Zajatí ruští vojáci tvrdí, že mělo jít o cvičení. O zabíjení prý nebyla řeč

 Ze zahraničí 
27. února 2022 06:19 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ruští vojáci zajatí na Ukrajině tvrdí, že neměli tušení, že jdou do války Depositphotos
Ukrajinská armáda už zajala několik ruských vojáků, často jde o velmi mladé muže, kterým ještě nebylo ani 20 let. Někteří z nich během výslechů přiznali, že vůbec netušili, že jdou do války. Mělo prý jít jen o vojenské cvičení.

Jak píše server CNN Prima News, zatím jde o neověřené informace, které se šíří po sociálních sítích. Ukrajina údajně zajala asi 200 ruských vojáků.

Ukrajinská agentura Unian přinesla například video s výslechem důstojníka ruské průzkumné čety, který se údajně vzdal Ukrajincům. Muž říká, že se o rozhodnutí Kremlu napadnout Ukrajinu dozvěděl až ve středu. „Měli jsme jen prozkoumat most,“ popisuje Rus s tím, že podle původních instrukcí se jeho jednotka měla vrátit domů. Video, zveřejněné například na serveru iDnes.cz, není možné ověřit z dalšího zdroje.

Konstantin Bujničev velel ruské jednotce, která se vzdala ukrajinské armádě severně od Kyjeva. V zajetí při výslechu řekl, že ruští vojáci vůbec netušili, že půjdou do války. „Domnívali jsme se, že se vrátíme domů. Já jsem se o invazi dozvěděl až ve středu. Nikdo z nás netušil, že budeme muset zabíjet. Nešli jsme bojovat, jen jsme sbírali informace,“ tvrdí muž v příspěvku, který se začal šířit po sociální síti Telegram.

Není jediným ruským vojákem, který tvrdí, že armáda dopředu o plánech Vladimira Putina nevěděla. „Mysleli jsme, že jde jen o vojenské cvičení,“ sdělil mladý ruský voják ukrajinským složkám.

Dalšího ruského vojáka zajaly ukrajinské síly při bojích u Charkova. Při výslechu zajatec mluvil tlumeně a zaraženě. Nejdříve Ukrajincům sdělil své jméno, prozradil, že je z Ruska, a řekl, že na území východoevropské země přišel 24. února.

„Za jakým účelem?“ zeptali se Ukrajinci.

„Za účelem zabrání území,“ odvětil ruský voják.

Hospodářské noviny zase informovaly o zajatém četaři z jednotky působící na východě Ukrajiny, který při výslechu přiznal, že on i další bojující vojáci spadají pod rozvědku generálního štábu GRU a u Luhanska jsou již skoro čtvrt roku. Moskva se k zajatým mužům přihlásila, popřela ale, že by byli zadrženi ve stavu ruské armády. Připouští, že dříve sloužili v jedné z jednotek ruských ozbrojených sil. Ukrajinci připravují schůzku novinářů se zajatci, lékaři už souhlasili s přepravou zraněných do Kyjeva.

"Je důležité ukázat celému světu ruské vojáky, o nichž se tvrdí, že nejsou na Ukrajině," řekl mluvčí ukrajinské armády Vladyslav Selezňov. Schůzka novinářů se zajatci se prý připravuje, lékaři už souhlasili s přepravou zraněných zajatců do Kyjeva, jeden z nich má průstřel ramene, druhý zranění na noze.

Zdroj: CNN Prima News, iDnes.cz, Hospodářské noviny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu