Radši do blázince než do vězení? Ještě v loni sliboval, že prokáže svou nevinu, tak proč sebevražda?

 Komentáře 
06. června 2022 15:42 / Michael Veselý
  4
📷
1 fotografie v galerii
Dominik Feri je bývalý poslanec TOP 09 Wikimedia Commons /FTV Prima / volný zdroj
V sobotu 28. května museli záchranáři vyrazit do Kubelíkovy ulice, která se nachází v Praze 3, neboť měli hlášený pokus o sebevraždu. Později vyšlo najevo, že šlo o bývalého poslance Dominika Feriho. Věřím, že většinu lidí muselo ve chvíli, kdy se o události dozvěděli, trknout to samé. Ještě v loni se oháněl, tím jak prokáže svou nevinu. Proč zrovna sebevražda?

Pan Feri je obviněn ze znásilnění a obtěžování hned několika žen. Je to již rok, co se začala objevovat svědectví o jeho sexuálním nátlaku či obtěžování. Policisté oznámení začali prověřovat, což vedlo k tomu, že nakonec nekandidoval do sněmovny, ale místo toho byl vyzván, aby opustil TOP 09, dokud se situace nevyřeší.

Poslanec, známý hlavně díky instagramovému účtu, kde informoval o průběhu karantény, uvedl, že politiku si vždy představoval založenou na osobní odpovědnosti. Rozhodl se proto, že půjde sám příkladem, když ze strany odejde. Podle svých slov se tím chtěl vyhnout lživým a manipulativním článkům proti sobě i svým kolegům. Jeho opuštění politické pozice je nejspíš jediným pozitivem, které mu můžeme připsat. V Česku totiž není zvykem, že by poslanci čelící jakýmkoliv obviněním, dobrovolně opustili své funkce.

Od té doby se Dominik Feri stáhl do ústraní a nedával o sobě vědět. Sledujícím na sociálních sítích vzkázal, že až prokáže svou nevinu, začne s nimi opět komunikovat jako dříve. No, zřejmě nezačne, jak se ukázalo ve víru posledních událostí. Připomeňme si také, že jeho první reakcí na nařčení z násilných činů vůči ženám bylo, že se omluvil za své občasné nepatřičné chování. Za co se tedy omlouval, pokud se cítí nevinný? To by mě vážně zajímalo.

Poslední kapkou ale bylo, když vyšlo najevo, že čelí také obvinění z násilí na dítěti. Policie uvedla, že se jednalo o dívku, které bylo v době incidentu teprve 17 let. Podle zákonů České republiky je do 18 let považována za dítě a pokud se v tomto případě prokáže jeho vina, hrozí mu až 10 let ve vězení.

TOPka dala ruce pryč

Už ve chvíli, kdy se obvinění provalilo a pan Feri musel opustit svou politickou stranu, mluvili zbylí členové TOP 09 pouze o tom, že celou záležitost musí nyní posoudit a vyšetřit policie a spravedlivě rozhodnout. Například Tomáš Czernin z TOP 09 uvedl, že si to musí Feri vyřídit sám. Upozornil, že stranu již obviněný opustil a doslova řekl: „To si musí vyřídit občan Feri, pokud se něčeho dopustil, je potřeba, aby to bylo řádně vyšetřeno. Jestli je vinný, tak musí být potrestán.“ V podobném duchu se vyjádřila i Markéta Pekarová Adamová, pravila,  že spoléhá na policii, která situaci jistě spravedlivě posoudí. Zdá se tedy, že ani jeho kolegové příliš nevěří ve Feriho nevinu.

Pokus o… vyhnutí se soudu

Sobotní událost bych nazval různě, ale určitě ne pokusem o sebevraždu. V médiích se množí informace, že se údajně pobodal do břicha. Už to je samo o sobě podezřelé. Kdyby chtěl ukončit vlastní život, snažil by se to vážně udělat tak zdlouhavou a bolestivou cestou? Podle vyjádření psychologa je to velmi zvláštní a připomíná to spíše rituální sebevraždu. Podle mě je to jednoduchá demonstrace, která má prezentovat jeho duševní stav.

Obvyklými způsoby sebevraždy jsou například skok z výšky, oběšení, skok pod vlak, někdo se podřeže nebo předávkuje velkým množstvím léků. Nicméně kolikrát jste v médiích slyšeli o někom, kdo se „ubodal do břicha“? A má to své důvody. Pokud chce někdo opravdu zemřít, není to zrovna nejrychlejší ani nejjednodušší způsob. Feriho jednání bych spíš přirovnal k sebepoškozování, sebevražda je příliš silné slovo. Navíc se nikde zatím neobjevila informace, kdo vše nahlásil policii. Že by sám sebevrah? Připomíná mi to policejní zásah na počátku letošního roku, kdy museli vyjet k ženě, která se připoutala k topení a zapálila byt. Pomoc si zavolala sama, tvrdila, že šlo o pokus se zabít, který si na poslední chvíli rozmyslela. Ve skutečnosti chtěla vyvolat lítost, protože byt měla dávno vyklidit.

Skutečným důvodem jednání Dominika Feriho nakonec nebude nic jiného, než strach přijmout odpovědnost za své jednání. Advokáti totiž tvrdí, že tato událost by mu mohla pomoci, aby se vyhnul nadcházejícímu soudu. Pokud znalecké posudky promluví o jeho chatrném duševním zdraví, nebude si muset projít soudním procesem. Otázkou se tedy stává, jestli by se neměl bývalý poslanec dát raději na herectví.

Pokud to tedy uhraje na pochroumané duševní zdraví, je možné, že všechno dopadne jinak. Sexuální násilí, jakého se měl zmiňovaný exposlanec dopustit zatím potvrzeno není, ale že studoval na Právnické fakultě univerzity Karlovy je jisté a tak si musí být sám dobře vědom šance vyhnout se soudu. Výrazy těch žen, které podaly oznámení, bych v tuhle chvíli asi vidět nechtěl.

Co bude následovat?

V současnosti by měl být exposlanec z nemocnice poslán na psychiatrii, protože hospitalizace probíhá ve chvíli, kdy je dotyčný nebezpečný buď sobě nebo okolí. Mezi tyto případy pokus o sebevraždu rozhodně patří. Je také možné, aby soud nařídil nedobrovolnou hospitalizaci, ale já pevně věřím, že to nebude nutné. Psychiatrická zařízení, zejména v Praze, jsou poměrně příjemná, člověk není nucen do ničeho. Účastnit se musí pouze občasných společných terapií, sezení s lékaři a příjemných aktivit jako pletení košíků, keramiky, jízdy na koni a dalších rekreačních činností. Pokud si vybíráte mezi vězením a psychiatrickou léčebnou, dozajista se vyplatí být označen za duševně nemocného.

Je to taková trochu mafiánská hra. Když už není kudy kam, najde se nějaká cestička ke zhoršení zdravotního stavu. V případě mladíka, kterému je 25 let to nemůže být žádná stařecká nemoc. Potíže s duševním zdravím mívá dnes každý druhý a tak je volba jasná. Plno mladých lidí trpí depresemi, stresem, vyčerpáním a sklony k sebepoškozování nebo sebevraždě. Tahle možnost se přímo nabídla. Vedle vyhnutí se soudu by tím totiž mohl dosáhnout i soucitu u veřejnosti, jelikož mezi jeho příznivce patřila zejména mladá generace, která se s obdobnými problémy sama často setkává. Tím bych toto téma asi uzavřel, názor na nedávnou událost, která se v bytě bývalého poslance odehrála, ať si každý udělá, jaký chce.

Autorský článek - komentář.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu