Volby z auta jsou v plném proudu. Hlasovat takto mohou tisíce lidí

 Události 
06. října 2021 12:00 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tisíce Čechů mohou odvolit z auta Pixabay
Od rána se na 82 stanovištích po celé republice otevřely drive-in volební místa, která umožní hlasovat v letošních sněmovních volbách všem lidem v karanténě. Jde nejen o lidi, kteří jsou kvůli nákaze covid-19 v izolaci, ale také o ty, kteří jsou v karanténě jen kvůli podezření, že se mohli nemocí nakazit.

Speciální volební stanoviště jsou obvykle zřízena na parkovištích, ale také v areálech státních institucí. Zatím o volby z auta nijak extra velký zájem není, ale kolik lidí této možnosti využije, bude jasné až později. Možnosti mohou lidé v karanténě využít až do středeční 17. hodiny. 

Na neobvyklém způsobu hlasování není nic složitého. Jak uvedl šéf odboru voleb Ministerstva vnitra ČR Tomáš Jírovec, stačí přijet podle místa bydliště autem na stanoviště, prokázat totožnost a skutečnost, že je dotyčný v karanténě či izolaci. Jako důkaz poslouží potvrzení od krajské hygienické stanice, praktického lékaře, případně pozitivní výsledek testu. Šanci ale  mají i lidé, kteří žádné podobné potvrzení nemají. „Lidé mohou na místě před komisí vyplnit čestné prohlášení,“ řekl pro ČT24 Jírovec. Celý proces zabere doslova jen pár minut. Na každé z 82 míst mohou přijet pouze lidé s trvalým pobytem v okrese, kde stanoviště je, případně lidé s voličským průkazem.

Podle předběžných odhadů může volit z auta asi do 10 tisíc lidí. Jak informovala Česká správa sociálního zabezpečení a Ministerstvo zdravotnictví, aktuálně má nemoc covid-19 přibližně 7 900 lidí a v karanténě je s elektronickou neschopenkou 2 223 zaměstnanců i živnostníků, kteří si platí nemocenské pojištění. "Loni se voleb drive-in zúčastnilo přibližně 6500 voličů, letos očekáváme podobnou účast," poznamenal Jírovec.

Šance i pro lidi bez auta

Šanci hlasovat mají také lidé, kteří nemají auto nebo nemohou kvůli zdravotnímu stavu cestovat na drive-in stanoviště. Pokud se chtějí voleb zúčastnit, mohou hlasovat do přenosné volební urny. Lidé v izolaci či karanténě však musejí zatelefonovat na obecní či městský úřad, případně na magistrát nejpozději do čtvrtečních 20:00 hodin a přenosnou urnu si dopředu objednat. Telefonická objednávka se netýká jen těch lidí, kteří žijí v pobytových zařízeních sociálních služeb, o jejichž uzavření rozhodli hygienici. Zákon stanoví, že za nimi volební komisaři přijdou ve čtvrtek nebo v pátek. Protože je takové zařízení v Česku pouze jedno – odlehčovací služba domova pro seniory v Českých Budějovicích – měli by mít klienti odvoleno již ve čtvrtek ráno. Pro ostatní je řádný termín voleb až v pátek a sobotu.

Zdroj: ČT24, Ministerstvo vnitra ČR.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum