Ricardo López: Stalker, který se o známou zpěvačku nehodlal dělit. Láska, která přerostla v posedlost, se stala se i příčinou jeho smrti
Ve vztahu mezi celebritami a jejich fanoušky vždy existuje křehká rovnováha: Tiší obdivovatelé mohou milovat své hvězdy, ale také si musí držet odstup. Když je tato rovnováha narušena, může to být nebezpečné. Björk se narodila 21. listopadu 1965 v Reykjavíku. Jako herečka a zpěvačka získala několik hudebních i filmových ocenění. Nezdravá náklonnost k Björk začala u Ricarda Lópeze na počátku devadesátých let, kdy se snažila dát o sobě vědět širšímu publiku. Začala hrát v klubech, a přitáhla si tak pozornost.
Nikdy se nezdál problematický nebo jakkoliv agresivní. Lidé v jeho okolí jej považovali za normálního chlapce. Stal se ale poněkud zakřiknutým a upnul se k hvězdě, již si zamiloval, protože mezi vrstevníky si vazby nevytvořil. Zprvu se začal o zpěvačku zajímat jen kvůli tomu, že mu její hudba pomáhala přežít dospívání. Byl častým terčem výsměchu nebo napadání, neboť trpěl gynekomastií, jež se projevuje nezhoubným zduřením mužských prsou. Život tedy neměl úplně snadný život. Zpočátku Björk poskytla Lópezovi vítaný únik od strastí jeho dětství. Tam začala vznikat jeho bláznivá láska, kterou lze nazvat obsesí.
Nešlo o platonický vztah k ikoně. López začal pracovat na sbírce denících a vytvořil jich hned několik. V nich se vyznával z lásky k této umělkyni. To mu ale brzy přestalo stačit, jak už to tak bývá. Člověk chce víc a víc. Přešel na natáčení videodeníku, ve kterém dal průchod své rostoucí obsesi, depresivním stavům a sebenenávistným výlevům.
Zásadní změna v jeho chování však přišla poté, co se dozvěděl, že Björk začala chodit s muzikantem Goldiem. Skoro jako by do té doby López budoval ve vlastním mozku představu, že mu zpěvačka patří. Z této reality ho ale vytrhly titulky v médiích. Žárlivost a touha zpěvačku vlastnit v něm probudily násilné sklony. Takové chování není u fanoušků hudebníků bohužel nijak výjimečné. Ve světě popových hvězd to není nový koncept. Je smutné, že až příliš často se umělci se značnou slávou stávají předmětem obsesivního chování. Ale zatímco mnozí vymizí bez významného incidentu, hrstka situací končí tragicky.
López nahrál další deník na videokazetu. Uváděl tam, jak hodlá poslat zpěvačce bombu s úmyslem ji zabít. López vymyslel způsob, jak pokračovat ve svém vražedném spiknutí. Jako první ho napadlo poslat jí dopisní bombu plnou injekčních stříkaček kontaminovaných virem HIV. Byl by to jeden z nejnechutnějších pokusů o vraždu, jaký společnost zažila. Brzo si ale uvědomil, že takový plán je neproveditelný. Rozhodl se tedy poslat Björk dopisní bombu s kyselinou.
López zabudoval bombu do vydlabané knihy. Pokud by příjemce knihu otevřel, měla by mu bomba vystříknout do obličeje. Kyselina sírová by pak zpěvačku zabila. 12. září zabalil své zařízení a poslal balík na londýnskou adresu, kde si jej měla vyzvednout. Získal ji poměrně snadno, protože adresy byly k dispozici za pouhých 5 dolarů, tolik k ochraně soukromí v tehdejší době. Po odeslání smrtícího balíku nastavil svůj videodeník na záznam a začal mluvit o posledních přáních, která má.
López si namaloval celou hlavu barvami červeně a zeleně. Na zdi napsal rasistické nadávky, což byl možná další pokus ukázat svou nenávist ke zpěvačce a na pozadí hrála její hudba: „I Remember You“. Za sebou měl transparent s nápisem „The best of me.“ Pak López nabil vlastní pistoli, klidně prohlásil: „To je pro tebe“ a vzal si život v přesvědčení, že svého idola potká v nebi.
Na jeho smrt se přišlo díky sousedům. 16. září 1996 viděl manažer činžovního domu Van Buren Plaza, v Hollywoodu, na Floridě ze stěn pod bytem vytékat krev. Podlahy v domě byly tak tenké, že si všimli, jak jim ze stropu kape krev. Policisté dorazili a našli jeho již rozkládající se tělo obklopené hromadou videokazet. Jedna, která byla odložená stále před kamerou, se jmenovala „Poslední den“, a proto si ji policisté pustili jako první. Díky tomu, že své šílené nápady takto zaznamenával, policie včas odhalila, že na Björk čeká smrtící balíček. Jeho otevření tak provedli odborníci, a nikomu se nic nestalo.
Jakmile zpráva o pokusu o její život pronikla do bulvárních médií, Björk vydala prohlášení. Z událostí, kterými si prošla, byla viditelně otřesená. Přesto mluvila ke svým fanouškům i k celému světu velice soucitně a popisovala, jak je ze situace, která ji potkala, velmi zarmoucena. Litovala Lópezovu rodinu, protože to, co se stalo, vnímala jako obrovskou tragédii.
Celý příběh o pokusu o vraždu zpěvačky, kterou chtěl provést někdo, koho vlastně v životě nepotkala, je děsivý, zvrácený a přitom velmi smutný. López zemřel sám se svými démony a pološílenou myslí, aniž by tušil, že jeho počínání bylo zbytečné a přineslo jen strach a zármutek. Muž, který ztratil většinu přátel a rodiny, našel útěchu v umělkyni a její práci. Je samozřejmě zbytečné věřit, že na jeho citech ke zpěvačce bylo na konci něco upřímného. Během let se ze své posedlosti zcela pominul. Něco, co mohlo být pro něj pomocí a dát mu chuť do života, se tak nakonec stalo nevyhnutelnou temnotou, která ho pohltila. V době, kdy zemřel, mu bylo pouhých 21 let. To je věk, kdy lidé ještě mnohdy procházejí fázemi dospívání a rovnají si život. Na srovnání toho jeho však bylo pozdě. Před dívkami se kvůli obezitě cítil trapně, a tak se zcela potopil do fantazií. „Tohle mi něco dalo, víš. Být zamilovaný, být zamilovaný, je euforický pocit a byl jsem velmi šťastný. Každý den jsem se měl, na co těšit.,“ vzkázal své platonické lásce, než ho zklamala.
Autorský článek. Další zdroje: Lifee.cz