Lídři PirSTAN a SPOLU se dohodli na koaliční smlouvě. Fiala prozradil kroky následujících dní

 Události 
14. října 2021 09:10 / Naďa Stehlíková
  10
📷
1 fotografie v galerii
Koalice PirSTAN a SPOLU podepíší brzy koaliční smlouvu Se svolením ODS
Koalice PirSTAN a SPOLU se podle očekávání dohodly na společné přípravě koaliční smlouvy. K podpisu má dojít nejpozději do 8. listopadu. Lídr ODS Petr Fiala je podle svých slov plný optimismu.

Koalice Pirátů a Starostů jednala s koalicí SPOLU o harmonogramu jednání, které by mělo vést k podpisu koaliční smlouvy, a to nejpozději do 8. listopadu. Společná jednání šesti pracovních skupin se budou v příštích týdnech zabývat programovými prioritami příští vlády. Každá ze stran zastoupených v obou koalicích bude mít po jedné osobě v expertním týmu, další setkání koaličních špiček proběhne opět příští týden.

„V Poslanecké sněmovně jsme se setkali s koalicí Pirátů a STAN, abychom se domluvili na dalším postupu, který povede k vytvoření společné vlády. Zabývali jsme se harmonogramem a jednotlivými kroky, které podnikneme v následujících dnech. Nejprve chceme řešit programové otázky, proto jsme se domluvili na vytvoření šesti skupin, které se budou věnovat jednotlivým programovým oblastem. Panuje shoda, aby všechna společná jednání vedla k podepsání společné koaliční smlouvy, kterou bychom chtěli podepsat nejpozději 8. listopadu. V závěru bych rád konstatoval, že jednání byla přátelská, férová a všechny nás naplňují optimismem, že se dokážeme domluvit,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Koalice už také požádaly prezidenta České republiky, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení takovéto vlády. Stále totiž věří, že bude Miloš Zeman respektovat výsledky voleb a že nebude nutné využít nějaké jiné nástroje, které třeba Ústava poskytuje.

„Už první den po volbách se předsedové politických stran ve dvou koalicích sešli k podpisu memoranda o společném postupu s cílem připravit kvalitní programové prohlášení a k ustavení vlády, která přinese změnu v této zemi. A tímto směrem také míříme. Jednání bylo velice konstruktivní, máme jasný cíl a za tím jdeme,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Z jednání je prý patrné, se všichni účastníci mají chuť domluvit. „Naše probíhající jednání se nesou v poklidné atmosféře a na každém z účastníků je vidět chuť se domluvit. To považuji za dobrou zprávu pro voliče, kteří dali najevo, že si přejí změnu. Vytvořili jsme nyní harmonogram dalších jednání a ustanovili šest skupin, které se budou zabývat společnými tezemi koaliční smlouvy,“ doplnil předseda Starostů Vít Rakušan.

Zdroj: ODS, STAN.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...