Brutálně připravil o život matku a její dvě dcery. Díky zmrazenému sperma se ho podařilo po 13 letech dopadnout

 Události 
27. října 2021 17:16 / Naďa Stehlíková
  44
📷
6 fotografií v galerii
Trestu za vraždu tří žen nakonec pachatel neunikl Depositphotos
Trojnásobná vražda, která pachateli málem prošla. Po dlouhých 13 letech ho ale usvědčila DNA. Přesto dostal násilnický alkoholik Jaroslav Gančarčík směšný trest, přitom v době spáchání činu mu ještě hrozila šibenice.

Tragédie, která otřásla celou obcí Klučov, se stala v noci z 30. dubna na 1. května roku 1990. Takzvané pálení čarodějnic zde oslavovali taneční zábavou. Ráno ale byly v jednom z domů nalezeny tři zavražděné ženy. Ivanka Kudláčková (55) a její dvě svobodné dcery - dvaadvacetiletá Ivana a sedmnáctiletá Miroslava. Všechny ženy měly na těle mnoho bodných ran. Od pasu dolů měly svlečené spodní prádlo, což svědčilo o sexuálních pohnutkách pachatele. V domě žily ještě s dvaasedmdesátiletou babičkou, ta ale byla v době činu hospitalizovaná v nemocnici. Krvavému masakru tak o vlásek unikla.

Na základě stop kriminalisté zjistili, že dcery se vůbec nezmohly na odpor, zřejmě spaly. Aktivně se bránila jen jejich matka. Proti útoku vraha ale neměla sebemenší šanci. V genitáliích nejmladší z žen bylo nalezeno sperma. Nepodařilo se ale zjistit, kdy přesně ji vrah znásilnil, zda před smrtí, nebo až potom. Právě toto sperma nechali kriminalisté zmrazit a jak se ukázalo, sehrálo to klíčovou roli při dopadení vraha. I když to nakonec trvalo dlouhých 13 let.

Zavražděné ženy v tratolišti krve objevila 1. května ráno jejich příbuzná. Policie okamžitě rozjela velké pátrání. Hlavním podezřelým byl přítel zabité sedmnáctileté dívky. Ukázalo se však, že vraždu spáchat nemohl. Policisté se ale nechtěli vzdát. Jednou z verzí bylo, že vrah mohl být některý z účastníků taneční zábavy. Policisté vytvořili seznam 127 mužů ve věku od 15 do 50 let, nezapomněli ani na majitele chat a chalup v blízkém okolí Klučova. Vraha mezi nimi ale nenašli. Postupem času by případ odsunutý na vedlejší kolej.

Zlom ale nastal na jaře roku 2003, kdy brněnští kriminalisté zatkli tehdy pětatřicetiletého Jaroslava Gančarčíka, kterého podezírali ze série znásilnění brněnských žen. Muž byl v tu dobu už celkem 11x trestán pro mravnostní a násilné trestné činy. Bydlel osamoceně v jednom z pavlačových domů nedaleko ulice Vídeňská a ženy – budoucí oběti si vyhlížel brzy ráno v blízkosti hustých porostů v Bohunicích.

O několik měsíců později byl za trestné činy znásilnění, případně pokusy o znásilnění odsouzen - jako zvlášť nebezpečný recidivista - k deseti letům vězení. V průběhu trestu mu byly odebrány sliny k určení genetického profilu a zanesení tohoto profilu do celonárodní databáze DNA. Ta vznikla na základě zákona v roce 2001 a shromažďují se v ní genetické profily obviněných a odsouzených osob, které se dopustily závažných trestných činů násilného a mravnostního charakteru. Krom toho se do databáze zařazují profily DNA neznámých mrtvol a geneticky analyzované biologické stopy z dosud neobjasněných závažných trestných činů. Byl tam zařazen i genetický profil spermatu z Klučova. Byo tak už jen otázkou času, kdy hrozivá pravda vypluje na povrch.

Na začátku sice Gančarčík zapíral a tvrdil, že by toho nebyl schopen, protože nedokáže zabít ani kuře, ale důkazy byly neúprosné. Postupně si začal na událost vzpomínat. Ukázalo se, že v osudný den cestoval vlakem, odkud ho ale strojvůdce vyhodil, protože neměl jízdenku. Protože byl bez peněz, rozhodl se je opatřit krádeží. Vyhlédl si dům, ve kterém v tu chvíli spala matka se dvěma dcerami. Nejprve se pokusil dovnitř dostat oknem, nakonec ale zjistil, že jsou otevřené dveře. V předsíni vzal řeznické nože, které si matka dcer vypůjčila od řezníka a chystala se mu je vrátit. Těmi pak nebohé ženy zběsile ubodal. Zasáhl důležité hrudní orgány a ženy následně zemřely na následky vnitřního krvácení. Útok vedl obrovskou silou, o čemž svědčí kus ulomené čepele hluboko v těle matky.

Nejdéle podle všeho žila nejmladší Miroslava. „Vzpomínám si na krvácející ženu... to byla ona (ukazoval při výslechu na fotografii Miroslavy Kudláčkové), chrčela, bublala... pomáhal jsem to krvácení zastavit nějakým kusem hadru. Nechápu, jak jsem mohl zvládnout zabít všechny tři,“ řekl během výslechu.

U soudu už ale nevypovídal. Před listopadem 1989 by Gančarčík za tři vraždy skončil na šibenici. 2. května 1990, dva dny po krveprolití v Klučově, byl však trest smrti v Československu zrušen. Senát Krajského soudu v Praze měl v lednu 2005 k dispozici dvě právní úpravy, kterými se mohl řídit. Musel zvolit tu, která byla pro Gančarčíka příznivější. Platný zákon nabízel doživotí, ten starý (vedle již zrušené oprátky) maximálně pětadvacet let vězení. Ze zákona se ale do výše trestu musel započítat i dosud nevykonaný předchozí trest za znásilnění čtyř žen v Brně. Nakonec mu tak za trojnásobnou vraždu  soud udělil trest v délce trvání 16 let a tři měsíce. Rozsudek včetně vyměřeného trestu nabyl právní moci v červnu 2005. Na svobodu by se měl Gančarčík vrátit v roce 2030.

Zdroj: kriminalistika.eu, iDnes.cz, wikipedia.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum