KOMENTÁŘ: Blíží se rozpad koalice? ODS STANu nevěří a nemůže na něj spoléhat

 Komentáře 
01. srpna 2022 09:04 / Michael Veselý
  79
📷
1 fotografie v galerii
STAN ztrácí důvěru a s ním i celá vláda. Wikimedia Commons / Dominik Kučera
Mimo to, že už poměrně dlouhou dobu se řeší, jak vláda nefunguje v žádném směru, ve kterém bychom to od ní čekali, teď je už ohrožena i její stabilita. Koalici z velké části ohrozily nejasnosti kolem STANu a podezření, že strana je financována z pochybných zdrojů. Myslíte si, že tohle je udržitelná situace?

Z jedné strany se na vládu valí obří kritika od nespokojených občanů, kteří již půl roku čekají na změny, které vláda provede. Zatím ale k žádnému výraznému zlepšení nedošlo, vlastně bych řekl, že nedošlo v podstatě k ničemu krom pravidelných proslovů o tom, jak na všem pracují. Troufám si říct, že tyto monology, kterými nás rádoby informují o své práci, jsou nutnost, protože jakékoliv jiné stopy po tom, co vláda dělá, by se hledaly jen stěží.

Přestože jsem doufal, že nás pětikoalice někam posune, když byla zvolena, naděje pomalu vyhasly poté, co se po dlouhých měsících ukázalo, že řešení energetické krize přijde na podzim – možná – a bude velmi komplikované. Tento krok vlády ve mně vzbudil dojem, že se snažili přijít s něčím opravdu jedinečným, když už jim to tak dlouho trvalo a přesně tohle je ten případ, kdy méně by bylo více.

Po všemožných přešlapech ale paradoxně není tím největším problémem nečinnost, neschopnost, či jak si to libovolně nazvete. Vláda ztrácí důvěru především důsledkem jednání Starostů a všeho, co se na ně provalilo. Ministr Gazdík už kvůli kauze odstoupil z funkcí a Vítu Rakušanovi už nikdo nevěří, protože situaci očividně nemá pod kontrolou. Od zimy víme, že financování strany je třeba vysvětlit, ale to vysvětlení nikde.

ODS dává ruce pryč

Za jednání Starostů a nezávislých se už nemůže postavit ani ODS, která stojí v čele celého vládního uskupení. Je jen otázkou času, kolik toho ještě praskne. Vláda se stává pro všechny podezřelou a pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) držet ochrannou ruku nad takovými lidmi, brzo by mohl čelit obvinění ze zapojení se do organizovaného zločinu.

Jestli to na začátku roku vypadalo, že pozdvižení kolem nemalých částek ze zahraničních účtů, jejichž majitelé byli takřka nedohledatelní nebo pochybní, utichne, pak se celé hnutí STAN pletlo. Po posledních okolnostech, jež vyšly najevo, už musí být každému jasné, že tak snadno si nikdo nenahrabe a média netrpělivě očekávají objasnění celého případu.

Samo hnutí STAN celou situaci prezentuje tak, že pan Gazdík odstoupil a situaci prošetřuje policie, která jistě všemu brzo přijde na kloub. Politický klub se samozřejmě tváří, že plně spolupracuje a všechno bude v pořádku. Oproti tomu v ODS dávají poslanci najevo nervozitu z celé situace. Vláda už je totiž poškozena dost a problémů může přibývat.

V současné chvíli tvoří vlastně celá kauza STAN prostor, aby si kabinet takříkajíc odfrknul od řešení skutečných problémů, jež se dotýkají celé Evropy. Až ale vymizí, na očích bude opět jen to, co všechno vláda nedokázala vyřešit. Až lidem dojdou peníze na energie a státu zásoby plynu, kolabovat začne úplně všechno. Tohle riziko, jak se zdá, si zatím nikdo z našich předních politiků neuvědomuje nebo záměrně nepřipouští. Stále slyšíme, že není důvod k panice, musí se šetřit a všechno dobře dopadne – jako v pohádce. Tak já bych jen rád věděl, jak to můžeme věřit někomu, kdo je podezřelý z korupce. STAN jednoduše vrhá negativní stín na celou vládu. Ač si osobně nemyslím, že by se provalila účast dalších stran v této věci. Ono se totiž zdá, že ani sám předseda STANu moc neví, co se mu to ve straně děje a jak s tím najednou naložit. Možná si ukousl až příliš velké sousto.

Novinář Erik Best se vyjádřil k tomu, jak se proti hnutí STAN vrhají média. Podle jeho slov se všichni chovají stejně a: „Kdokoli jde proti tomu, je odepsaný, ostrakizovaný atd.“ Ať chci, jak chci, hledat ale argumenty, které by STAN nějak podpořily a nešly s davem, je v tuto chvíli celkem náročné. Strana padá stále hlouběji a hlouběji důsledkem nově objevených faktů. Exministr Gazdík na počátku tvrdil, že nějakého Redla pomalu ani nezná, možná se někdy potkali, ale to je tak všechno. Než se ovšem ukázalo, že spolu vlastně jezdí na prázdniny do hor.

Stíhání STAN zřejmě nemine

Krom vyšetřování jednotlivých členů je velmi pravděpodobné, že dojde na nejhorší a stíháno bude celé politické hnutí. Zbytek vlády se zatím snaží za svými koaličními kolegy stát, jak jen je to morálně únosné. Ovšem nelze se tvářit, že ve vzduchu nevisí hrozba předčasných voleb. Jak jsem již zmiňoval, a to nejen v tomto komentáři, současná vláda rozhodně nepřišla do snadného období. Skončil covid, začala válka a přišla energetická krize. Všechny důsledky posledních téměř tří let se nakupily a je potřeba je okamžitě řešit. Koalice se v tomto ohledu však nezdá příliš flexibilní a řeší vše pozdě, což je samo o sobě veliký problém. Vláda, která má nyní předsedat celé Evropské unii, nemá plnou důvěru ani u svého vlastního lidu. Je tak docela možné, že z celé kauzy, jež se momentálně točí kolem STANu a hnutí začíná obepínat jako škrtič, se nakonec stane ta poslední dominová kostka, která všechno sundá.

Pokud taková situace nastane, máme tu předčasné volby a opozice, jejíž nejsilnější částí je dříve vítězné ANO, by se mohla snadno vrátit k moci. Nevím, jestli říct, že mě to uklidňuje, nebo děsí, protože po událostech posledního půlroka se začínám obávat, že by předchozí vláda vyřešila celou kritickou situaci mnohem lépe a hlavně okamžitě. Na druhé straně představa návratu hnutí ANO mě lehce znepokojuje, protože za sebou vláčí takový obláček smradlavého kouře jménem SPD. Jinak řečeno, pokud se nebude krást, bude se pro změnu tvrdě diskriminovat.

Skoro bych řekl, že v tuhle chvíli můžeme spekulovat, jestli ovlivní pád vlády volbu prezidenta nebo až volba nového prezidenta pošťouchne pád vlády. Samozřejmě tomu tak být nemusí, záleží, kdo bude kdy zvolen, ale pravdou je, že pokud vydrží tahle koalice až do prezidentských voleb, snadno by se mohlo stát, že na kolena padne hned po nich. Docela věřím tomu, že se udrží ještě dlouho, pokud nevyplyne nějaká nová velmi šokující okolnost. Že ale zůstane vláda fungovat třeba celý další rok, tím už si úplně jistý nejsem. Stoupající napětí už nyní vyvolává mezi členy neshody a čím déle bude policie vyšetřovat, o to víc bude vládní kabinet připomínat pole nabité statickou elektřinou.

Na jedné straně kradou, na druhé rozhazují

Aby se neřeklo, že vláda neudělala vůbec nic, přiznávám, že udělala. Poskytla podporu Ukrajincům, kteří k nám uprchli, poskytuje bojovou výbavu na Ukrajinu a vymyslela podivný příspěvek pro děti. Od příchodu války jsem byl samozřejmě pro podpořit a vyzbrojit Ukrajinu, jak jen to půjde, stejně tak poskytnout azyl a pomoc uprchlíkům. I sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že jsme byli jednou ze zemí, které pomáhaly nejintenzivněji. Teď se ale blížíme do situace, kdy potřebujeme pomoci také u nás, našim lidem, jak jsem již v minulosti předesílal.

Čekají na to a spoléhají na vládu. Potřebujeme se připravit na zimu, a to jak po stránce dobrého plánu, jak si zajistíme dostatek plynu, tak i po té finanční, aby nás – jako občany a podnikatele – příští zdražení energií zcela nepoložilo. Co kdyby tedy tentokrát se zásobováním Ukrajiny pomohly další státy, které se na počátku nezapojovaly tak intenzivně a my jsme se zaměřili také na vlastní zemi? To, že jsme v tom Ukrajinu nenechali, naše politiky samozřejmě šlechtí, nejde tu o válku proti jednomu státu, ale o výhrůžku celé Evropě. Nicméně, jak se na takovou situaci dívá řadový český občan, který se stěží uživí? Na jedné straně tu máme STAN, který nám pěkně zbohatl a na té druhé nadšenou iniciativu vlády bránit cizí stát. Kde mezi tím zbyl prostor pro Čechy a zachování jejich životního standardu?

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Parlamentnilisty.cz

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu