Dívky si chtěly užít dovolenou. Jejich těla zohavená bezcitným vrahem skončila na moravské skládce

 Události 
06. října 2021 13:30 / Naďa Stehlíková
  55
📷
4 fotografie v galerii
Psychopat vraždy stopařek nikdy nelitoval Ilustrační foto Pixabay
Policejní spisy jsou plné děsivých případů otřesných vražd, ne každý příběh ale inspiruje i filmaře, jako tomu bylo u bezcitného vraha a násilníka Miroslava Somory. Od vraždy dvou kamarádek, které chtěly strávit dovolenou v Tatrách, ale jejichž zohavená těla nakonec skončila na skládce v moravském městečku Valašské Klobouky, uplynulo už více než 45 let. Ve filmu byl vrah svobodný, ve skutečnosti však byl ženatý a po děsivé události se vrátil jakoby nic ke své ženě a teprve tříměsíční dcerce.

Osud dvou ani ne dvacetiletých kamarádek zpečetila 9. srpna roku 1976 zdánlivá maličkost. Viera Kuklská a Tatiana Gangurová chtěly strávit dovolenou v Tatrách, ale v osudný den jim v Trenčíně ujel rychlík, kterým chtěly jet do Žiliny. Byly dvě hodiny ráno a přemýšlely, jak se uprostřed noci dostat do Strečna. Před nádražím zrovna parkoval tehdy dvaatřicetiletý Miroslav Somora. Psychopat se sklony k sexuální agresivitě. Když muže dvě studentky požádaly o svezení, neváhal. Dívky však nemohly tušit, jak špatné rozhodnutí v ten moment udělaly.

Somora pocházel z Tepličky nad Váhom a byl už potřetí ženatý. Doma na něj čekala manželka a dvě děti, nejmladší dcerce byly pouhé tři měsíce. Přesto, že zdánlivě vypadal normálně, jednalo se o devianta, který, jak později odborníci uvedli, nebyl schopný soucitu. Svou pravou tvář se mu dařilo dlouho skrývat, i když to nebyl žádný svatoušek - před krutou dvojnásobnou vraždou byl několikrát trestán za loupežná přepadení, krádeže a znásilnění. V době výkonu trestu se mu dokonce podařilo uprchnout z vězení a rovněž utekl z psychiatrické léčebny, kam byl soudem poslán na sexuologické léčení. Koneckonců pár hodin před tím, než v noci zaparkoval svůj náklaďák rumunské značky Roman před nádražím v Trenčíně, znásilnil v blízkosti slovenského města Bernáloko stopařku. Ta ale naštěstí přežila a ze setkání se Somorou si odnesla "jen" celoživotní psychické trauma. To další dvě stopařky už takové štěstí neměly.

Když se Viera a Tatiana vydaly se Somorou na cestu, nic ze začátku nenasvědčovalo tomu, že by měly brzy prožít mučivé peklo. Chvíli si společně povídali, ale za Trienčanskou Teplou studentky přemohl spánek. V tu chvíli Somora vytáhl z pod sedadla velký utahovací klíč na kola a začal jím nebohé spící dívky přímo v kabině auta mlátit hlava nehlava. Jedna z dívek se násilníkovi pokoušela vzepřít, vyděšeně křičely. Když byly v bezvědomí, vzal Somora nůž dlouhý asi 30 cm a dívky ubodal. Útočil tak silně, že se mu nůž při bodání zlomil. Jedné z dívek pak svázal ještě ruce a znásilnil ji.

Pomohl náhodný svědek

Těla dívek odvezl na Moravu do Valašských Klobouk. Tam nejprve zastavil u jednoho rodinného domu a vyptal si od nic netušících lidí lopatu s tím, že nedaleko zapadl s autem. Potom zamířil na skládku, kde zohavená a polosvlečená těla studentek ledabyle zahrabal. Kolem skládky ovšem jel všímavý občan, kterému přišlo zvláštní, že náklaďák stojí přídí ke skládce a ne zádí, aby mohl jednoduše vyložit odpad. Tento detail svědka natolik zaujal, že se později šel na místo podívat. To, co našel, ho šokovalo. Okamžitě zavolal policii. Díky jeho svědectví se podařilo kriminalistům Somoru zatknout už dva dny po činu.

Krev v kabině nestihl umýt

Policisté si pro Somoru přišli přesně ve chvíli, kdy vodou smýval krev v kabině .Chystal se totiž interiér zakrvácené kabiny přemalovat, aby zahladil stopy. S policisty odešel naprosto klidně, nijak nevzdoroval a k hrůzné dvojnásobné vraždě i znásilnění se přiznal. Nikdy svého činu nelitoval, osud dívek mu byl jedno. Při výslechu do protokolu doslova uvedl: „Ani moc nekřičely. Brzy zůstaly bezvládně ležet. Jedna na sedadle, druhá pod ním. Potom jsem vzal nůž dlouhý asi 30 cm a začal obě ležící dívky bodat. Kam a kolikrát jsem bodl, si už nepamatuji."

Psychopata čekala oprátka

Somora později přiznal, že na ženy číhal často, a to v mnoha městech. Vypověděl, že onanoval dokonce i v nemocnici, na stromě nebo na stanici. Tajně prý chodil na ženské toalety, masturboval prý i ve vlaku nad spícími ženami a měl podle svých slov často zvrácené myšlenky. Doufal, že v manželství ho podivné choutky přejdou. Ženatý byl třikrát a podle odborníků mohly ženy mluvit o štěstí, že vztah se Somorou přežily. Poslední Somorova žena se i s dětmi odstěhovala po zatčení svého muže do Žiliny.

Podle soudu nebyl Somora schopný resocializace. V únoru 1979 byl popraven oběšením. Vražda stopařek tehdy otřásla širokou veřejností a inspirovala režiséra Jindřicha Poláka k vytvoření celovečerního filmu Smrt stopařek, který měl premiéru ve stejném roce, kdy byl psychopatický vrah trpící nezvladatelnou agresivitou vůči ženám popraven. Upozorňujeme, že ve fotogalerii pod článkem jsou drastické snímky z místa činu, které by neměly vidět děti ani lidé s citlivou povahou.

Zdroj: kriminalistika.eu, netky.sk.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...