KOMENTÁŘ: Manévry Severní Korey a údajná simulace jaderného útoku na Jižní Koreu jsou především psychologické divadlo

 Komentáře 
26. října 2022 07:19 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Severní Korea se snaží nepřátele zastrašit. Depositphotos
Severní Korea tvrdí, že její nedávná palba raketových odpalů byla „simulace“ jaderného útoku na Jižní Koreu. Podle informací se jedná jen o cvičení, avšak je snad celkem jasné, že jsou v tom spíše politické záměry. Severní Korea hodlá své nepřátele zastrašit. Ti se ale nehodlají jen tak nechat, a jelikož je toho součástí i Amerika, v podstatě může tenhle potenciální konflikt zasáhnout celý svět.

Češi si možná myslí, že o dění na jiném světadílu nepotřebují nic vědět, opak je ale pravdou, rozhodně se nás to týká. V poslední době narážíme všude ve zpravodajství na to, že Severní Korea provádí podivné testy a cvičení s raketami, které odpaluje, a působí tak rozruch. V posledních týdnech Pchjongjang odpálil celkem sedm sad raket v reakci na nedávná cvičení USA a Jižní Koreje. Státní média v Severní Koreji zveřejnila zprávy, které tvrdí, že rakety byly navrženy tak, aby nesly taktické jaderné zbraně. Jedná se o malé zbraně krátkého dosahu určené pro použití na bojišti. Podle informací, které zveřejnili armáda, cvičila nabíjení střel pomocí falešných verzí těchto miniaturizovaných hlavic.

Tvrdili také, že úspěšně simulovali zásah do jihokorejských vojenských základen, přístavů a ​​letišť a uvedli, že starty byly varováním pro USA a Jižní Koreu. Státní tisková agentura KNCA zveřejnila dokonce fotografie vůdce Kim Čong-una, který na tyto testy dohlíží a kontroluje, že vše probíhá správně. To samo o sobě působí spíše jako psychologický tah, než že by pravým účelem bylo vážně ono cvičení.

Severní Korea však tímto způsobem ukázala, že jak postupuje ve svém jaderném vývoji, ohrožuje nejen Korejskou republiku, ale i svět. Snaží se nahnat strach. Je tak docela možné, že Sever brzy poprvé od roku 2017 otestuje jadernou zbraň. Nechci samozřejmě malovat čerta na zeď, ale vezměte si, že minulý měsíc Kim Čong-un prohlásil Severní Koreu za jadernou mocnost. Navíc její zákony umožňují používat jaderné zbraně preventivně, tedy bez nutnosti být přímo napaden nepřítelem. Předchozí politikou v Severní Koreji bylo používat takové zbraně pouze v reakci na útok, dnes je tomu ale jinak, a zjednodušeně řečeno, nemusí ani hledat pořádný důvod, aby mohli pálit.

Letos se také výrazně zvýšila četnost odpalů raket, zatím Severní Korea provedla více než 40 odpálení raket, což je mimochodem nejvíce v historii. Většina startů za posledních čtrnáct dní byly rakety krátkého doletu, které dopadly do moře mezi Severní Koreou a Japonskem. Nad Japonsko však poslali i jednu raketu na delší vzdálenost, údajně se mělo jednat o novou balistickou raketu středního doletu. Tato informace však není jednoznačná. Tak jako tak bylo docela odvážné poslat ji až nad Japonsko. Během druhé poloviny letošního roku tedy Sever testoval střely z různých odpalovacích míst, a to dokonce včetně vlaků a jiných pohyblivých plošin, které by ztížily zničení zbraní při úderu.

Všechno je to ale především psychologické divadlo. Palba od 25. září do 9. října byla reakcí na to, že USA rozmístily svou jadernou letadlovou loď USS Ronald Reagan do vod kolem Korejského poloostrova a uspořádaly cvičení. Severní Korea předvádí svou sílu zřejmě také kvůli jednání jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola, který byl zvolen v květnu a prozatím využil svou funkci, aby utužoval pozitivní vztahy s USA.

Abych tak trochu shrnul dění na severokorejské půdě, odpaly sedmi raket začaly v neděli 25. září. Raketa krátkého doletu byla odpálena den poté, co do vod kolem Korejského poloostrova dorazila americká námořní loď. To se zjevně vedení státu nezamlouvalo. Hned na to ve středu 28. září byly dvě rakety krátkého doletu odpáleny v předvečer návštěvy americké viceprezidentky Kamaly Harrisové v Soulu. A následoval i další odpal ve čtvrtek 29. září, tentokrát opět dvě rakety krátkého doletu poté, co Harrisová opustila Jižní Koreu. Během soboty 1. října zase odstartovaly dvě rakety krátkého doletu odpáleny během pokračujících cvičení mezi USA, Jižní Koreou a Japonskem.

Během úterý 4. října byla nad Japonskem odpálena balistická střela středního doletu. Ta vzbudila asi největší rozruch a šok napříč světem. Hned o dva dny později ve čtvrtek 6. října Korejci opět poslali dvě rakety krátkého doletu a naposledy v neděli 9. října další dvě rakety krátkého doletu.

To je už sedm raket a je velice pravděpodobné, že tím dění nekončí a dalších střel se dočkáme. V posledních dvou měsících pořádají USA, Jižní Korea a Japonsko sérii kombinovaných cvičení, kde procvičují, jak porazit a především předem rovnou odradit severokorejský útok. Tato cvičení si znepřátelila severokorejského vůdce Kim Čong-una, který je považuje za důkaz, že se jeho nepřátelé připravují na válku a v podstatě dělá to samé.

Sever bude vždycky tvrdit, že je to chyba USA a USA zase bude z eskalace vojenského napětí na Korejském poloostrově vinit je. Amerika, Japonsko a Jižní Korea zatím provádějí další cvičení v reakci na starty raket, a tak je to trochu jako na pískovišti. Podle Spojených států amerických není žádná rovnocennost mezi zakázaným odpálením rakety a bezpečnostním cvičením, vinu házejí pro změnu na KLDR a tak stále dokola, dokud jedna za stran skutečně nezačne válku. V současnosti Sever obnovuje tunely na místech jaderných zkoušek, o kterých tvrdili, že je zničili v roce 2018 během krátkodobého diplomatického sblížení s USA za prezidenta Trumpa. Jak je tedy vidět, se spojenectvím nikdy příliš nepočítali.

Zdá se tak trochu, že Kim Čong-un čeká na politicky vhodnou chvíli k dalšímu zastrašování a kdo ví, jestli má dost rozumu, aby se nepokoušel o skutečný konflikt.

Dovolil bych si tady trochu zabrousit do historie a připomenout, co se dělo před pěti lety. I když je to všechno nyní velmi odlišné od srpna 2017, kdy se Japonsko probudilo za zvuku sirén proti náletu, neměli bychom tuto zkušenost vytěsňovat. Severní Korea bez varování odpálila mezikontinentální balistickou střelu přes vrchol Japonska do Tichého oceánu. Byl to odvážný čin, který vyděsil spoustu lidí.

Nyní jsou naštěstí všechny rakety Severní Koreje krátkého dostřelu směřovány do moře, hodně daleko od japonského pobřeží. Zdá se tedy, že se Korejci prozatím drží zpátky. To by se ale mohlo změnit, pokud dostanou pocit, že jejich zastrašování je neúspěšné.

Kim Čong-un a smysl jeho raketových výhrůžek

Nejspíš každý, kdo situaci delší dobu sleduje, by vám řekl, že tyto nejnovější kroky ukazují, že Severní Korea postupuje cestou účinného jaderného zastrašování. Vlastně by to pro nás ale nemělo být něco překvapivého. Možná stále doufáme, že mají všichni dost rozumu nezačínat válku, přitom ale vidíme, co se teď děje kousek od nás na Ukrajině a ano, stále je možné, že i jinde na světě jsou lidé posedlí mocí natolik, aby obětovali tisíce životů. Někdy podceňujeme severokorejskou technologii, když předpokládáme, že to snad nebude tak hrozné. Ve skutečnosti Severní Korea rozhodně rozvíjí své vojenské schopnosti rychleji, než jsme předpokládali. Už začátkem roku se KLDR chlubila svou silou, když otestovala hypersonické klouzavé vozidlo a manévrovatelné vozidlo pro návrat. To znamená, že vyvíjí technologii, která dokáže porazit nákladné a složité systémy protiraketové obrany, které Amerika a Japonsko rozmisťují mimo jiné i u nás.

Zdá se celkem jasné, že jejich cílem je vyvinout zbraně, které se mohou vyhubit celé státy a zkomplikovat protiraketovou obranu, která je vysoce ovladatelná a pro Spojené státy je obtížnější ji odhalit. V konečném důsledku se Sever snaží dosáhnout toho, aby oslabil systém protiraketové obrany nepřítele, protože má vlastně sám strach. Taková válka, jak jistě všichni víme, by byla zkrátka válkou, kde hrají roli vteřiny. Prozatím ale sledujeme válku politickou, která nutí k vyvíjení stále lepších a lepších zbraní, aby nikdo neměl jednoznačně navrch.

Situace neeskaluje pouze raketami. I severokorejské letouny se pohybují velmi blízko u hranic. Vypuštěny byly i stíhací letouny, ale zatím k žádnému boji nedochází. Samozřejmě tím stoupá napětí a Jižní Korea by mohla na tyto hrozby začít odpovídat, pokud se situace brzo neuklidní. Musíme tedy doufat, že tohle přeměřování brzo zase na nějakou dobu utichne.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Twitter.com, Ct24.ceskatelevize.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?