Vakcíny jsou zastaralé, shodli se Flegr a Beran. Je třeba vyvinout tlak na výrobu nových

 Koronavirus 
12. listopadu 2021 06:02 / Naďa Stehlíková
  20
📷
1 fotografie v galerii
I přesto, že jsou současné vakcíny podle expertů zastaralé, poskytují lidem velkou ochranu Depositphotos
Přesto, že očkování je zatím stále jedinou možností, jak se bránit těžkým příznakům nemoci covid-19, delta varianta podle odborníků, evolučního biologa Jaroslava Flegra a epidemiologa Jiřího Berana, výrazně změnila pravidla. A je na ně třeba adekvátně odpovědět.

Beran i Flegr pr CNN Prima News řekli, že problém je v tom, že vakcíny proti covidu, kterými se lidé stále očkují, nereagují na nové mutace viru. Jak odborníci zdůraznili, i tak očkování snižuje zejména riziko hospitalizace a těžkého průběhu covidu. Odolnost aktuálně používaných vakcín hlavně vůči nakažlivější mutaci delta však není tak vysoká, jak tomu bylo v případě původního kmene. Apelují proto na farmaceutické firmy, aby začaly s výrobou nových vakcín.

„Musíme si přiznat, že delta změnila pravidla. To, na co jsme spoléhali u vakcín, už neplatí. Očkovaní nakazí ostatní oproti neočkovaným asi s poloviční intenzitou, ale vakcíny nezaručují bezinfekčnost. Dělat hromadné akce pro očkované a myslet si, že je to v pořádku, je nesmysl,“ řekl ve vysílání CNN Prima News Jaroslav Flegr.

Oba experti se shodli na tom, že současné vakcíny jsou již zastaralé. „Je to jedna ze zásadních věcí. Máme asi pátou antigenní variantu viru, vakcíny byly vyvíjeny vůči původnímu kmeni. Je to stejné, jako když přijde člověk do ordinace a chce být očkován proti chřipce, ale já musím najít loňskou vakcínu. On řekne, že loňskou nechce, ale požaduje aktuální,“ vysvětlil Beran.

Zdůraznil také, že je potřeba očkované upozorňovat na to, že mohou být pozitivní a nesmí podceňovat případné příznaky nákazy. Vakcíny totiž chrání jen částečně. „Je potřeba vyvinout tlak na firmy, aby změnily výrobu,“ řekl Beran. Kvůli deltě účinnost vakcín opravdu klesla, někdy i o desítky procent. Proto je podle odborníků potřeba vyvíjet nové látky, jako je tomu u jiných nemocí, jejichž viry postupem času mutují.

Jednou z firem, které už vyvíjí a testují nové typy vakcín, je americká farmaceutická společnost Gritstone. Její vakcína má být účinná hned proti několika variantám covidu. Látka nese označení GRT-R910 a má posílit imunitní odpověď organismu po očkování vakcínami první generace. Je tedy určena hlavně k přeočkování.

Nová vakcína funguje podle virologa a přednosty Ústavu klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice v Hradci Králové Pavla Boštíka na principu mRNA vakcín, tedy podobně jako třeba přípravek Pfizer-BioNTech. „Rozdíl je ten, že zatímco ve vakcíně od Pfizeru je mnoho molekul ribonukleové kyseliny, které pak slouží v těle jako vzor pro to, aby se vytvářely virové proteiny, které vyvolávají imunitní odpověď, tak u této nové vakcíny je přidaná hodnota v tom, že obsažená ribonukleová kyselina se dokáže ještě sama množit. Takže těch vzorů na výrobu virových proteinů je v buňce pak násobně více,“ vysvětlil pro Českou televizi virolog.

Nejžádanější vakcínou v Česku je látka od Pfizeru. Šéf společnosti Albert Bourla v červnu prohlásil, že pokud by byla potřeba nová vakcína proti covidu, Pfizer ji dodá do 100 dní. Jenže nemluvil o mutacích, které už lidstvo zná, ale o vzniku případné „únikové varianty“. Tato zatím neexistující mutace nemoci by se vyhnula imunitě z vakcín i prodělané nemoci a všem protilátkám. Na příchod takového kmene se podle svých vyjádření připravují v současné době nejen Pfizer, ale i společnosti Moderna a AstraZeneca.

Zdroj: CNN Prima News, ČT24

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...