KOMENTÁŘ: Evropské děti mají telefony s internetem velmi brzy. Neuvědomují si ještě jeho rizika, je to jako bychom je vyslali samotné do cizího města

 Komentáře 
30. prosince 2022 10:45 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Evropské děti dostávají telefony s internetem již v devíti letech. Depositphotos
Kdy je vhodná doba, aby děti dostaly k dispozici internet? Podle Evropanů v devíti letech. Dětem pořizujeme telefony s připojením a necháváme je, aby poznávaly vše, co lze na něm objevit. Kam až by ale měly mít děti přístup v pouhých devíti letech? První telefon má sloužit především ke komunikaci.

Asi každý rodič si musel položit otázku, kdy je vhodné pořídit ratolesti telefon a jak rychle jí zprovoznit internet, pokud k němu už dávno nemá přístup doma. Stále existuje mnoho nezodpovězených otázek o dlouhodobých účincích chytrých telefonů a sociálních médií na děti a teenagery, ale stávající výzkumy poskytují určité důkazy o tom, co je opravdu přínosné a co tím pro změnu riskujeme, když dostane dítě telefon do rukou. Většina dosavadních výzkumů se zaměřuje spíše na dospívající než na mladší věkové skupiny, ale nové důkazy ukazují, že mohou existovat specifické vývojové fáze, kdy jsou děti více ohroženy negativními účinky. A co víc, odborníci se shodují na několika klíčových faktorech, které je třeba vzít v úvahu při rozhodování, zda je vaše dítě připraveno na chytrý telefon, než ho opravdu pořídíte.

Studie, která se zaměřovala na Evropu, ukázala, že 80 % dětí ve věku od 9 do 16 let používá telefon k připojení na internet každý den nebo drtivou většinu dní. Zatímco evropská zpráva o používání digitálních technologií mezi dětmi od narození do osmi let. Tato věková skupina umí vnímat rizika internetu jen málo nebo vůbec, a škodlivé účinky chytrých telefonů si tak neuvědomuje.

Většina studií nenachází žádnou souvislost mezi používáním sociálních médií a duševním zdravím. Tady ale nejde pouze o duševní zdraví, jde o všechno, na co mohou děti na internetu narazit dříve, než by měly, a stejně tak o lidi, kteří je mohou podvést. Dítě v devíti letech ještě není připraveno orientovat se na internetu úplně samo. Je to stejné, jako byste ho vyslali samotné do cizího města. Nejprve potřebuje doprovod, naučit se cestu a teprve později může poznávat svět samo, když je řádně poučeno, na co si má dávat pozor.

Jak děti telefon využívají

Když děti ke komunikaci používají svůj telefon, většinou mluví s přáteli a rodinou. Pokud skutečně analyzujete, s kým děti mluví online, zjistíte, že vlastně jen s lidmi, které znají z reálného světa a stýkají se s nimi, nebo alespoň v drtivé většině případů. Na jedné straně žijeme v nebezpečné době a děti, které teď vyrůstají, by rozhodně neměly být vystaveny internetu příliš brzy. Na druhé straně ale pokud využívají telefon ke komunikaci, je to mnohem méně škodlivé, než kdyby na něm hrály hry několik hodin denně. Aplikace pro odesílání zpráv a obrázků usnadňují dětem možnost sdílet své zážitky. Osobně si myslím, že je brzo, aby mělo dítě v 9 letech volný přístup na internet, ale existují nejrůznější rodičovské kontroly telefonů, přes které můžete zakázat konkrétní funkce. Nechat dítěti telefon ke komunikaci už v tomhle věku je, myslím si, rozumné.

Ve skutečnosti, zatímco chytré telefony jsou často obviňovány z toho, že děti tráví méně času venku, dánská studie na 11 až 15letých dětech našla důkazy, že telefony ve skutečnosti dávají dětem nezávislou mobilitu tím, že zvyšují pocit bezpečí rodičů a pomáhají orientovat se v neznámém prostředí. Děti uvedly, že telefony jim zlepšily zážitky venku díky poslechu hudby a udržování kontaktu s rodiči a přáteli. Schopnost být v téměř neustálém kontaktu s vrstevníky samozřejmě není bez rizika, ale dětem umí život zpříjemnit.

Na jednu stranu studie tvrdí, že vlastně telefony neškodí, na druhou jsou i takové, které ukazují, že děti, jež si v dětství zvyknou trávit příliš mnoho času se svým telefonem, jsou následně nespokojené. Při analýze dat od více než 17 000 účastníků ve věku 10 až 21 let výzkumníci zjistili, že vyšší využívání sociálních médií ve věku 11 až 13 let u dívek a 14 až 15 let u chlapců ukázalo o rok později nižší životní spokojenost. Nižší využívání sociálních sítí v tomto věku naopak předvedlo, že děti byly o rok později v životě spokojenější než druhá skupina. Výsledky tohoto průzkumu jsou podle vědců nejspíše související se skutečností, že dívky mají tendenci procházet pubertou dříve než chlapci. Ačkoli neexistuje dostatek důkazů, které by potvrdily, že toto je příčina jištěného rozdílu v načasování.

Být teenagerem v dnešní době není vůbec jednoduché, protože součástí toho je i sdílení svého života online a velké množství lidí, ke kterým se dostává. Mnohem více toho zjistíte o svých vrstevnících, mnohem více vás zajímá, co si o vás myslí ostatní. Lidé na vás mohou reagovat pouhým stisknutím tlačítka a své reakce mnohdy nevysvětlí. To může být pro některé lidi frustrující. Představte si, jak si vyložíte, když někdo zareaguje na váš příspěvek smíchem. Je to negativní smích nebo pozitivní? Budete se ho muset jedině zeptat, jinak zůstanete v nejistotě. Je mnoho lidí, a to i dospělých, kteří nevědí, jak si reakce na sociálních sítích vykládat. Jiní zase nevědí, jak všechny funkce použít, aby byly správně pochopeny. Komunikace přes internet je v dnešní době jednoduše složitější a děti může ovlivňovat.

Rodiny, které se rozhodují, zda koupit svému dítěti chytrý telefon, nikde nezískají odpověď, kdy je to vhodné. Tohle je individuální záležitost, která závisí na vývoji konkrétního dítěte. Sám jsem telefon dostal už v devíti letech, jenže my jsme na něm hráli hada, nikdo nebrouzdal v hodinách online na nejrůznější stránky. Pamatuji si, že prvních pár dní jsem se od telefonu nehnul, bylo to něco zcela jiného, než když dnes děti dostávají tablety ve čtyřech letech a na elektroniku jsou zvyklí. Telefon byl pro naši generaci ta nejlepší hračka. Samozřejmě až na výjimky, které už v tom věku měly doma počítače – převážně ještě Windows 95 a 98 někteří ale XP, které jsme považovali za ty dokonalé herní počítače a ne každé dítě na vesnici si jej mohlo dovolit.

Rozdíl byl ale v tom, že i když jsme měli telefony – dá se říct – brzy, my jsme se k internetu dostávali mnohem později, a pokud ho někdo měl, tak spíš díky starším sourozencům. Nejde tu jen o věčně omílané: „Hráli jsme si venku a měli fantazii, neseděli jsme zařezaní u her.“ Taky jsme si k tomu tu cestu později našli a na naší schopnosti bavit se bez elektroniky to nic nezměnilo. Hlavní ale je, že dítě se může na internetu dostat ke spoustě věcí, které má poznat až později v doprovodu rodičů. Sociální sítě jsou plné vtipů o drogách, fotografií týraných zvířat a videí s násilím. Podobných odvětví, kterým se má mysl v devíti letech spíše vyhnout, je pochopitelně mnoho. Jako rodič ale příliš neovlivníme, na co dítě narazí, pokud mu povolíme přístup na Facebook nebo Google. Proto je vhodnější v 9 letech nenechávat potomky samotné, aby se pohybovali po internetu a vyhledávali si, co se jim zrovna zlíbí.

Ač údajně na psychiku nemají telefony v brzkém věku vliv, já si tedy dovolím nesouhlasit. Ve čtvrté třídě mi jeden ze spolužáků ukázal videa plná kreslených zvířátek, která vždy končí tím, jak ze zvířátek lezou střeva. Ač dospělý člověk se dokáže na takové video podívat z patra a nepřipouštět si jej, mně z toho tehdy bylo zle ještě několik dní a vlastně do dneška bych se na ta videa znovu nepodíval, ač si myslím, že už jsem viděl mnohem horší věci. Děti se na internetu setkávají opravdu s lecčím, a to včetně lidí, kteří jsou pro ně nebezpeční. Technika pokročila a skrýt identitu, zneužívat sociální sítě a páchat trestnou činnosti díky internetu dnes není těžké, aniž by byli pachatelé dostiženi. Myslím si tedy, že jedna věc je dát dítěti v devíti letech telefon ke komunikaci s rodinou a přáteli a druhé poskytnout mu připojení ke komunikaci s celým světem. Zvažte individuální situaci právě ve vaší rodině, co dítě zvládne, co nezvládne, s čím se setkat může a s čím by nemělo. Není to otázka věku, ale komplexního souboru vlivů.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Eukidsonline.net, Publications.jrc.ec.europa.eu, Mdpi.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda