Lidem se bude žít hůř, varuje europoslankyně. KSČM se zřejmě sjednotí s ČSSD

 Události 
11. října 2021 08:45 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Kateřina Konečná chce převzít křeslo po Filipovi KSČM
Komunisti společně s ČSSD zažili volební debakl. Ani jedna z těchto levicových stran se do Poslanecké sněmovny vůbec nedostala. Rojí se nyní spekulace, že se obě strany spojí. Podle komunistické europoslankyně Kateřiny Konečné doplatila levice na to, že letošní volby byly de facto referendem o Andreji Babišovi. A doplatí na to podle ní i lidé, a to tím, že se jim bude hůř žít.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip a všichni členové vedení KSČM v reakci na výsledky voleb rezignovali na stranické posty. „Rezignoval i celý výkonný výbor KSČM, ale až k datu mimořádného sjezdu 23. října,“ řekl Filip Haló novinám. Řízením KSČM jsou pověřeni dosavadní první místopředseda Petr Šimůnek a dosavadní místopředseda Václav Ort.

Filip výsledek voleb označil za zdrcující porážku. „Jsem velmi zklamán, protože je to opravdu velký neúspěch. Lidé se rozhodli pro jiné politické strany. Je to problematické i kvůli tomu, že se žádná levicová strana do Sněmovny nedostala, a to bude v tom dalším období problém nejen pro KSČM,“ uvedl.

Důvody konce KSČM ve Sněmovně probere mimořádný sjezd za dva týdny. Kandidaturu na předsedkyni KSČM už oznámila europoslankyně Kateřina Konečná. „Přestože je to méně, než jsme si samozřejmě přáli, pořád to jsou stovky tisíc lidí, kteří komunistům věří,“ podotkla Konečná. Volby byly podle ní referendem o Andreji Babišovi, na což levice tvrdě doplatila. „A co hůř, vzhledem k rozložení nové Poslanecké sněmovny na to doplatí občané, a to tím, že se jim bude žít hůř,“ uvedla. Komunisty podle ní nečeká nic než tvrdá práce. „Musíme se stát opět čitelnou, radikálně levicovou stranou, která nedělá politiku v malostranských palácích, ale mezi lidmi, ať už fyzicky na ulicích nebo na sociálních sítích. Nejsme stranou ústupků, ale neústupné obhajoby občanů, které tento režim dohnal na dno,“ prohlásila Konečná.

Vzhledem k tomu, že výprask ve volbách dostali nejen komunisté, ale také ČSSD, spekuluje se čím dál více, že se obě tyto strany spojí, aby byly silnější. Náznaky už přicházejí z obou uskupení.

„Čeká nás velmi složitý proces, v podstatě nějaké sjednocení levice tak, aby se mohla znovu nadechnout,“ nastínil bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD). Jako příklad uvedl Slovensko, kde se levicové strany sjednotily. Bývalý hejtman v tomto smyslu také připomněl symboliku, kdy se před sto lety komunisté oddělili od sociální demokracie. Před více než 70 lety se ovšem po puči z roku 1948 opět spojili. A to násilně.

O spojení levice už hovořila také Konečná. „Před obecními volbami v příštím roce oslovíme s nabídkou spolupráce všechny levicové politické i společenské organizace. S odkazem na lidovce Konečná zmínila, že návrat není v českém prostředí nereálný. "KSČM rozhodně nekončí v propadlišti dějin a každý tunelář, asociál nebo nadnárodní korporace o nás ještě uslyší,“ slíbila.

Zdroj: halonoviny.cz, idnes.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum