KOMENTÁŘ: Kauza moderátora Jakuba Železného ukazuje současný problém policie. Ta má bohužel k pomáhání a ochraně daleko

 Komentáře 
28. března 2023 09:59 / Mirka Malá
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zda česká policie ještě pomáhá a chrání, je diskutabilní Depositphotos
Jako řidiči máme s policií všichni svoje zkušenosti. A bohužel většinou jsou to negativní zkušenosti. A kauza moderátora České televize Jakuba Železného ukazuje, kam až arogance policie může zajít.

Arogancí samo o sobě je totiž už zveřejnění sestříhaného videozáznamu, který policie neméně arogantně nazvala Konverzační etuda. Video bohužel, protože je sestříhané, neukazuje, co předcházelo tomu, že Jakub Železný neudržel nervy na uzdě, za což se nakonec ještě potupně jako veřejně známá osobnost musel omluvit. A nalijme si čistého vína. Kdyby nešlo právě o známého moderátorka, Městská policie hlavního města Prahy by se jistě neobtěžovala trávit čas sestřihem čtyřicetiminutového záznamu a jeho publikací na internetu. Jakub Železný tak očividně na vlastní kůži prožil to, co prožívají denně tisíce řidičů. Aroganci a ukázku moci policejních hlídek.
Je to trend, který stále sílí, a pokud vedení policie bude tento problém ignorovat, hrozí skutečné problémy. Jistě, máme skvělé kriminalisty a další složky, policisté, se kterými se ale občané setkávají na ulicích nebo při jízdě autem, ať už se jedná o městskou nebo státní policii, to je opravdu jiná písnička.

Historek by se tu dalo napsat nekonečně mnoho. Sama mám z nedávné doby osobní zkušenost, už pochopitelně několikátou, a všechny se nesou v podobném duchu jako historka Jakuba Železného. Jela jsem před několika týdny autem na pracovní schůzku ke starostovi jednoho menšího města. Na hlavní příjezdové silnici do centra města jsem dojela pomalu jedoucí vozidlo, které jsem předjela na přerušované čáře a protože vozidlo jelo skutečně velmi pomalu, nepřekročila jsem při předjíždění předepsanou rychlost v obci. Přesto okamžitě policista z dopravní hlídky, která tam stála jak se říká „za bukem“, okamžitě skočil do silnice, fakticky mi téměř skočil pod kola, jen aby mne stihnul zastavit. Na jeho přání jsem mu dala doklady a požádala ho, zda by kontrola dokladů mohla proběhnout rychle, neboť bych nerada ke starostovi města přijela pozdě. Policista mi odpověděl, cituji: „Já se můžu na všechny starosty vys..t.“

Policista se zjevně cítil jako superman, kterému nejen neříká nic slušné chování, ale ještě měl tedy pocit, že stojí doslova nad všemi. Oznámila jsem mu tedy, že když má k mé prosbě takový postoj, nezbývá mi nic jiného, než si opsat jeho služební číslo, což jsem také udělala. To policistu trochu uklidnilo a odešel lustrovat moje doklady. Pak ale přišel jeho kolega, který mne v 10 hodin ráno žádal o provedení dechové zkoušky na alkohol. To by pochopitelně nebyl žádný problém, pokud by ovšem policista nezačal dlouhé dvě minuty odříkávat celý paragraf, na základě kterého měla být dechová zkouška provedena. Zkrátka se rozhodli, že na schůzku ke starostovi města nepřijedu včas. Celé to nakonec dopadlo opravdu kuriózně. Dechová zkouška byla samozřejmě v pořádku, následně se vrátil policista-superman s mými doklady, které mi rovněž vrátil, protože jsem se nedopustila vůbec žádného přestupku. A pak řekl památnou větu: „Kdybyste nepředjížděla, tak bychom vás nestavěli.“

Je to jedna obyčejná historka ze života, které se lze i zasmát, pokud si ji ovšem nedáme do souvislostí s tisíci podobných historek, které denně zažívají řidiči s městskou, dopravní či státní policií. A nejde samozřejmě jenom o řidiče. Stačí si vzpomenout na poněkud sporný a rozhodně hrubý zákrok policie na mentálně postiženého chlapce na jednom z předvolebních mítinků Andreje Babiše. A teď tu máme ještě vysoce postaveného policejního důstojníka, který kradl v obchodním domě IKEA.

Policie si stěžuje, že od ní lidé odcházejí do civilu a noví se nehlásí. Není se co divit. Každý s normálním selským rozumem totiž nechce, aby jeho osoba byla spojována se stále se zhoršující pověstí policie, která se stále více díky své aroganci a zneužívání moci vzdaluje svému heslu „Pomáhat a chránit“. Já osobně se vůbec nedivím Jakubu Železnému, že neudržel nervy na uzdě, stejně jako tisíce dalších běžných občanů. Jeho kauza je jen díky jeho známému jménu a díky tomu, že ho sama policie zneužila, všem na očích. Policie má rozhodně problém, který by měla začít akutně řešit, než přestane pomáhat a chránit úplně.

Autorský článek

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít