Chřipka může s covidem pořádně zacvičit. Nákaza oběma viry hrozí dvakrát větším rizikem úmrtí
Od vypuknutí koronavirové pandemie loni v březnu se covidem prokazatelně nakazilo 1,7 milionu lidí. Letos v dubnu nákaza podle údajů Ministerstva zdravotnictví oslabila, ale v posledních týdnech se šíření nemoci opět zvyšuje.
Aktuálně leží v nemocnici celkem 317 lidí s nákazou covid-19, z toho 59 je ve vážném stavu. Nejrychleji se koronavirová infekce v současné době šíří v Moravskoslezské kraji, kde na 100 000 obyvatel připadá v průměru 96 nových případů covidu za posledních sedm dní. Následuje Jihočeský kraj se zhruba 77 případy a Praha se 73. Naopak nejlépe je na tom Královéhradecký kraj, kde je incidenční číslo 21. Z okresů je na tom nejhůře Ostrava-město, kde na 100 000 obyvatel připadá zhruba 132 nových případů nákazy za sedm dní, a Českobudějovicko se 122 případy.
A podle některých odborníků může být podstatně hůř. Pokud se během zimy nakazíte chřipkou i covidem, budete vystaveni až dvojnásobnému riziku úmrtí než v případě, že byste se nakazili jen koronavirem. Na tuto skutečnost upozornila britská Agentura pro zdravotní bezpečnost. A chřipka se podle vedoucí agentury Jenny Harriesové bude v zimě vyskytovat daleko častěji a bude existovat společně s covidem. „Riziko, že se nakazíte oběma nemocemi, tady je. Pokud se to stane, tak je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že zemřete, než kdybyste měli jen samotný covid,“ tvrdí Harriesová. Varování vychází z pozorování na zatím malém, ale reprezentativním vzorku, doplnila Harriesová
A je pravdou, že v posledních dnech se i české ordinace plní lidmi s chřipkovým onemocněním. V posledních dvou letech bylo případů chřipky méně a lidská imunita si na tuto nemoc už odvykla. Navíc vědci jen horko těžko dokáží předvídat, který z kmenů chřipky letos převládne a stane se dominantním. „Myslím si, že nejlepší je nechat se očkovat jak proti chřipce, tak proti covidu, a samozřejmě pokračovat v dodržování správného hygienického chování, které jsme praktikovali po celou dobu pandemie,“ dodala Harriesová. Stejný názor zastávají také další experti. V podobném duchu se už vyslovil i například německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nebo šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler. A ani čeští odborníci v tomto směru nezůstávají pozadu. „Chřipka zase začíná, do jisté míry a v nadsázce, bojovat o své místo na slunci. Je vysoce pravděpodobné, že vedle sebe budou cirkulovat jak covid, tak chřipka,“ konstatoval vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.
Existují ale také příznivější prognózy. Například virolog Jiří Černý v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že by koronavirová pandemie mohla být již brzy minulostí, a to z důvodu vakcíny a nabírání kolektivní imunity. „Nesmíme to ale podcenit a i nadále ještě nějaká opatření dodržovat,“ dodal. Podle průzkumů se ale kolem 20 procent Čechů očkovat nehodlá a 10 procent stále váhá. Mnoho odborníků také upozorňuje na to, že bez vakcíny je stále kolem 400 tisíc lidí nad 60 let.
„Kudy chodím, tam doporučuji všechna schválená očkování. Uvidíme, co si na nás koronavirus ještě připraví. Jestli se tu objeví nějaké nové nakažlivější varianty. Pokud mu ale z evolučního pohledu dojde dech, blížíme se ke konci této pandemie. Nesmíme to však podcenit a i nadále ještě nějaká opatření dodržovat,“ poznamenal Černý.
Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno přes šest milionů lidí, což je přibližně 55 procent všech obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru ve srovnání se zeměmi Evropské unie.
Zdroj: ČT24, CNN Prima News, ČTK.