Nemocnice se začínají nebezpečně plnit covidovými pacienty, roste i počet mrtvých a bude hůř. Šíření nemoci prudce zrychlilo

 Koronavirus 
19. října 2021 10:28 / Naďa Stehlíková
  13
📷
1 fotografie v galerii
Mrtvých s covidem rapidně přibývá Depositphotos
Přes 2500 nakažených, což je nejvíce od konce dubna, rostoucí číslo R, incidence i počet hospitalizovaných. To jsou covidové údaje v ČR za pondělí. V nemocnicích s covidem aktuálně leží 544 lidí, nejvíc od května. Šíření nemoci prudce zrychlilo a bude hůř.

Během pondělí přibylo 2521 nakažených koronavirem, což je skoro dvakrát více než za předchozí pondělí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Výrazně stoupají i počty hospitalizovaných a množství úmrtí nemocných. V nemocnicích je 544 lidí s covidem-19, tedy nejvíce od konce května. Zemřelých lidí s covidem-19 bylo jen za poslední týden 54, což je o deset více než za celé září. V zemi od počátku pandemie si covid-19 vyžádal 30 570 obětí.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel, se už v celé zemi dostalo přes hranici jedné stovky. K dnešku číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, činilo 101 případů nákazy. Česko se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška přesouvá do rizikového scénáře vývoje epidemie. "Protože ten týdenní počet nových případů při relativně vyrovnaném počtu testů, který se realizuje, překročil stovku a v souvislosti s tím, jak roste virová nálož v populaci, tak narůstá i počet hospitalizovaných," popsal Dušek vývoj situace Českému rozhlasu - Radiožurnálu.

Zatímco počet nově nakažených v pondělí vzrostl ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne o skoro 90 procent, množství provedených testů na koronavirus se téměř nezměnilo.

Nejhorší situace je aktuálně v okrese Ostrava, kde za posledních sedm dní evidují 264 nakažených na sto tisíc obyvatel. Městská nemocnice Ostrava kvůli zhoršené epidemické situaci vyhlásila zákaz návštěv, bude plošný až do odvolání.

Následuje okres České Budějovice, kde za stejný časový úsek hygienické stanice evidují 246 nakažených na sto tisíc. Naopak nejlépe je na tom okres Náchod, kde za poslední týden mají jen devět infikovaných na sto tisíc obyvatel.

Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno přes 1,71 milionu případů covidu-19. Zemřelo 30 570 nakažených.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, iDnes.cz, ČTK.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...