Pandemie se podle odborníka vymkla kontrole. Očkování prý bude v Evropě povinné

 Koronavirus 
27. října 2021 06:57 / Naďa Stehlíková
  2
📷
1 fotografie v galerii
Neočkovaní drží podle Kubka očkované jako rukojmí Depositphotos
Prezident České lékářské komory (ČLK) Milan Kubek prohlásil, že pandemie se vymkla kontrole. Je přesvědčený o tom, že dokud policie nezačne tvrdě trestat nedodržování bezpečnostních opatření, nikam se nepohneme.

Aktuální čísla nakažených se každým dnem zvedají, v pondělí přibylo v Česku 4 262 potvrzených nakažených, což je nejvíce od letošního dubna a o dvě třetiny více než před týdnem. V nemocnicích leží s covidem více než 1000 lidí, v těžkém stavu je 156 pacientů. „Dá se říct, že pandemie se vymkla kontrole. Nárůsty nových případů jsou opravdu vysoké, na začátku listopadu budou atakovat 10 tisíc. Roste procento pozitivních testů, je trojnásobek nad bezpečnou hranicí,“ prohlásil Kubek v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Situace je sice podle Kubka lepší než loni, ale rozhodně není dobrá. Před rokem jsme nebyli očkovaní, neměli jsme zkušenosti s léčbou. Situace je lepší, ale netvrdím, že není vážná. Věřím, že i když bude nových případů přes 10 tisíc, ostatní parametry zůstanou na čtvrtině,“ vysvětlil ve vysílání prezident ČLK.

Prvotním předpokladem pro zvládnutí pandemie je podle Kubka dodržování aktuálních opatření. „Dodržování má být kontrolováno a porušování trestáno. Při nechání všeho na dobrovolnosti a zodpovědnosti se ukazuje, že část spoluobčanů na to mentálně nemá. Chtěl bych poděkovat všem očkovaným, zachovali se zodpovědně vůči sobě i svým známým a okolí. Na ostatní je potřeba tlačit,“ vzkázal prostřednictvím televizní obrazovky přibližně dvěma milionům lidí, kteří vakcinaci z nejrůznějších důvodů odmítají.

Podporuje prý všechny formy nátlaku na neočkované. „Jsem přesvědčen, že do budoucna bude minimálně v Evropě očkování povinné. Z čistě medicínského hlediska by to bylo ideální. Nemůžeme si dovolit další roky opakování podobných krizí. Máme dost vakcín, které fungují. Covid by se stal běžnou respirační nemocí,“ pronesl Kubek. A pokud podle něj nebude policie kontrolovat a trestat nedodržování proticovidových opatření, nikam se nepohneme.

Zatímco u firem se o prokázání očkování či jiné formy bezinfekčnosti diskutuje, restauratéři budou mít povinnost kontrolovat své zákazníky už od listopadu. Někteří provozovatelé oznámili, že se nařízením řídit nebudou.

Kubek ale jejich postoj nechápe. „Jako by si neuvědomovali, že alternativa ke kontrolování bezinfekčnosti je zavření podniků a ekonomická katastrofa. Dva miliony neočkovaných drží ostatní jako rukojmí,“ dodal.

Zdroj: CNN Prima NEWS.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině