Je to nové dno, neskutečná drzost a hyenismus. Tak promluvil etik o chování Zemanova okolí

 Události 
19. října 2021 07:12 / Naďa Stehlíková
  44
📷
1 fotografie v galerii
Chování solupracovníků Miloše Zemana experti odsuzují Pražský hrad
Zpráva o tom, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat své pracovní povinnosti, doslova obletěla svět. Odborníci se nyní vyjadřují především k chování Zemanových nejbližších spolupracovníků. A v drtivé většině případů si neberou servítky.

Zemana převezli do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v neděli 10. října a od té doby se vláda ani veřejnost prakticky nedozvěděla žádnou informaci. Zlom nastal včera, kdy vedení ÚVN zřejmě došla trpělivost s prezidentskou kanceláří a předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) odeslalo odpověď na otázky týkající se prezidentova zdraví. Dokument čítal 12 řádků. Neobsahoval žádnou diagnózu či biochemické podrobnosti. Pouze vyjádření ošetřujícího lékaře k tomu, zda je prezident schopen plnit pracovní povinnosti. A jak se ukázalo, nejčernější scénáře se naplnily. Prezident podle lékařů není schopen vykonávat úřad a vzhledem k prognóze se situace v dohledné době ani nezlepší.

V pořadu České televize Události, komentáře vystoupil  kněz, lékař a přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Orko Vácha, který počínání Zemanových spolupracovníků označil za "nové dno". „Depresivní pocity jsou ještě depresivnější a obavy se naplnily. Nevěřil bych, co je možné v této zemi. Mám na mysli kancléře (Vratislava) Mynáře a mám na mysli mluvčího (Jiřího) Ovčáčka. Nevěřil bych, že je někdo schopen takových drzostí,“ řekl etik v Událostech, komentářích.

Ústřední vojenská nemocnice podle něj sdělila přesně to, co občané potřebují vědět. Podle Váchy veřejnost nezajímá diagnóza či biochemické podrobnosti, ale to, zda je prezident kompetentní k výkonu svých funkcí. „Jak ÚVN, tak předseda Senátu Miloš Vystrčil, se zachovali velmi profesionálně a řekli přesně to, co říct měli,“ řekl Vácha s tím, že je nyní vidět, jak velmi důležitý Senát je.

„Nemyslím, že bychom balancovali na hraně etiky. Co udělal předseda Senátu, bylo naprosto správné. Měl to udělat a udělal to. ÚVN odpověděla velmi profesionálně a hluboko v etice. Naopak kancléř Mynář a mluvčí Ovčáček se zachovali za hranou etiky, ale na té opačné straně,“ míní.

Jak Vácha pro Česku televizi sdělil, dělá to na něj dojem, že máme dva prezidenty. „Ten první je mírně unavený, mírně dehydratovaný, svačí buchty, večeří vinnou klobásu, vtipkuje, slibuje originální řešení a vlastně mu nic není. A na straně druhé tu máme zprávy z ÚVN. Té evidentně došla trpělivost s tím, co se děje. Distancovala se od prezidentské kanceláře a rozhodla se, že trochu uvede věci na pravou míru,“ míní Vácha.

Nemocnice podle jeho názoru neporušila žádnou povinnou mlčenlivost. Ta zapovězuje prozrazovat informace o diagnóze, prognóze, terapii, také o sexuální orientaci nebo o tom, zda je pacient alkoholik. Vácha zdůraznil, že ÚVN uvedla jen to, že prezident není kompetentní, že prognóza je nejistá a návrat k pracovním povinnostem velmi nepravděpodobný.

Naopak kancelář prezidenta podle Váchy nesdělila vůbec nic, takže není divu, že se vyrojily spekulace. „V normální fungující demokracii je to kancelář prezidenta, která má sdělit, co se děje,“ uvedl s tím, že u bývalého prezidenta Václava Havla veřejnost znala všechny biochemické podrobnosti i jméno operujícího doktora, i když nebyla povinnost tyto věci zveřejňovat.

Chování okolí prezidenta Vácha kritizuje: „Myslím, že je to nové dno. Když kancléř Mynář mluví o hyenismu, sám ho dělá. Když mluví o neetickém jednání, sám ho dělá. Mluvčí Ovčáček uráží novináře, uráží občany a teď najednou hovoří o soucitu. Nevěřil bych, že se tohoto dožiji v roce 2021 v České republice.“

Zdroj: ČT24.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

Sovětské monstrum: Zlověstně vypadající stroj byl určen pro bleskový transport vojáků k invazi do Evropy