Josef Englich se neštítil ničeho. Otrávil postupně celou rodinu, aby nemusel nikomu nic platit

 Historie kriminalistiky 
29. července 2022 08:37 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Josef Englich vyvraždil jedem celou rodinu své ženy. Depositphotos
Tentokrát bude řeč o muži, který se opravdu neštítil ničeho. Obětoval by životy i čest vlastní rodiny, hlavně aby sám vyvázl z problémů, které mu v jeho životě hrozily. Přestože sérioví vrazi jsou schopni mnoha nepřístojností, málokdo z nich má žaludek na to vraždit ve vlastní rodině jako tenhle muž.

Josef Englich žil v Komárově na Holicku, v 19. století. Dům, ve kterém bydlel, je nemovitostí se zcela rekordním počtem vražd, které se tam odehrály. Až tedy budete chtít někdy vyrazit na poněkud ponurou exkurzi, určitě se vydejte do Komárova, kde nebyl Englich jediným vrahem, jenž tu v historii přebýval. Spisy o vyšetřování těchto vražd jsou dokonce uschovány na místním zámku v Zámrsku.

Prokázáno bylo po Englichově řádění celkem 5 obětí a všechny zemřely během roku 1885. Na statek, kde se hrůzy odehrály, se vrah přiženil. To bylo důvodem, proč k vraždám vůbec došlo. Tehdejší zvyklostí bylo, že pokud se takto přiženíte na usedlost, kde mimo manželky a jejích dětí žijí i rodiče nebo prarodiče, jako tomu bylo zde, měl by je dotyčný vyplatit, ubytovat ve výměnku a starat se o ně po zbytek jejich života.

Do ničeho z toho se Englichovi samozřejmě nechtělo. Rozhodl se tedy situaci vyřešit radikálně a po svém. Celou rodinu se rozhodl postupně otrávit arsenikem, což bylo v té době poměrně obvyklé, pokud se někdo na venkově pokoušel o vraždu. Po dlouhou dobu nikomu v okolí ani v rodině nebylo divné, že její členové jeden po druhém velmi rychle umírají a plán, který měl přistěhovalec, šlapal jako na drátku. Téměř se zdálo, že mu vše projde a on se zbaví celé rodiny, čímž získá majetek pro sebe.

K prvnímu podezření po náhlých úmrtích došlo 3. července 1885. Doktor, který přijel k případu Václava Mareše, jenž náhle onemocněl, měl podezření, že příčinou je otrava. Mareš – otec Englichovy nové ženy – policii okamžitě vypověděl vše o tom, jak postupně za podivných okolností umřeli další 4 členové této rodiny. Šlo o jeho rodiče, ženu a vnučku. K vrahově smůle stihl ještě podepsat svou výpověď, než i on sám zemřel v důsledku arsenik.

Po této podivné události a výpovědi umírajícího svědka soud okamžitě nařídil vykopat již pohřbená těla a provést pitvu. Díky tomu se prokázalo, že celá rodina zemřela z té samé příčiny, všichni členové byli otráveni arsenikem a naživu zůstala jen Englichova žena. On byl samozřejmě okamžitě zatčen. Policie zjišťovala, za jakých podmínek se vrah přiženil, a co bylo tedy jeho motivem k masakru.

Na statek Marešových přišel v listopadu uplynulého roku, neměl ale žádný majetek. Podle smlouvy, kterou s rodinou uzavřel, měl do roka uhradit 1500 zlatých, a přestože neměl ani floka, nikomu nebylo divné, že na takovou smlouvu přistoupil. Jelikož byla navíc napsána na celou rodinu, musel by Englich skutečně pozabíjet všechny, aby se z tohoto ujednání vyvázal.

Jako první tedy zemřela Mariina dcera, se kterou si ji již vzal. Pak postupně oba prarodiče a manželka Václava Mareše, který před vlastní smrtí naštěstí stihl přivést policii na stopu. Marie je poslední z rodiny, která řádění jako jediná přežila. Englich ale vinu odmítl a tvrdil, že nikoho neotrávil, měl totiž důmyslný plán. Zatímco před policií předstíral nevinu, podařilo se mu z věznice propašovat dva vzkazy. Jeden adresoval právě své ženě, kterou prosil, aby vzala vinu na sebe a poté, co se přizná k vyvraždění rodiny, spáchala sebevraždu. Další mířil k jeho rodičům, po kterých dokonce chce, aby dílo dokonali a ženu zavraždili oni. Pokud by to vypadalo jako sebevražda, mohl by Englich vyváznout.

Veškerá jeho snaha v tomto směru byla však zbytečná a nedosáhl ničeho jiného než toho, že byl odsouzen k trestu smrti. I po něm stále trval na tom, že je nevinný a všechny zabila jeho žena. Pár měsíců nato se poprava opravdu uskutečnila. Englich byl předveden na náměstí chrudimského soudu a oběšen v únoru roku 1886. Marie Englichová tak zůstala na statku zela opuštěná. Polovina jejího majetku navíc propadla státu, protože ji vrah předtím vyženil a práva v tehdejší době nakládala s majetkem jinak, než jak jsme dnes zvyklí z dědických řízení. Pokud jí tedy měla svatba přinést štěstí, pak se dočkala jen pravého opaku a zbyly jí oči pro pláč. Marie Englichová po popravě požádala o prominutí, aby nepřišla o polovinu statku, její návrhy ale nebyly vyslyšeny, a musela se tak smířit s tím, že majetek ztratila.

Právě prodej poloviny statku náhodou souvisí s tím, jak se sem přistěhoval druhý vrah, který jej koupil společně se svou chotí. Jmenoval s František Novotný a Englicha doslova vystřídal. A ještě větším paradoxem je, že ani on se neštítil vraždit ve vlastní rodině. Žena mu odnosila celkem 6 dětí a všech šest ihned po narození zemřelo. Neví se, zda se Novotný Englichem přímo inspiroval, ale jeho odkaz žil v tomto muži rozhodně dál, protože poté, co opustil manželku, pokusil se otrávit arsenikem sedmé dítě, které patřilo jeho milence a právě při tom byl odhalen. Stejný způsob vraždění členů vlastní rodiny a stejný statek. Někdo by mohl říct, že Novotného snad posedl Englichův duch, protože z takového příběhu skutečně zamrazí. Nestává se dnes a denně, aby se na jednom místě vystřídali hned po sobě dva sérioví vrazi se zcela stejným postupem zabíjení. Stejně jako Englich, byl tak i Novotný veřejně popraven na dvoře chrudimského soudu.

Autorský článek. Další zdroje: Stream.cz

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím