Vláda finančně pomůže lidem v karanténě. Podpory se budu vyplácet i zpětně

 Koronavirus 
19. listopadu 2021 15:17 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Lidé v karanténě budou moci od státu získat příspěvek Depositphotos
Vláda schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Informovala o tom na Twitteru ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD).

Novely musí ještě přijmout Sněmovna a Senát a podepsat prezident, aby začaly platit. „Krizové ošetřovné a Izolačku jsme na vládě schválili. Je třeba oboje projednat v legislativní nouzi, aby vše začalo platit co nejdříve,“ uvedla ministryně. Obě podpory by se měly podle návrhu vyplácet zpětně od listopadu.

Příspěvek k náhradě mzdy či platu pro lidi v izolaci a karanténě, který Maláčová nazývá "izolačkou", se vyplácel už od března do konce června. Měl zvýšit ochotu lidí léčit se či jít do karantény a také hlásit případné rizikové kontakty. K náhradě 60 procent redukovaného příjmu se má podle návrhu platit až 370 korun na den, a to až 14 dnů. Celkem s tímto bonusem by ale lidé neměli pobírat víc než 90 procent svého průměrného výdělku. Peníze v prvních 14 dnech posílá zaměstnavatel. Výdaje na příspěvek si pak má odečíst ze sociálních odvodů. Opatření by mělo být možné využít až do konce června příštího roku.

Podle návrhu by se pobírání ošetřovného při nařízeném uzavření tříd či škol mělo prodloužit z běžných devíti dnů na celou dobu karantény. Dávka z nemocenského pojištění se měla zvednout ze 60 na 80 procent redukovaného základu výdělku. Denní částka by nesměla být nižší než 400 korun. Ošetřovné by se neposkytovalo za dny prázdnin či ředitelského volna. Krizové ošetřovné by pobírali i lidé, kteří by se starali po případném nařízeném uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb o handicapované blízké. Na peníze by měli mít nárok i takzvaní dohodáři. Opatření má podle návrhu fungovat do konce února příštího roku. Podobná pravidla platila už v minulém a předminulém školním roce.

Vláda zároveň schválila další zpřísnění protiepidemických opatření. Pravidla začnou platit v pondělí. Jako potvrzení o bezinfekčnosti se už nebudou uznávat antigenní ani PCR testy. V plánu je i testování ve firmách. Kabinet v demisi také schválil pokračování plošného testování ve školách. „Vláda rozhodla o pravidelném plošném testování v základních a středních školách. Probíhat bude každé pondělí,“ oznámil ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO) na Twitteru.

Rakousko čeká od ponděé locdown a od února zde zavádí povinné očkování proti koronaviru pro všechny. Česko ale podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) touto cestou nepůjde.

Zdroj: České noviny, iRozhlas.cz, ČT24.

Témata: vláda, covid-19, karanténa,
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině