Inspekce varuje před dětskou hračkou, která obsahuje příliš moc olova. Stahuje ji z trhu

 Události 
08. října 2021 10:29 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Růžové dětské piánko představuje pro děti nebezpečí ČOI
Česká obchodní inspekce (ČOI) objevila na českém trhu hračku, která může pro spotřebitele představovat riziko. Pokud ji máte doma, raději ji odneste zpět k prodejci. Vašim dětem totiž hrozí nebezpečí.

Inspektoři se na dětské hračky zaměřují pravidelně, na trhu se totiž pořád objevují kousky, které by do dětských rukou rozhodně neměly patřit. Nově se to týká také růžového dětského piánka na baterie. Jde o výrobek z Číny a jak prověrka odhalila, hračka obsahuje nadlimitní množství olova.

Na obalu výrobku od firmy JIN BO je napsáno Piano na baterie, nevhodné pro děti do 3 let. K výrobku je dále přiložený písemný návod s instrukcemi pro vložení a výměnu baterií. "Česká obchodní inspekce zjistila vysoké riziko nebezpečnosti, jelikož pájka použitá v pájených spojích uvnitř výrobku obsahuje nadlimitní množství olova. Těžké kovy z výrobku po jeho nesprávné likvidaci kontaminují okolí a mohou negativně ovlivnit životní prostředí. Výrobek také nemá povinné údaje dovozce," upřesnil  mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Česká obchodní inspekce uložila prodejci zákaz distribuce a stažení uvedeného výrobku z trhu, a to včetně těch, které již na trh byly uvedeny. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a informace o něm byly zveřejněny i v systému RAPEX.

Vláda čas od času snižuje limity olova obsažené v hračkách nebo jejich součástech. Evropský úřad pro bezpečnost potravin dospěl k závěru, že pro olovo jakožto toxický kov neexistuje žádný práh, pod kterým nemá vystavení olovu kritické účinky na zdraví. Dokonce i mírná expozice může podle odborníků způsobit poškození nervové soustavy a mozku a zejména deficity v učení. Proto byla pro stanovení limitních hodnot pro olovo v hračkách zvolena nová metoda, která vedla k jejich podstatnému snížení.

Zdroj: ČOI, vlada.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu