Epidemie se vymyká kontrole, varuje imunolog Hořejší. Situaci může zvrátit povinné očkování

 Koronavirus 
13. listopadu 2021 07:51 / Naďa Stehlíková
  75
📷
1 fotografie v galerii
Odborníci i politici se shodují v jednom, očkování proti covid-19 je klíčové Depositphotos
Kvůli nástupu nové vlády se razantnější protiepidemická opatření v Česku oddalují. Odcházející vláda chce počkat až na názor současné opozice. Čím dál častěji se ale mluví o lockdownu pro neočkované či povinném očkování pro určité skupiny lidí.

Kvůli sílící epidemii vláda v demisi schválila další testování ve školách a vysokoškoláci budou nosti respirátory i ve výuce. Přesto, že experti už několik týdnů upozorňují, že počty nakažených budou dále stoupat, končící kabinet Andreje Babiše (ANO) o možném zpřísnění teprve debatuje. Uvažuje, že půjde rakouskou cestou a schválí také lockdown pro neočkované.

„Zásadně odmítám, že ze sebe shazuji odpovědnost. Pokud máme dělat zásadní rozhodnutí, která budou platit několik měsíců, je legitimní, že hledáme shodu. Musíme se takzvaně chytit za ruce a mít společné stanovisko. Není tady prostor pro politické bojůvky,“ prohlásil během páteční tiskové konference ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Odborníci a politici se ale na lockdownu pro neočkované moc neshodují. Někteří v něm vidí naději, další diskriminaci.

 

„Lidé u nás podléhají šíleným nesmyslným internetovým zprávám. Je špatně, že lidé jsou tak nezodpovědní, že se nechtějí nechat očkovat,“ uvedl pro ČT24 imunolog Václav Hořejší.

Podle něj by se dalo v tuto chvíli říct, že epidemie se vymyká kontrole. „Ta čísla letí nahoru, těžko to hodnotit nějak pozitivně,“ konstatoval. Za lockdown se nepřimlouvá, je ale podle něj zřejmě potřeba povinné očkování, zvláště pro profese, kde je to nezbytné. „Tady se všichni bojí, že by nastala revoluce těch neočkovaných,“ dodal Hořejší.

Proti tvrdému lockdownu je i náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Myslí si ale, že je dobré, aby stát jasně vyjádřil, co si přeje. „Stát by se neměl stydět, že preferuje očkované lidi. My nevymýtíme virus, ale potřebujeme, aby populace byla imunní, aby nám ten virus nehnal lidi do nemocnic,“ řekla v České televizi. Souhlasí s tím, že lidé by měli poslouchat odborníky.

Lockdown pro neočkované nepovažuje za správný krok ani specialista na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). Podle něj by takový krok byl diskriminační. „Cokoliv, co bychom nazvali lockdownem, tak by s vysokou pravděpodobností vyžadovalo vyhlášení nouzového stavu, což samozřejmě vláda může udělat, ale je otázka, jestli by to prošlo parlamentem,“ vysvětlil pro ČT24. Samozřejmě podle něj může resort zdravotnictví například zavést pravidelná povinná očkování nebo zvláštní očkování.

Přednosta Ústavy etiky z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Orko Vácha vnímá zavedení lockdownu po vzoru Rakouska jako etické. „Bylo by to v pořádku, protože tady máme velmi vážnou respirační nemoc, která může způsobit závažnou infekci plic a úmrtí. Opravdu jsme v době určité krize a ta si žádá prostředky, které by neobstály v době míru. No ale teď je musíme použít, abychom zachránili životy,“ vysvětlil. Zároveň dodal, že všechny prostředky, které zmenší počty umrtí, považuje za přijatelné. 

Zdroj: iRozhlas.cz, ČT24

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky