Putin poslal ruskou armádu na východ Ukrajiny. Nazval to mírovou misí

 Ze zahraničí 
22. února 2022 07:48 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Putin nařídil překročit ukrajinské hranice Depositphotos
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal s vůdci takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky dohody o spolupráci a uznal jejich nezávislost. Následně nařídil armádě zahájit „mírovou misi“ v povstaleckých republikách na východě Ukrajiny. Informuje o tom server tn.nova.cz a další média.

Ukrajina v reakci na uznání nezávislosti dvou povstaleckých republik na východě země Ruskem požádala o svolání Rady bezpečnosti OSN, píše server ČT24.

„Ukrajina požádala o svolání naléhavého zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli nezákonnému jednání Ruska. Žádost jsme již Radě zaslali,“ napsal na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zatím není jasné, v jakých hranicích má Rusko v plánu obě „republiky“ uznat. Ruský senátor Andrej Klimov prohlásil, že v současných. Ministr vnitra Vladimir Kolokolcev na zasedání bezpečnostní rady hovořil o tom, že by se jejich území mělo rozšířit, což požadují i někteří jejich představitelé.

Putin zároveň pověřil ruské ministerstvo zahraničí, aby navázalo s oběma donbaskými „republikami“ diplomatické styky. Podepsal s nimi smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci včetně vojenské. Varoval Ukrajinu, že jakékoliv další její vojenské akce proti okupovanému Donbasu budou mít krvavé následky.

 Ukrajinská vláda a separatisté se vzájemně obviňují z útoků. Při nich jsou hlášeni ranění civilisté i vojáci i desítky poškozených budov.

Ukrajina se s rostoucím napětí připravuje na konfllikt. Český premiér Petr Fiala prohllásil, že Evropa je krok od války na Ukrajině a ministerstvo vyzvalo Čechy, aby Ukrajinu neprodleně opustili.

Západ krok Ruska tvrdě odsoudil. Prezident USA Joe Biden zakázal Američanům ekonomické aktivity spojené se separatistickými republikami na Donbasu. Britský ministerský předseda Boris Johnson uvedl, že jde o „jasné porušení mezinárodního práva“. Ukrajinu podpořila i řada českých, zejména vládních politiků.

Británie podle Johnsona prozkoumá možnost vyslání další obranné podpory Ukrajině a už v úterý vyhlásí sankce proti Rusku. Ty ohlásila i Kanada. Bílý dům mezitím oznámil, že Biden podepsal exekutivní příkaz, který Američanům zakazuje investovat nebo obchodovat v okupovaných regionech na východě Ukrajiny. Ohlášený americký krok ale nespadá mezi sankce připravované pro případ ruského vpádu na Ukrajinu. 

Všichni zbývající zaměstnanci amerického ministerstva zahraničí zároveň dostali podle agentury Bloomberg příkaz opustit Ukrajinu. „Velvyslanectví se již dříve přestěhovalo z Kyjeva do západního Lvova. Nyní se přesouvá do Polska,“ napsala na Twitteru korespondentka Bloomberg Jennifer Jacobsová, která se věnuje zpravodajství z Bílého domu.

Zdroj: CNN Prima News, ČT24, iRozhlas.cz, tn.nova.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...