, ve čtvrtek ráno bylo přerušeno a pokračovalo v podvečerních hodinách. Premiér Petr Fiala (ODS) v závěrečném projevu zkritizoval kabinet ANO a ČSSD. „Byla to vaše vláda, která nastoupila v době mimořádného ekonomického růstu a vy jste ho nedokázali využít k prospěchu občanů a opravdovému rozvoji České republiky. Proto máme vysokou inflaci, rekordní zadlužení a lidi, kteří se nacházejí na hranici energetické chudoby. My jsme připraveni vyvést Českou republiku z této složité situace. Je to těžký úkol. Ale je těžký i proto, jak jste tady vládli,“ prohlásil premiér Fiala.

Po sečtení hlasů se ve Sněmovně začalo tleskat a premiéru Fialovi přišel po oznámení výsledků pogratulovat jeho předchůdce Andrej Babiš. Podal mu ruku. Takové gesto nebývá u opozičních lídrů zvykem. V poslední době se často spekuluje o tom, že Babiš se chystá na prezidentskou kandidaturu a snaží se chovat státnicky.

Zdroj: CNN Prima News, ČT24.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Tech

Je krásnější než raketoplán. Radian One je nové vesmírné plavidlo budoucnosti

Zavřít reklamu