Po ruské novinářce, která narušila televizní vysílání a podpořila Ukrajinu, se slehla zem

 Ze zahraničí 
15. března 2022 06:33 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Proti válce na Ukrajině protestují idé po celém světě, i v Rusku Unsplash
Ani vysoké tresty za podporu Ukrajiny neodradily mladou ruskou novinářku od toho, aby v ruské státní televizi vyjádřila svůj názor na válku. Narušila vysílání a vstoupila do studia s transparentem s nápisem „no war“ (žádná válka). Podle jejího advokáta se po jejím činu slehla po ženě zem.

Událost se stala v pondělí. Mladá žena vstoupila do studia s transparentem během hlavních zpráv. Neodradil ji od činu ani nově přijatý zákon, který postihuje každého, kdo se postaví proti oficiálnímu výkladu války Moskvy, až patnáctiletým vězením. Píše o tom server iRozhlas.cz. Na transparentu byl anglický nápis „no war“ a pod ním v azbuce: „Zastavte válku. Nevěřte propagandě. Lžou vám tu.“

Jak informuje server tn.nova.cz, podle dostupných informací byla žena zadržena a skončila na policejní stanici. Její právník ji však nemůže najít.

Mladou ženou je Marina Ovsjannikova. Pro ruskou státní televizi pracovala několik let jako redaktorka a podílela se i na šíření dezinformací, čehož nyní podle svých slov lituje. "Velmi se za to teď stydím," řekla Marina ve videu, které natočila ještě před narušením vysílání. Ve videu také řekla, že její matka je Ruska a otec pochází z Ukrajiny. Ve videu se zároveň omluvila Ukrajincům a nazvala Rusy bratrovrahy. Válka podle ní musí okamžitě skončit. "To, co se nyní děje na Ukrajině, je zločin a Rusko je zemí agresorů," řekla.

Zatímco její živý vstup byl překryt reportáží, Marina byla zadržena a ze studia odvedena přímo na policejní stanici, pravděpodobně v Moskvě, píše zpravodajský web Ukrajinská pravda. Marinin právník Dmitrij Zachvatov však televizi CNN řekl, že svou klientku na služebně Ostankino, kam měla být převezena, nemůže najít.

"Všechny nás do vězení zavřít nemohou," řekla na konci videa Marina. Její odvahu ještě v noci osobně ocenil ve svém pravidelném projevu natočeném na video ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Proti válce na Ukrajině se v Rusku o víkendu odvážily veřejně protestovat stovky lidí. Policie je pozatýkala.

Zdroj: iRozhlas.cz, tn.nova.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu