Zeman odmítl jmenovat Jana Lipavského. Schwarzenberg se ho zastal, je prý ve své generaci nejlepší

 Události 
11. prosince 2021 06:15 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Miloš Zeman odmítá Jana Lipavského jmenovat ministrem, Petr Fiala se kvůli tomu chystá bránit i u soudu Pirátská strana
Prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Vyčítá mu nízkou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Lipavský má však i své zastánce, o jeho schopnostech vést ministerstvo například absolutně nepochybuje exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Ústava podle Zemana neukládá povinnost, aby akceptoval každý návrh, který je mu předložen. Výhrady má i k dalším kandidátům na ministry, ty ale bude jmenovat. Podle designovaného premiéra Petra Fialy (ODS) je potřeba, aby Ústavní soud jednou provždy vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování nových členů vlády. V pondělí po schůzce se Zemanem v Lánech chce oznámit své další kroky.

Lipavský má podle Zemana nízkou kvalifikaci, protože absolvoval jen bakalářské studium. Kandidátovi též vyčítá "distancovaný postoj" ke spolupráci se zeměmi Visegrádu (Slovensko, Polsko, Maďarsko) a ke vztahu s Izraelem, což je podle prezidenta v rozporu s programovým prohlášením. Lipavský opakovaně odmítl tvrzení, že s těmito zeměmi nechce spolupracovat. Poslední výtku k Lipavskému má prezident kvůli jeho návrhu, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na českém území.

Předsedové stran vznikající vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN se shodují na nutnosti podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu, aby byly jasně vymezeny ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů. Na nominaci Lipavského trvají, podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše jde o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje koaliční program nového kabinetu.

Ústavní právníci, které oslovila ČTK, se shodli, že prezident nesmí při výkonu pravomocí zohledňovat své osobní či politické sympatie ke konkrétním lidem. Odepřít jmenování ministra by podle nich mohl jen tehdy, pokud by mu bránila právní překážka na straně kandidáta. Pokud se Fiala obrátí na Ústavní soud, bude mít podle právníků velkou šanci uspět. Shodli se, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, ne prezidentovi.

Za adekvátní považuje Zemanův postup jeho předchůdce v prezidentské funkci Václav Klaus. "Nemáme prezidentský systém, aby mohl vládu nadiktovat prezident, nemáme ani premiérsko-kancléřský systém, v němž vládu nadiktuje předseda vlády. Náš systém je jiný a vyžaduje, aby mezi prezidentem a premiérem došlo k dohodě," uvedl Klaus ve stanovisku pro server iDnes.cz. Ústava podle něj neříká, že prezident musí premiérův návrh přijmout. Podle Klause je nedůstojné, aby byl politický problém, jehož řešení vyžaduje kompromis, převáděn podáním žaloby na soudní systém. Lipavský na funkci ministra zahraničí nemá, uvedl bývalý prezident.

Lipavský má ale u mnoha osobností zastání, fandí mu například bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Seděl jsem vedle něj v zahraničním výboru Sněmovny, a i když jsem hluchý, jak jsem, tak jsem mu vždy rozuměl, co říká. Považuji ho za rozumného a nadaného, kladl vždy správné otázky. Cenil jsem si ho, a proto jsem ho na sněmu TOP 09 podpořil, že za ním máme stát. Považuji ho z možných adeptů v této generaci za nejlepšího," uvedl v rozhovoru pro Právo Schwarzenberg.

Podpořil zároveň i Fialu v jeho odhodlání bránit Lipavského i před soudem. "Určitě ho musí podržet a jít i k soudu, a to ze zásadních důvodů. Mělo by se konečně objasnit, zda má prezident skutečně právo někoho vetovat. Jestli soud řekne ano, tak prosím, ať to dělá, pokud ne, ať s tím přestane. Takové nakládání s Ústavou jako s gumičkou, natahovat ji, jak to jde, je zhoubné pro demokracii a právní stát," dodal pro Právo Schwarzenberg.

Zdroj: iDnes.cz, České noviny, TOP 09, novinky.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu