Češi dostali jedinečnou šanci zbavit se dluhů. Moc jí ale nevyužili

 Události 
09. ledna 2022 08:01 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Milostivé léto žádné rekordy v počtu zájemců netrhá Depositphotos
Celostátní oddlužovací akce s názvem Milostivé léto dala lidem jedinečnou šanci zbavit se svých dluhů. Možnosti ale nakonec využil jen zlomek dlužníků. Poradny pro oddlužení teď usilují o prodloužení akce.

Milostivé léto se blíží ke konci, uzávěrka vyprší 28. ledna, tedy přesně za tři týdny. Pokud se ještě někdo rozhodne výhod oddlužovací akce využít, má v těchto dnech prakticky poslední možnost. Celý proces ukončení exekucí totiž může trvat i týdny.

Akce původně cílila až na 400 tisíc dlužníků v Česku, zatím ji využil jen zlomek. Vůbec největší zájem byl hned v úvodu listopadu, kdy projekt odstartoval a dluhové poradny řešily i stovky dotazů denně.

„Podle předběžných odhadů to jsou teď vyšší tisíce. Nejčastěji řeší dluhy u dopravních podniků, potom to jsou dluhy na zdravotním pojištění a v neposlední řadě to byly exekuce u obcí – to znamená nějaké poplatky za odpady, dluhy u nájmů,“ přiblížil pro Radiožurnál ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl.

Dluhové poradny řešily například případy, kdy se původně desetitisícového dluhy časem vyšplhaly až na milionové částky. A to i kvůli úrokům, pokutám z prodlení nebo exekučním poplatkům.

Lidé se do akce mohou zapojit do 28. ledna. Nejdříve musejí oslovit soudního exekutora a nakonec splatit původní jistinu, kterou dlužili, což zabere nějaký čas. Zájemci by tak měli jednat co nejdříve.

„Není na co čekat. Ta lhůta posledních 14 dnů už je velmi kritická, dlužník riskuje, že soudní exekutor nemusí dostatečné rychle zareagovat na jeho dotaz,“ upozormil prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.

Dluhové poradny usilují o prodloužení, jednat by o tom měla nová vláda. Upozorňují totiž na relativně krátkou dobu trvání Milostivého léta, kterou navíc přerušily vánoční svátky. Co je ale důležitější, podle dluhových poradců a Institutu řešení prevence ne všichni exekutoři vycházejí klientům vstříc a zkrátka s nimi nekomunikují.

„Naši pracovníci čekají na dopisy, které odeslali někdy v polovině listopadu a ještě nemají žádnou odpověď. Bez odpovědi od exekutora s vyčíslením dlužné jistiny prakticky nelze tu akci realizovat, takže to je opravdu velký problém,“ dodal Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. 

Exekutorská komora bojkotování Milostivého léta ze strany exekutorů odmítá. Přiznává ale, že řeší ojedinělé případy, kdy exekutory vyzvala k nápravě.

Zdroj: iRozhlas.cz, milostive-leto.eu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hezounek Ryan Gosling se stal hvězdou kampaně módního domu Gucci

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Tech

Budoucnost vojenské přepravy. Raketoplán Dream Chaser přepraví náklad i vojáky kamkoliv na Zemi do tří...