Protiruské sankce: Sberbank CZ se nejspíš uchýlí k odchodu z ČR

 Finance 
28. února 2022 05:34 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sberbank zřejmě v Česku končí, lidé by si měli co nejdříve převést peníze do jiné banky Depositphotos
Banka Sberbank CZ se zřejmě připravuje na odchod z České republiky. Sankce, které vůči jejímu většinovému majiteli, bankovnímu domu Sberbank, zavedli západní spojenci v čele s USA již v končícím týdnu, prakticky likvidačním způsobem dopadá na její obchodní aktivity i v ČR, tvrdí ve své tiskové zprávě ekonom Lukáš Kovanda.

Banka navíc prudce ztrácí důvěru veřejnosti, české i zahraniční, která vnímá dojednání dalšího sankčního balíku Západu. Ten má potenciál přivodit krach rublu, rozvrátit celý ruský finanční systém, a tedy i vést ke kolapsu právě bankovního domu Sberbank, říká ekonom Lukáš Kovanda na svém webu lukaskovanda.cz.

"Nelze tak rozhodně vyloučit, že Sberbank se bude snažit rychle vyklízet pozice, které v zahraničí skrze své dceřiné společnosti má. O tom, že Sberbank CZ chystá ochod z Česka, může svědčit i to, že právě nyní, ve vypjaté situaci, když mimořádně uzavírá své pobočky v ČR, citelně omezila svoji komunikaci s veřejností," myslí si ekonom.

Například Radka Černá, mluvčí a PR manažer banky, už na webových stránkách Sberbank CZ neuvádí své telefonní kontaktní údaje a z příslušných stránek zmizela také její fotografie. Na jejím linkedinovém profilu se objevila informace, která naznačuje, že si hledá novou práci, uvádí web fxstreet.cz.

"Klienti Sberbank CZ by si měli své úspory z této banky co nejrychleji převést do jiné banky, případně přeměnit v hotovost, bude-li to možné. Do částky odpovídající 100 tisícům eur jsou úspory ze zákona pojištěny, takže o ně klienti za žádných okolností nepřijdou. Málo pravděpodobné je, že by o své úspory přišli, i pokud tuto částku přesahují. Obezřetnost je ale rozhodně na místě," radí ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: lukaskovanda.cz, fxstreet.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Menstruační houba jako alternativa k tamponům. Je čistě přírodní, použít lze opakovaně a můžete se s...

Dům a zahrada

Vyrobte si doma nemrznoucí směs do ostřikovačů. Trvá to jen pár minut a ušetříte spoustu peněz