Když si vláda postavila STAN, měla by si ho taky složit a odvézt: Zaostřeno na pochybné finanční zdroje hnutí

 Komentáře 
28. června 2022 14:14 / Michael Veselý
  26
📷
1 fotografie v galerii
Petr Gazdík opouští funkci ministerstva školství, kvůli potížím v klubu STAN. Wikimedia Commons/Praha, Národní třída/volné užití
Téměř od nástupu nové vlády se řeší podezření z korupce, které padlo na hnutí STAN. Začalo to u podezřelých darů na účtu klubu Starostů a v současnosti neutuchající potíže s podvody ve státních podnicích a podezřelým financováním strany dohnaly ministra školství Gazdíka k opuštění funkce. „Nečekaně“ se začínají objevovat návrhy, aby došlo k demisi současné vlády.

STAN se v očích veřejnosti začíná měnit v mafiánskou organizaci. To totiž není jeden nebo dva zapletení členové. Ono bude možná potřeba zatknout celou stranu. Nyní bylo obviněno celkem 13 lidí a mezi nimi i primátor náměstka Petr Hlubuček (STAN). Šlo o skupinu manažerů Dopravního podniku hlavního města Prahy, politiků, podnikatelů a lobbyistů. Jsou podezřelí z manipulace s penězi městské firmy. Jeden z podezřelých, který byl obviněný z podplácení, dokonce zemřel, pravděpodobně šlo o sebevraždu. To je už docela na pováženou, ale seznam tady rozhodně nekončí.

Už nějaký ten rok řeší policie také hejtmana Martina Půtu (rovněž STAN). Vyšetřována je „nečekaně“ také korupce. Aby v tom doposud jmenovaní pánové nebyli sami, ministr školství Petr Gazdík (STAN) pár dní po vzetí pana Hlubučka do vazby opouští funkci. Jak dopadne předseda tohoto neslavného hnutí Vít Rakušan po prozkoumání všech orgií, které mezi Starosty proběhly, jen těžko říct. Popravdě bych se velmi divil, kdyby z toho vyšel bez potíží.

Jsem si skoro jistý, že minimálně někteří členové STANu teď doma nervózně přešlapují a snaží se zbavit čehokoliv, co by na ně mohlo vrhnout stín podezření. Obdobné problémy však jistě řeší i politici – a nejen politici – jiných stran. On totiž v současné chvíli asi nikdo nechce být s nechvalně známým hnutím STAN spojován a i voliči, kteří si je vybrali, se chytají za vlasy, zatímco od těch, kteří jsou spíš fanoušky koblížků, pohoršeně zaznívá: „Tohle je nejhorší vláda, jakou jsme kdy měli!“ Neřekl bych že nejhorší, spíš nejneopatrnější, pokud jde o zametání nepravostí. Nicméně musí být značně těžké zkoordinovat a organizovat nějaké rozkrádání tak, aby to neprasklo, jestliže je vláda složena hned z pěti stran.

I Piráti dali ruce pryč

Předseda Pirátů Ivan Bartoš od ledna, kdy se provalila první kauza, vytrvale opakuje, že všechny podezřelé dary i ostatní záhady, jež se odehrály ve STANu, je potřeba vyjasnit a pokud jsou peníze z pochybných zdrojů, musí se do poslední koruny vrátit. Slyšeli jsme to v zimě, opakuje nám to v létě, ale nemám pocit, že by se od té doby cokoliv vysvětlilo. Podobně se k situaci staví i samotný předseda vlády Petr Fiala (ODS), který rovněž mumlal do médií něco o vysvětlování. Kdeže ale jsou ta slíbená vysvětlení? Poslední zmínky o financích z Kypru, které má STAN nějak podložit, se datují k lednu letošního roku a od té doby je ticho po pěšině. Při posledním proslovu předseda vlády nejasnosti kolem Starostů a nezávislých velkoryse vynechal. Zdá se mi, že v pětikoalici se na tom objasňování tedy zase tak moc netrvá.

Od Hlubučka po Gazdíka

Jako důvod svého odstoupení z funkce uvedl ministr školství Gazdík, že nechce, aby na STAN dopadalo zbytečné negativní světlo v důsledku zjištěných událostí. Zároveň se vzdal svého křesla jakožto místopředseda starostů, ve straně ale zůstává. Pro média se vyjádřil, že se ničeho nedopustil a jednoduše jen nechce zůstávat trnem v oku těm, kdo mají teď o celém klubu neblahé mínění a ohrožovat další důvěru ke straně. A jak že s ním celá kauza vůbec souvisí?

Mezi zúčastněnými, kteří byli spolu s panem Hlubučkem obviněni z korupce, je také podnikatel Michal Redl. Pan Gazdík se s ním stýkal. Média uváděla, že se scházeli v zabezpečené kanceláři a také společně strávili víkend v Alpách. Odstupující ministr však trvá na tom, že do jeho politického jednání zmíněný podnikatel nijak nezasahoval a odstupuje především proto, aby tím nebyla ohrožena vláda a nevznikaly další spekulace nebo pochybnosti.

Podobné odstoupení z funkce by mělo být samozřejmostí, pokud vzniká podezření a dotyčný může negativně ovlivnit pohled na vlastní politický klub. Je bohužel faktem, že u nás to zvykem úplně nebývá. Ba naopak, mnoho politiků neodstoupí ani na výzvy a drží se své funkce jako lev antilopí hýždě, dokud nejsou skutečně usvědčeni.

Když si vláda postavila STAN, měla by si ho taky složit a odvézt

Ostatní složky vládní koalice zatím opakují jen to, že klub Starostů by měl vysvětlovat a dokládat. Žádné jasné kroky k tomu, aby veřejnost nebo policie dostala nějaké objasnění o tom, co se ve straně děje, nejsou nikde vidět. Jediné, čeho jsme se dočkali, je, že všichni ostatní na oko pohoršeně kroutí hlavou, aby ze sebe setřásli stín pochybností, že v čemkoliv možná jedou taky.

Nejsmutnější na tom celém je, že když se zamyslím, jak často vyjde najevo, že někdo ve vládě okrádá, tuneluje a podvádí, je to vlastně každou chvíli. Mezi našimi politiky je to skoro běžné a někdy by mě zajímalo, co si tak říkají doma u večeře. „No a tamten už zase šlohnul půl milionu a už potřetí tou stejnou cestou, jestli se na to za pár let přijde, jsem zvědavej jak to má ten klučina vymyšlený. To když jsme tam byli my, tak ten náš (doplňte libovolné jméno) si to aspoň pořádně pojistil, pamatuješ, jak se tenkrát narychlo likvidovaly ty dokumenty? To už u nich ve straně tušili…“ Asi tak nějak si umím představit opoziční večeři během pátečního večera.

KSČM už vyrukovalo do boje a žádá odstoupení vlády Petra Fialy. Hnutí STAN vzalo dle jejich slov vládě důvěryhodnost a ta by měla podstoupit demisi. Krom toho, že se Starostové potápí a zbylé strany táhnou s sebou, připočetli situaci s nárůstem energií, do které se naše republika dostala. Jednání předsedy Petra Fialy je podle nich nedostačující a neznačí nic jiného než neschopnost. Jak jsem již předesílal v jiném komentáři, přitom kolik mají poslanci – především předseda hnutí STAN – času na řešení migrantů, jejich pomoc českým občanům se skutečně jeví jako naprostá nečinnost. Úspory ztrácí hodnotu, energie rostou a lidé se bouří. Vláda tak bude muset čelit hurikánu, který touží po tom ji zbavit těžce vybojovaného místa. Jak dlouho se nakonec na svých postech poslanci pětikoalice ohřejí, můžeme hádat. Opozice je ale připravena bít se do posledního dechu.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Extra.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve