Na Česko se valí sníh. Napadne nejen na horách, ale poprvé i v nížinách, dopravu může zkomplikovat ledovka

 Počasí 
22. listopadu 2021 14:47 / Naďa Stehlíková
  24
📷
1 fotografie v galerii
Sněhu se dočkáme už i v nížinách Shutterstock
Milovníci zimního počasí si konečně přijdou na své, na Česko se totiž valí sníh. Napadne nejen na horách, ale poprvé i v nížinách. Na cestách se pak může tvořit náledí, takže řidiči by se měli mít na pozoru.

V pondělí přes naše území přejde studená fronta, která s sebou přinese ochlazení a zimní charakter počasí. Na horách napadne během jediného dne přes 10 cm sněhu, první vločky ale tento týden dorazí i do nížin, píše o tom server tn.nova.cz.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové bychom měli mít po ruce deštníky, přestože srážkové úhrny na většině území nebudou výrazné. "Od nadmořské výšky 600 metrů se budou srážky během dopoledne měnit na sněhové. Letos je to poprvé na podzim, kdy sněhové srážky opustí horské oblasti a budou i v nižších polohách," řekla Honsová.

Sněžit bude ale především na horách. "V Krkonoších a Jeseníkách by v pondělí mohlo napadnout i přes 10 cm nového sněhu," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Odpoledne budou srážky od severozápadu ustávat a částečně bude i ubývat oblačnosti. Teploty se v maximech vyšplhají na 4 až 8 stupňů Celsia, na horách bude okolo nuly.

V úterý bude oblačno až polojasno s ojedinělými sněhovými přeháňkami na severovýchodě území. "Na celém území republiky bude mrazivé ráno, kdy se teploty budou pohybovat od -5 stupňů Celsia na Karlovarsku po -1 stupeň na Ostravsku. Ojediněle se může vytvářet náledí," varuje Honsová. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 2 do 6 stupňů Celsia.

​Ve středu bude jasno až polojasno, zpočátku místy zataženo (zejména v severní polovině Česka). Ojediněle se mohou objevit mrznoucí mlhy. Teploty se budou pohybovat od 3 do 7 stupňů Celsia, v noci klesnou na -1 až -5 stupňů Celsia. Na severu bude o trochu tepleji, nejnižší noční teploty se tam budou pohybovat kolem nuly.

Čtvrteční obloha bude převážně zatažená. Místy se opět objeví mrznoucí mlhy, ojediněle ale může dorazit i mrznoucí mrholení. "To je jeden z nejnebezpečnějších meteorologických jevů, protože se může vytvářet ledovka," upozornila Honsová. Řidiči, kteří ještě nemají přezuto, by si tak měli co nejdřív opatřit zimní pneumatiky.

Noční teploty se budou pohybovat od 0 do -4 stupňů Celsia, denní od 0 do 4 stupňů Celsia. Ve vyšších polohách bude foukat silnější vítr s nárazy v rychlosti až 54 km/h.

V pátek se pak sněhu konečně dočkají i lidé v nížinách. Sněžit bude na většině území, místy i vydatně. "Numerické modely naznačují, že se sněhové srážky konečně dostanou i do nížin. Zejména v západní části republiky by nás mohla nějaká sněhová kalamitka potkat," prozradila Honsová.

Zdroj: tn.nova.cz, Český hydrometeorologický ústav.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hezounek Ryan Gosling se stal hvězdou kampaně módního domu Gucci

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...