Německo a Dánsko přijmou zpět jedenáct žen, které byly součástí IS. Spolu s nimi se vrací i sedmatřicet dětí z tábora na severu Sýrie

 Ze zahraničí 
07. října 2021 14:19 / Radka Jančová
  1
📷
1 fotografie v galerii
Na letišti ve Frankfurtu přistálo letadlo, které přivezlo ze Sýrie osm žen, které se v minulosti přidaly k organizaci Islámský stát Profimedia
Obě země se rozhodly k repatriaci 11 žen, jež byly součástí IS. Do Dánska a Německa se vrátí i na 37 dětí z tábora v severní Sýrii. Německý ministr zahraničí Heiko Maas sdělil, že se všech jedenáct žen bude zodpovídat ze svých předešlých činů. Dodal, že repatriované děti nejsou za svou situaci zodpovědné, a je tudíž potřeba je chránit.

V rámci společné operace se do Německa vrací na 23 dětí a osm jejich matek, zatímco Dánsko přijme zpět 14 dětí a tři ženy. Skupina byla přivezena z tábora Roj na severu Sýrie, který je pod kontrolou Kurdů. Celá operace probíhala za zvýšené bezpečnosti. Let s podporou US přistál v noci ze středy na čtvrtek na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem.

Ženy se v minulosti přidaly k IS

Ženy se v minulosti přidaly k Islámskému státu, a většina z nich byla proto po příletu zadržena. Německý ministr zahraničí Heiko Maas sdělil, že byly převezeny do vazby a čelí vyšetřování za své předešlé činy. Dodal, že repatriované děti nejsou za svou situaci zodpovědné, a je tudíž obzvláště potřeba poskytnout jim ochranu.

V táborech na severu Sýrie, z nichž byly matky a děti přivezeny repatriačním letem zpět do Německa a Dánska, jsou stále ještě stovky Evropanů, kteří se k IS připojily. Předpokládá se, že většina Evropanů v táborech jsou ženy a děti bojovníků IS nebo sympatizantů s radikálními džihádisty.

Většina repatriací probíhá případ od případu

Skupiny soustřeďující se na lidská práva na evropské státy tlačí, aby své občany repatriovaly co nejdříve. Argumentují hlavně tím, že většina z nich musí v táborech čelit rizikům onemocnění a rovněž pak i radikalizaci. Většina vlád ale přistupuje k jednotlivým repatriacím spíše případ od případu, a to vzhledem k bezpečnostním obavám. Tato operace je zatím, co se počtu osob týče, největší svého druhu.

Od pádu radikální organizace IS v březnu 2019 se země dohadují, jak se zadrženými napojenými na IS dále nakládat.

Kromě Dánska a Německa repatriovalo některé své občany už i Finsko nebo Belgie. V táborech ale nadále zůstává mnoho rodin, mezi nimi i 12 skupin z Austrálie.

Zdroj: BBC.com, ABC.net.au, thehindu.com.

Víc už toho není

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu