Letošní sněmovní volby přinesly několik zajímavých rekordů

 Události 
10. října 2021 10:55 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Letošní volby byly v mnohém jedinečné Pixabay
Povolební vyjednávání jsou v plném proudu a na jejich výsledek si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Není ale od věci se na volby podívat i z jiného soudku. Kdo například získal nejvíce přednostních hlasů? Kolik roků má nejmladší a kolik naopak nejstarší nově zvolený poslanec? A kde zaznamenali stoprocentní volební účast? Víme to.

Český statistický úřad ukončil včera večer zpracování výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky přepočtem hlasů na mandáty. Volební účast dosáhla 65,43 %, v poslaneckých lavicích zasedne historicky nejvíce žen. Statistický úřad ale zveřejnil i další zajímavosti.

Ve volbách usilovalo o přízeň voličů celkem 22 politických stran, hnutí a koalic, na jejichž kandidátních listinách bylo zapsáno 5 242 kandidátů, 3 584 mužů a 1 658 žen. Průměrný věk zvolených poslanců a poslankyň je 49,84 let. Nejstaršímu je 77 let, nejmladšímu 27 let.

Voliči ve sněmovních volbách mohli využít přednostní hlasy. Nejvíce jich získali Vít Rakušan (59 792), Markéta Pekarová Adamová (49 074) a Petr Fiala (38 515).

K volbám dorazilo 65,43 % voličů. „Volební účast přesahující 65 % je vůbec nejvyšší volební účastí ve sněmovních volbách od roku 1998,“ řekl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Na území ČR zaznamenali nejvyšší účast v obci Čilá na Rokycansku, kde k volbám přišlo 100 % voličů, nejméně voličů, 26,58 %, využilo volebního práva v obci Obrnice na Mostecku. Poslední okrsek byl zpracován v sobotu ve 22.24 hodin.

V Poslanecké sněmovně usedne 75 % mužů a 25 % žen. „Čtvrtinové zastoupení žen je rekordní. V poslaneckých lavicích usedne vůbec nejvíce žen v novodobé historii samostatné České republiky,“ upozornila Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu. Podrobněji jsme o tématu psali zde.

V pondělí ráno výsledky hlasování projedná Státní volební komise. Po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

Zdroj: ČSÚ

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...