Češi si budou elektřinu vyrábět sami. Ceny energií už stouply příliš vysoko
Pro představu uvádím, že elektřina pro rok 2023 vychází již nyní mezi 4 300 korunami a 5 900 korunami za megawatthodinu. Jedná se navíc o energii pouze pro první kvartál roku 2023. Důvodů k prudkému nárůstu bylo hned několik. Sotva jsme se vyhrabali z koronavirové pandemie, který rozhodně zapůsobil na růst cen emisních povolenek, no a přidejme k tomu politické manévry Ruska. Pokud provedeme meziroční srovnání, ukáže se, že je nákupní cena třikrát vyšší než vloni. Energie se budou nadále vyvíjet dle toho, jaká opatření přijme Evropská unie a závisí i na krocích, které učiní Rusko. Kdo by na něj ale chtěl spoléhat?
Energii si vyrobíme sami
Lidé si našli vlastní cestu, jak alespoň v případě elektřiny situaci řešit. Nedávno o tom informoval i ČEZ, z jehož statistik vyplývá, že celé firmy a obce se shánějí po možnosti vyrábět si energii samy. První zmínky o nárůstu zájemců o fotovoltaické systémy se objevovaly už na přelomu roku. Nedávno jsem takhle volal elektrikáře, protože jsme dostavěli příčky v nájemním bytě, aby přišel udělat domluvené rozvody. „Zkusil bych to za tři týdny, jsem teď dost vytížený montáží fotovoltaických elektráren,“ sdělil mi. Že práce na bytě budou tři týdny stát mě nepotěšilo, nakonec jsem se ale musel zamyslet, jestli bych brzo k něčemu podobnému neměl přistoupit také. Je dost možné, že energie se vyšplhají tak vysoko, až už si je nebudeme moci dovolit, přestože se mluví to tom, že ceny ČEZu jsou už u stropu.
Podle ČEZu je poptávka po fotovoltaických systémech trojnásobná oproti loňsku. Životnost těchto panelů je zhruba 30 let, po tuto dobu ušetříte za měsíční platby za elektřinu. To zní docela příjemně. Samozřejmě jsem v tom hledal háček a šel se podívat, na kolik taková solární elektrárna vyjde. V první chvíli na mě vyskočily panely za 40 nebo 180 tisíc, což mě vyděsilo. Šlo ale o nějaké – mě nicneříkající – sety, takže jsem hledal o něco déle. Nakonec jsem narazil na článek z webu Srovnejto.cz, který uvádí, že ceny se pohybují mezi 170 a 530 tisíci korun. Navíc můžete dostat dotaci v programu Nová zelená úspora. Ze 170 tisíc se díky tomu dostanete na 110 a z půl milionu klidně na 390 tisíc korun. Najednou je mi jasné, proč si tolik lidí nechává instalovat fotovoltaické elektrárny. Pokud budu počítat s průměrnou cenou okolo 300 tisíc, vrátila by se mi investice maximálně do 10 až 15 let a vlastně si myslím, že s neustále rostoucími cenami i mnohem dříve.
Věřím tomu, že do deseti let bude mít tyhle systémy většina lidí, nebo alespoň ti, kterým ještě inflace nesežrala tolik úspor, aby si to už nemohli dovolit. Investice do fotovoltaických systémů je tak pro mnoho lidí v období války bezpečným řešením, které jim pomůže k soběstačnosti. Válka na Ukrajině pokračuje a lidé se bojí, aby nezůstali zcela na holičkách.
Nárok na dotace mají i podnikatelé, kteří se rozhodli přejít na tento systém a v dnešní době už jde o poměrně vyvinutou a spolehlivou technologii. Firmy volí tuto možnost bezpochyby také proto, že Rusko již jednou nenaplnilo zásobníky plynem a v budoucnu se může stát, že o energie přijdeme. V médiích se objevily zprávy, že přechod na vlastní elektrárny chystají i velké společnosti jako Hyundai nebo Tatra, to už samo o sobě něco značí.
Zvýšený zájem podpořila také vláda Petra Fialy (ODS), která zanesla do svého programového prohlášení jako jeden z cílů i oživení solární energie. Do roku 2025 přislíbila podporu pro sto tisíc fotovoltaických střech. Štěpán Chalupa, který je předsedou Komory obnovitelných zdrojů, uvedl na začátku roku, že bychom se měli vyrovnat hodnotám vyrobené energie, kterých dosahují jiné evropské státy v důsledku instalace střešních panelů.
Zvládne Česko nával poptávky po vlastních zdrojích?
Jedinou otázkou zůstává, jestli při tempu, kterým chce Česko elektrárny stavět, neztroskotá vše na nedostatku pracovních sil a firem. Náš stát se potýká s problémem nedostatku řemeslníku a to nejen v tomto odvětví, jedná se o obecný problém. Jestliže již nyní jsou elektrikáři zahlceni poptávkou montáží panelů, míříme do stavu, kdy nebudou naše pracovní síly stačit.
Další otázkou je pak kvalifikovanost pracovníků, kteří se budou montáží zabývat. Abych řekl pravdu, když jsme nechávali v domě udělat obyčejné rozvody pro třípokojový byt s koupelnou a opravit pár zásuvek, dalo dost práce sehnat někoho, kdo to udělá.
Moje první zkušenost byla s pánem, který přijel, podíval se a usoudil, že zásuvky a vypínač nám opravovat nebude, protože se mu nevyplatí, aby tam kvůli takové prkotině jel znovu. Zavedl jsem ho tedy do bytu, kde se měla kompletně zrekonstruovat elektřina, potřebovali jsme vystavit doklad pro pojišťovnu a jednoduše udělat celé nové rozvody. Jeho odpověď byla, ať se nezlobím, že si to představoval jinak a tohle by dělat nezvládl. Tak jsme se tedy rozloučili a odjel. Dodnes si nejsem jistý, odkud kam sahaly meze toho, co po něm můžu chtít.
Druhý, u kterého jsme s žádostí o opravu nepochodili mi oznámil, že pokud nemám plány současných rozvodů, nemůže mi vyměnit dvě zásuvky a vypínač. Zřejmě by se bez nich cítil příliš dezorientovaný a omylem třeba vyměnil jističe. Poslední elektrikář, který se opravy nebál a skutečně se do ní pustil, mi omylem při výměně vypínače dvě zásuvky úplně odpojil. Naštěstí se na to přišlo dříve než odešel. Po těchto zkušenostech si ale myslím, že obavy, zda bude dostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří dají tak velké množství fotovoltaických elektráren dohromady, jsou zcela na místě. Pokud si tedy chcete nechat udělat vlastní zdroj energie, možná bych doporučil vrhnout se do toho, dokud máte ještě šanci sehnat kvalifikovaného pracovníka.
Autorský článek - komentář, další zdroj info: idnes.cz