Německo a Dánsko přijmou zpět jedenáct žen, které byly součástí IS. Spolu s nimi se vrací i sedmatřicet dětí z tábora na severu Sýrie
V rámci společné operace se do Německa vrací na 23 dětí a osm jejich matek, zatímco Dánsko přijme zpět 14 dětí a tři ženy. Skupina byla přivezena z tábora Roj na severu Sýrie, který je pod kontrolou Kurdů. Celá operace probíhala za zvýšené bezpečnosti. Let s podporou US přistál v noci ze středy na čtvrtek na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem.
Ženy se v minulosti přidaly k IS
Ženy se v minulosti přidaly k Islámskému státu, a většina z nich byla proto po příletu zadržena. Německý ministr zahraničí Heiko Maas sdělil, že byly převezeny do vazby a čelí vyšetřování za své předešlé činy. Dodal, že repatriované děti nejsou za svou situaci zodpovědné, a je tudíž obzvláště potřeba poskytnout jim ochranu.
V táborech na severu Sýrie, z nichž byly matky a děti přivezeny repatriačním letem zpět do Německa a Dánska, jsou stále ještě stovky Evropanů, kteří se k IS připojily. Předpokládá se, že většina Evropanů v táborech jsou ženy a děti bojovníků IS nebo sympatizantů s radikálními džihádisty.
Většina repatriací probíhá případ od případu
Skupiny soustřeďující se na lidská práva na evropské státy tlačí, aby své občany repatriovaly co nejdříve. Argumentují hlavně tím, že většina z nich musí v táborech čelit rizikům onemocnění a rovněž pak i radikalizaci. Většina vlád ale přistupuje k jednotlivým repatriacím spíše případ od případu, a to vzhledem k bezpečnostním obavám. Tato operace je zatím, co se počtu osob týče, největší svého druhu.
Od pádu radikální organizace IS v březnu 2019 se země dohadují, jak se zadrženými napojenými na IS dále nakládat.
Kromě Dánska a Německa repatriovalo některé své občany už i Finsko nebo Belgie. V táborech ale nadále zůstává mnoho rodin, mezi nimi i 12 skupin z Austrálie.
Zdroj: BBC.com, ABC.net.au, thehindu.com.