Tečka za pandemií v nedohlednu. Od pondělí se zkrátí doba pro posilovací přeočkování proti koronaviru

 Koronavirus 
15. října 2021 13:17 / Naďa Stehlíková
  17
📷
2 fotografie v galerii
Nejen rizikové skupiny se mohou chránit další dávkou vakcíny Pixabay
Od 18. října se zkrátí doba, po jejímž uplynutí lze podstoupit očkování proti onemocnění covid-19 posilovací dávkou. Využít této možnosti bude nově možné už 6 měsíců od dokončeného očkování. Zkrácení doporučila Evropské agentura pro léčivé přípravky a posvětilo české Ministerstvo zdravotnictví.

Od zahájení očkování proti covid-19 probíhá celosvětově řada studií. Výsledky některých z nich ukazují, že přibližně po šesti měsících od ukončeného očkování dochází k poklesu účinnosti ochrany a tedy k vyšší pravděpodobnosti tzv. průlomové infekce, tedy nákazy u očkovaného jedince. Jiné studie poukazují na riziko, že ochrana po očkování rychleji klesá u starších osob nebo u lidí s oslabenou imunitou či chronickým onemocněním.

Pro koho je posilující dávka

„Aby se zabránilo nárůstu průlomových infekcí, je vhodné u těchto skupin osob provést přeočkování, aby se jejich ochrana proti onemocnění covid-19 posílila," uvedl Daniel Köppl, ředitel odboru komunikace s veřejností Ministerstva zdravotnictví ČR. Přeočkování je podle něj vhodné také pro osoby, které mohou tyto rizikové skupiny osob onemocněním covid-19 ohrozit nebo jsou ve vyšším riziku onemocnění v rámci svého zaměstnání. Jedná se například o osoby pracující ve zdravotnictví nebo sociálních službách.

„Využít posilovací dávky budou moci i všichni ostatní, kteří mají zájem maximálně chránit své zdraví i zdraví svých blízkých před onemocněním covid-19, a kteří byli očkování před osmi a více měsíci. Od 18. října 2021 se pak tato lhůta změní z osmi na šest měsíců,“ upozorňuje Köppl.

Zkoumání viru v plném proudu

Kratší interval pro posilující dávku nedávno doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), podpořily ho odborné společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně i klinická skupina Ministerstva zdravotnictví. Své stanovisko poskytl i Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Onemocnění covid-19 známe teprve od prosince roku 2019, a i když je předmětem intenzivního zkoumání vědců celého světa, stále o něm nevíme vše. To samé platí o očkování proti tomuto onemocnění. Jak dlouho trvá ochrana po očkování a kdy je vhodné provést přeočkování, lze stanovit až po určité době sledováním očkovaných v rámci klinických studií. To platí pro všechna očkování. Obvykle je potřeba několik let, aby bylo možné nastavit co nejlepší očkovací schéma. Tuto pravděpodobnost navíc zvyšuje i vznik a šíření nových variant viru SARS-CoV-2, které v době vývoje očkovacích látek nebyly ještě známy, a které dokáží částečně obejít ochranné mechanismy vytvořené po očkování, případně způsobit onemocnění.

Výhody očkování posilovací dávkou

Základní výhodou očkovaných oproti neočkovaným je jejich ochrana před onemocněním covid-19, zejména před jeho závažným průběhem, případně před hospitalizací nebo před úmrtím v souvislosti s onemocněním covid-19. I přesto, že jsou již popisovány případy onemocnění u řádně očkovaných osob, je pravděpodobnost jejich nákazy a rizika závažného průběhu onemocnění významně nižší než u neočkovaných.

Podání posilovací dávky pravděpodobnost případné nákazy a jejího závažného průběhu mnohonásobně sníží a zabezpečí tak vyšší ochranu zdraví u rizikových osob. Některé studie uvádějí, že po aplikaci posilovací dávky se hladina ochranných protilátek zvýší dokonce pět až jedenáctkrát více než po podání druhé dávky. Navíc k tomuto posílení imunity dojde velmi rychle, obvykle během dnů. Po první dávce trvá až tři týdny, než tělo zareaguje na očkování tvorbou protilátek.

Přeočkování a nové varianty koronaviru

Významný nárůst protilátek po podání posilovací dávky současně posílí i ochranu proti dosud známým novým variantám viru, například proti variantě delta. Varianta delta nebyla v době výzkumu aktuálních očkovacích látek známa a i přesto, že očkování do jisté míry chrání i proti ní, je tato ochrana nižší oproti dříve se šířícím variantám viru. Podání posilující dávky by však mělo zabezpečit dostatečně vysokou ochranu i proti této variantě.

Tečka za pandemií v nedohlednu

Očkování představuje nejefektivnější způsob, jak omezit šíření koronaviru a výskyt onemocnění covid-19 v populaci a ochránit zdraví co největšího počtu osob. Žádné jiné opatření nemá takový dopad jako očkování. „Samozřejmě k tomu, aby očkování proti onemocnění covid-19 bylo skutečnou Tečkou za všemi lockdowny, omezujícími opatřeními nebo rouškami, je třeba, aby se očkovalo co nejvíce lidí. Očkované osoby mají dle aktuálních dat nejen nižší pravděpodobnost, že se nakazí, ale dle epidemiologických šetření i významně nižší pravděpodobnost, že nakazí někoho dalšího," dodává Köppl.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47