Ukrajině se podařilo zachránit uneseného starostu. Vyměnila ho za devět ruských branců

 Ze zahraničí 
18. března 2022 06:19 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rusové na Ukrajině útočí hlavně na civilní cíle Depositphotos
Starostové ukrajinských měst se stali terčem ruských vojáků. Poté, co se Ukrajině podařilo osobodit z ruského zajetí starostu Melitopolu Ivana Fedorova, unesli Rusové dalšího starostu, tentokrát města Skadovsk Oleksandra Jakovljeva nebo Viktora Těreščenka z města Velykyj Burluk v Charkovské oblast. Starostu Hustomelu pak Rusové rovnou zastřelili.

Starostu města Hustomel Jurije Prilipka zastřelili Rusové ve chvíli, kdy lidem rozdával chléb a léky. Psal o tom například server CNN Prima News. Spolu se starostou tehdy přišli o život i další dva lidé. O zabití hustomelského starosty informovala ukrajinská zpravodajská agentura.

O pár dní později otřáslo válkou zmítanou Ukrajinou video, které zachytilo únos starosty Melitopolu Ivana Fedorova. Jak píše server tn.nova.cz, Fedorova nejprve Rusové chtěli přetáhnout na svou stranu, starosta však neustoupil, a tak ho v pátek 11. března unesli a uvěznili. Podle ruských úřadů se starosta podílí na teroristické činnosti a je členem nacionalistických milicí. Proti jeho zatčení obyvatelé 150tisícového města silně protestovali.

Zástupce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko dříve oznámil, že starosta byl osvobozen z ruského zajetí při speciální operaci. „Ivan Fedorov byl propuštěn z ruského zajetí. Rusko výměnou za něj získalo devět vojáků narozených v letech 2002 a 2003. To jsou v podstatě děti, odvedenci, kteří podle ruského ministerstva obrany na Ukrajině nejsou. Ale celý svět znovu vidí, že na Ukrajině jsou,“ uvedla tisková mluvčí prezidenta Darja Zarivná.

Fedorov neskrýval radost z osvobození a řekl, že má nyní velký úkol. "Teď chci společně s naším týmem v co nejkratším čase vztyčit na hlavním náměstí v Melitopolu naši vlajku. A ti, kteří ji sundali, už zcela jistě nebudou žít v našem nádherném městě. Sláva Ukrajině," prohlásil Fedorov.

Ivan Fedorov ovšem není jediným uneseným starostou. Jak informoval šéf krajské vojenské správy Oleksandr Staruch, v neděli byl unesen také starosta města Dniprorudne Jevhen Matvejev. A ve středu dopoledne oznámil ukrajinský ministr zahraničí další únos. Starosta města Skadovsk Oleksandr Jakovljev zmizel i se svým náměstkem Jurijem Paljuchem. Drželi je v zajetí několik hodin. A server Echo24 přišel v pátek ráno s další podobnou zprávou. Tentokrát se měli ruští vojáci podle gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova zmocnit Viktora Těreščenka z města Velykyj Burluk v Charkovské oblasti.

Zdroj: CNN Prima News, tn.nova.cz, echo24.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...