Vláda schválila pomoc živnostníkům i firmám. Vyčleněno má 12 miliard korun

 Události 
23. listopadu 2021 06:12 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Podnikatelé a firmy se opět dočkají finanční pomoci od státu Pixabay
Vláda schválila finnční pomoc pro podnikatele zasažené protipandemickými opatřeními. Při poklesu tržeb minimálně o 30 procet budou moci čerpat 40 procent z nepokrytých nákladů nebo 300 korun a den. Pro živnostníky bude gungovat kompenzační bonus.A chystá se i znovuspuštění programu Antivirus B.

„Zaktivujeme opět program Antivirus B, ministerstvo práce ho připraví a rozpracuje do příští vlády, pravděpodobně tedy do konce týdne,“ upřesnil ministr průmyslu Karel Havlíček po zasedání vlády.

Programy ministerstva průmyslu nazvané Covid Nepokryté náklady a Covid 2021 budou pro obory dotčené proticovidovými opatřeními platit od 1. listopadu.

Na nové verze podpůrných programů bude podle odhadu ministerstva průmyslu potřeba 12 miliard korun.

Nárok na pomoc by měli mít podnikatelé, kteří zaznamenají za rozhodnou dobu pokles obratu alespoň o 30 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2019.

Programy nebudou mezi sebou slučitelné. Podnikatel si bude muset vybrat jeden, současně nebude moci čerpat ani kompenzační bonus, který připravilo ministerstvo financí.

V programu Covid Nepokryté náklady by měli mít podnikatelé možnost získat příspěvek na 40 procent nepokrytých fixních nákladů. Jeden žadatel bude moci dostat maximálně 20 milionů korun.

U Covid 2021 ministerstvo navrhuje podporu, která se rovná „součinu 300 korun krát počet zaměstnanců v pracovním poměru vyjádřený jako ekvivalent plných pracovních úvazků, krát počet dní v rámci rozhodného období“.

Kompenzační bonus je podle ministryně financí Aleny Schillerové určený živnostníkům, malým společnostem s ručením omezením i lidem pracujícím na dohodu.

„Podmínky byly konzultovány se všemi svazy a komorami, nárok mají všichni živnostníci, malá eseróčka nebo dohodáři, kteří mají v důsledku opatření zavedených vládou pokles tržeb o třicet procent,“ dodala Schillerová.

Srovnávací období je určeno na červen až říjen letošního roku. „Z těchto měsíců si vyberou tři měsíce podle vlastní úvahy, zprůměrují je a budou je srovnávat s prosincem tohoto roku,“ řekla Schillerová.

Každý, kdo bude mít propad, může podle ní o bonus žádat, vláda tentokrát nepřikročila k výčtu profesí. U sezonních podnikatelů bude rozhodné období listopad 2019 až březen 2020.

Živnostníci získají 1000 korun čistého na den, dohodáři 500 korun. První takzvané bonusové období bude od 22. listopadu do konce letošního roku. Zákonem je dále garantováno ještě druhé bonusové období odpovídající lednu 2022. Další období bude moci vláda opět zavést svým nařízením, nejpozději ovšem do konce příštího roku.

„Pro malá s.r.o. snižujeme podmínku minimálního obratu na 120 000 korun, to je pojistka, aby o bonus nežádaly prázdné schránky, ale vyhověli jsme požadavkům a limit jsme snížili,“ dodala Schillerová, podle níž bude vláda navrhovat ve Sněmovně zrychlené projednávání ve stavu legislativní nouze.

Zdroj: iDnes.cz, Twitter, ČT24.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum