KOMENTÁŘ: Mexiko vylepšuje hranice s USA, aby zmírnilo migraci. Biden je k migrantům benevolentnější než Trump

 Komentáře 
22. července 2022 11:29 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Mexiko bude vylepšovat hranice, aby zmírnilo migraci Depositphotos
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se setkal s americkým prezidentem Joe Bidenem. Jeden z výsledků jejich společné debaty je i rozhodnutí, že Mexiko zmodernizuje a vylepší hranice s Amerikou. Důvodem jsou samozřejmě potíže s velkým počtem migrantů, kteří do Ameriky již léta prchají.

Prezident Obrador uvedl, že Mexiko utratí 1,5 miliardy dolarů za renovaci a zmodernizování hranic. Od doby, kdy nastoupil v Americe do funkce prezident Biden se totiž velmi zvedl počet migrantů. Podle informací z grafu BBC došlo k nárůstu dokonce o více než sto procent a zatčeno jich bylo více než 2,8 milionu.

Důvodem bude pravděpodobně to, že Joe Biden je k migrantům mnohem benevolentnější než jeho předchůdce Donald Trump. Ten vedl boj proti migrantům do extrémů a bojoval za vystavění zdi mezi Amerikou a Mexikem. Tenhle nápad dovedl dokonce tak daleko, že od agresivní kampaně se sloganem „Make America great again“, popisujících, jak Ameriku zachrání odříznutí od Mexika, došel až do fáze, kdy skutečně získal peníze od ministerstva obrany a začal zeď stavět.

Jeho snaha o zastavení migrantů byla natolik ofenzivní, že v lidem mnohých Američanech probouzela nenávist k uprchlíkům a v Mexičanech naopak strach. Nařídil, aby lidé, kteří legálně žádají o azyl, čekali v Mexiku, dokud soud o jejich žádosti nerozhodne. Každý z nás zřejmě ví, že na soudy se mnohdy čeká celé měsíce, takže nějaký útěk ze země tím byl v podstatě znemožněn. Tito lidé většinou utíkají před chudobou a vysokou kriminalitou, se kterou se ve své zemi potýkají, nechat je tedy žít v mnohdy nelidských podmínkách se mi zdá šílené. Podobného názoru byl i nový prezident Biden, jenž viděl ustanovení jako nehumánní. Politika, kterou Trump prosazoval, je podle měj příliš drsná a může i za současné problémy s migranty. Přesto však aktuální situaci na hranicích USA nepovažuje za migrační krizi.

Během Trumpovy vlády bylo kolem 70 000 žadatelů o azyl vráceno do Mexika, aby tam čekali na slyšení. Často tam byli ponecháni celé měsíce, přestože se stávali cílem zločineckých gangů. Někteří lidé při snaze o útěk dokonce umírají ve čtyřicetistupňových vedrech. Přesto jsou odhodláni utéct při vidině lepší budoucností. Dokonce se mnohdy stane, že přes hranice jsou pašovány děti bez zákonných zástupců.

Když se do funkce dostal pan Biden, dlouhou dobu to vypadalo, že se mu jeho plány nemohou zdařit. Nejprve bojoval se soudy a nezískal ani podporu pro plán pana nabídnout právní status odhadovaným 11 milionům lidí bez dokumentů v USA. Dokonce se objevily názory konzervativců, které ho obviňovaly z přehnané podpory migrantů.

Setkání mezi dvěma vůdci, z Ameriky a Mexika, se uskutečnilo měsíc poté, kdy López Obrador odmítl pozvání na summit Ameriky pořádaným v USA. Svou neúčast mimo jiné odůvodnil tak, že nepůjde, pokud nebudou pozváni také kubánský, nikaragujský a venezuelský prezident. To, že se pan López Obrador na summit nedostavil, ještě více oslabilo již tak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi.

Obrat o 360 stupňů

Aniž by bylo jasné, proč nebo jak, po společné schůzce se však vztahy mezi těmito dvěma muži a jejich zeměmi náhle velmi utužily. V úterý pan Biden popsal Mexiko jako „rovnocenného partnera“ a svému mexickému protějšku řekl, že navzdory informacím, které kolují, vidí, že mají oba zástupci sousedících zemí velmi silný a produktivní vztah. Pan López Obrador souhlasil, že jsou schopni spolupracovat jako dobří přátelé a skuteční spojenci, ale zdůraznil, že jsou tu stále stížnosti ze strany Mexika, o kterých se ještě bude muset mluvit. O co přesně jde, není jasné stejně jako po tomto setkání není jasných plno dalších věcí. S migranty, jak se zdá, si prezident Biden opravdu poradit příliš neumí.

Klíčovým tématem, o kterém oba vůdci diskutovali, byla migrace, a pan Biden poděkoval mexickému prezidentovi za to, že urychlil proces a nabídl migrantům ze Střední Ameriky dočasná pracovní víza. Je to podle něj osvědčená strategie, která podporuje hospodářský růst a zároveň snižuje nelegální migraci. Prezident López Obrador zase žádá druhého prezidenta, aby umožnil vstup více migrujících. Považuje totiž za důležité, aby dali jistotu důstojného života migrantům, kteří léta žili v Mexiku a poctivě zde pracovali.

Mexický závazek utratit 1,5 miliardy dolarů na modernizaci hranic sice prezident Biden uvítal, nebyly však uvedeny téměř žádné informace o tom, čeho přesně se modernizace týká, kdy a jak by měla proběhnout nebo jak by tyto plány modernizace pomohly omezit migraci.

Vlastně si troufám říct, že tyhle informace zatím veřejnost postrádá. Po přečtení několika článků jsem se všude vlastně dozvěděl, že se hlavy států sešly a že hodlají podniknout výše zmíněné kroky. Z obyčejného logického hlediska není jednoduché současnou situaci vyřešit, a pokud ano, pak jsou tu možnosti jako peníze pro migranty, kteří se rozhodnou setrvat ve vlastní zemi, nebo kupříkladu zpřísnění pravidel, za jakých jsou migranti do USA přijímání. O první variantě údajně Amerika uvažuje. Je možné, že vláda začne rozdávat „úplatky“, aby lidé zůstali tam, kde jsou. Nic víc se ale zatím neděje. Kromě velmi abstraktního popisu průběhu setkání, který zachytila zahraniční média, neexistují žádné přesné informace, za co se 1,5 miliardy dolarů vyhodí, aby to pomohlo řešit chudobu a motivaci lidí, již jsou ochotni v nelidských vedrech riskovat životy, aby se dostali přes hranice.

Přístup, který nastolil prezident Trump, byl přehnaně agresivní a zkomplikoval životy mnoha lidem, kteří za hranicemi skutečně trpí a bojí se tam nadále zdržovat. Množství, v jakém však vítá migranty jeho nástupce, je však přesně opačným extrémem, který má za následek naprosté zahlcování uprchlíky. Celou situaci by v současné chvíli měla řešit Kamala Harris – ta právě představila možnost, jak poskytnout uprchlíkům finanční pomoc výměnou za to, že neopustí své domovy. Řešení je to poněkud zvláštní, o tom žádná. Pokud dostanou peníze do rukou jejich vlády, jaká je pravděpodobnost, že budou nakonec opravdu sloužit těmto lidem? Vzhledem k míře korupce v současném světě mám o tom celkem jasnou představu. No a za předpokladu, že by se peníze k vybraným skupinám lidí vážně dostaly? Přece jen se migranti dostávají přes hranice nelegálně. Co tedy zabrání člověku sebrat peníze a stejně se je pokusit překročit? Budeme teď uprchlíky čipovat, aby se dal vysledovat jejich pohyb? To těžko. Plán je zatím nedomyšlený, a jak má pomoci vylepšování hranic, jsme se vlastně nijak nedozvěděli. Celé to působí, jako že se politici snaží předstírat, že se současnou situací se pokoušejí něco dělat a ve skutečnosti vlastně vůbec nemají připraveno funkční řešení. V takovém případě by byl ovšem nejvyšší čas ho najít.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Bbc.comDenikn.cz, Irozhlas.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008