Zájem o třetí očkovací dávku proti covid-19 roste. Výsledky jsou překvapující

 Koronavirus 
30. října 2021 09:12 / Naďa Stehlíková
  2
📷
1 fotografie v galerii
Třetí dávka zvyšuje ochranu až dvacetkrát Depositphotos
V posledních dnech prudce stoupají počty očkovaných, z velké části jde o lidi, kteří si nechávají píchnout třetí dávku vakcíny proti covid-19. A jak ukazují výsledky z Izraele, tato dávka poskytuje neskutečně silnou ochranu.

Třetí dávka vakcíny zvyšuje ochranu proti těžkému průběhu nemoci covid-19 až dvacetkrát. Dokládají to výsledky očkování v Izraeli, kde se posilující dávkou očkuje už od července. Izraelští odborníci doufají, že by mohla skutečně zabránit dalšímu šíření nakažlivější mutace delta.

„Pro změnu dobré zprávy o covidu. Byly zveřejněny předběžné výsledky účinnosti boosteru, třetí dávky očkování mRNA vakcínami, na statisících očkovaných v Izraeli. Výsledky jsou ohromující: třetí dávka snižuje u lidí nad 65 let pravděpodobnost těžkých následků covidu o víc než 95 % (dvacetkrát!),“ upozornil na svém Facebooku biochemik Jan Konvalinka.

„Ale pozor, nikoli ve srovnání s neočkovanými, ale s lidmi, kteří dostali dvě dávky vakcíny! Vakcíny je zjevně třeba používat jako třídávkové. Je třeba co nejdřív naočkovat ohrožené,“ apeluje.

Účinkem třetích dávek se zabývali izraelští odborníci, kteří se k očkování posilující dávkou pustili už v létě. „Dvanáct dní nebo déle po posilovací dávce jsme zjistili 95% snížení relativního rizika potvrzené infekce a snížení relativního rizika závažného onemocnění. Při konzervativní analýze citlivosti nacházíme přibližně pětinásobnou ochranu proti potvrzené infekci,“ píše se ve studii.

„Závěry demonstrují účinnost třetí dávky vakcíny jak při snižování přenosu, tak závažného onemocnění. Naznačují velký potenciál omezení nákazy delta variantou díky přeočkování,“ dodává studie.

Posilující třetí dávku v České republice obdrželo už 182 131 lidí. Momentálně mohou další dávku vakcíny dostat lidé, kteří druhou injekci obdrželi před více než půl rokem, tedy koncem dubna. Očkování třetí dávkou dnes tvoří většinu z aplikovaných vakcín v posledních dnech.

Zdroj: Medrxiv, CNN Prima News.

Víc už toho není

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...