Na Ukrajinu už dopadlo přes 500 raket. Z Ruska se stahují nezávislá média, hrozí jim mnohaleté vězení

 Ze zahraničí 
05. března 2022 07:50 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Během současné války už na Ukrajinu dopadlo přes 500 ruských raket Depositphotos
Ukrajina se desátý den brání ruské invazi. Zemi už podle OSN opustilo přes milion lidí. Celkově podle Pentagonu na Ukrajinu vypálili Rusové 500 raket. Píše o tom server tn.nova.cz.

Ukrajincům se stále daří držet ruské jednotky daleko od Kyjeva. Dlouhý nepřátelský konvoj údajně utrpěl velké ztráty a stojí zhruba 25 kilometrů od hlavního města. Podle Ukrajinců se ruské síly snaží vytvořit koridor mezi Krymem a Donbasem. K tomu potřebují dobýt Mariupol, přístavní město, které je podle jeho starosty obklíčeno. Mohutnému ostřelování čelí i Charkov, informuje CNN Prima News.

Jak píše server tn.nova.cz, podle ukrajinské poslankyně Lesie Vasylenkové zemřelo v Charkově už 188 civilistů. Z nich bylo 11 dětí. Kyjevem v sobotu ráno zněly sirény varující před náletem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za poslední týden přežil nejméně tři pokusy o atentát, píše britský list The Time na svých internetových stránkách. Jak píše server tyden.cz, zabít se ho údajně pokoušeli žoldnéři z ruské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny a příslušníci speciálních jednotek z Čečenska. Wagnerovcům i bojovníkům z Čečenska pokusy o atentát zmařili příslušníci ruské tajné služby FSB, kteří se staví proti současné válce, tvrdí The Times. Wagnerova skupina v Kyjevě utrpěla ztráty a údajně byla vyděšená, jak přesně ukrajinská strana předvídala jejich přesuny po městě. The Times uvádí, že nejmenovaný zdroj blízký skupině řekl, že je "prapodivné", jak dobré informace měl tým starající se o bezpečnost prezidenta Zelenského. V úterý poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko informoval, že v Žytomyrské oblasti padl do zajetí jeden z příslušníků Wagnerovy skupiny. Tento Rus v minulosti bojoval v Sýrii.

Ruská armáda vypálila na Ukrajinu od začátku války více než 500 raket. Uvedl to deník The Kyiv Independent s odvoláním na americké ministerstvo obrany. Podle OSN celkový počet ukrajinských uprchlíků přesáhl hranici 1,2 milionu. Během pátku se hlavní úsilí ruských invazních jednotek soustředilo na obklíčení Kyjeva, sdělil generální štáb ukrajinské armády. Podle něj obránci metropole ofenzívu nadále úspěšně odrážejí, píše o tom server CNN Prima News. Ukrajinský přístav Mariupol je pod ruskou blokádou, řekl podle agentury AFP jeho starosta na sociální síti telegram.

Cenzurní úřad Roskomnadzor se rozhodl zablokovat přístup k sociálním sítím Facebook a Twitter v Rusku. Informovaly o tom v pátek zahraniční tiskové agentury, píše server iRozhlas.cz. Úřad tak činí v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli nespokojenosti s tím, jaké informace se o invazi objevují na sociálních sítích a v dalších médiích.

Ruský prezident Vladimir Putin pak podepsal nový zákon, který zavádí trestní odpovědnost v podobě až 15 let vězení za publikaci toho, co státní moc v Rusku označí za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím, píše server eurozpravy.cz.

Kvůli nově přijatému zákonu ukončí vysílání v Rusku například zpravodajská stanice CNN, uvedla dnes agentura Reuters. I kanadská CBC oznámila, že dočasně pozastavuje zpravodajství z této země kvůli novému ruskému zákonu, který hrozí tvrdými postihy za šíření toho, co úřady označí za dezinformaci o ruské armádě či diskreditaci ruských ozbrojených sil. Práci svých novinářů v Rusku dočasně pozastaví také agentura Bloomberg. Ukončení činnosti v Rusku kvůli hrozbě trestních postihů už dříve oznámila ruskojazyčná služba BBC.

Zdroj: tn.nova.cz, CNN Prima News, iRozhlas.cz, tyden.cz, eurozpravy.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...