KOMENTÁŘ: Za vysoké ceny potravin v Česku může hrstka zemědělských konglomerátů v čele s Agrofertem. Ti zdražili za poslední měsíce úplně nejvíc

 Komentáře 
10. března 2023 08:36 / Mirka Malá
  95
📷
1 fotografie v galerii
České zemědělské konglomeráty drží lidi v této zemi v šachu Depositphotos
Vysoké ceny potravin nedrtí nejen nízkopříjmové domácnosti, ale zasahují hluboce i do peněženek střední třídy. Kdo za to může? To je nejčastější otázka občanů České republiky, kterým v posledních měsících nezbývá nic jiného, než si některé potraviny odpustit úplně nebo obíhat slevy v jednotlivých řetězcích.

Ekonomka Helena Horská před několika dny na svých sociálních sítích zveřejnila zajímavý graf, na kterém porovnala oficiální údaje Českého statistického úřadu v tzv. výrobní vertikále. Co to znamená? Že její graf jasně ukazuje, co, respektive kdo, má největší vliv na vysoké ceny prakticky všech potravin v českých supermarketech. A podívaná je to nanejvýš zajímavá.

Graf totiž jasně ukazuje, že nejzásadnější příčinou nejsou obchodní řetězce, tedy supermarkety, ale samotní zemědělci. Zvýšení jejich cen nabralo raketový nástup v loňském roce a prakticky spustilo logickou řetězovou reakci. Jestliže si jejich zboží musí supermarket pořídit o dvacet, třicet, nebo dokonce padesát procent dráž, a k této nákupní ceně pak přihodí svoji marži, jsou na světě drahá vejce, zelenina, maso, mléko a tak dál. A paradoxem všeho je, že podle grafu Heleny Horské jsou z toho všeho absolutně nejlevnější dovezené potraviny.

Závěr je jednoduchý. Za neúnosné zdražení potravin v České republice mohou čeští zemědělci a potravináři. Mají to totiž poměrně snadné. Největší podíl na trhu v zemědělství a potravinářství má totiž u nás jen hrstka firem obrovských konglomerátů, které pak snadno diktují trhu svoje podmínky. Helena Horská u svého grafu uvádí další veřejně dostupné údaje, kterých si běžný občan moc nevšímá. Podle těchto dat v lednu letošního roku vzrostla cena u producentů potravin opravdu nehorázným způsobem. Živočišná výroba tak v prvním měsíci letošního roku šla s cenami nahoru o téměř 38 procent, to se tedy týká především vajec, mléka či vepřového masa. Ceny zpracovatelů potravin šly nahoru o 29 procent a Helena Horská uvádí, že ceny zemědělců se oproti roku 2015 zvýšily o více jak 52 procent.

A které to jsou ty zemědělské konglomeráty, které tímto neuvěřitelným tempem zvyšují lidem ceny potravin? Patří mezi ně především Agrofert Andreje Babiše, nebo Agrotrade Zdeňka Tomana, který byl ve vládě Andreje Babiše ministrem čeho jiného než zemědělství. Pod Tomanův Agrotrade patří například firmy Xaverov, producent kuřat a vajec či firma Boneco, která vyrábí známé majonézy a tatarské omáčky, hořčice, dresinky či různé pomazánky. Babišův Agrofert má propojení svých firem ale mnohem propracovanější.

Agrofert totiž sdružuje celý řetězec firem, který začíná už u výroby hnojiv a agrochemikálií. Ty pak firma používá při zemědělské výrobě svých zemědělských firem, kterých Agrofert vlastní několik desítek. A celý řetězec pak pokračuje dál, tedy do potravinářských firem Agrofertu. Mezi ně patří výrobci masných produktů, uzenářských produktů, mléčných produktů a v neposlední řadě pekárenských produktů. A aby byl celý řetězec kompletní, disponuje Agrofert i logistickou společností, která pak svoje zemědělské a potravinářské produkty rozváží po celé republice. Jinými slovy, Agrofert jako výrobce sám sobě prodá zdražená hnojiva, tím pádem „musí“ zvýšit cenu vypěstovaných komodit, tato zvýšená cena se přenese do potravinářské výroby a všechno to zaplatí koncový zákazník v supermarketu.

A to je jen jeden příklad za všechny. Andrej Babiš se sice za své voliče bije jako lev, už jim ale neříká, že je to právě mimo jiné také on sám, kdo jim tahá peníze z peněženek. A není na to sám. Mezi další takové konglomeráty patří mimo jiné i jihočeská Madeta či moravská firma Inter Lacto, pod kterou patří hned šest mlékárenských firem a sedm společností zaměřujících se na zemědělskou produkci.

Proč zdražují potraviny na pultech českých obchodů?

Autorský čánek - komentář.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?