Vláda se chystá opět podpořit podnikatele. Znovu poskytne kompenzační bonusy

 Události 
18. listopadu 2021 15:41 / Naďa Stehlíková
  11
📷
1 fotografie v galerii
Ministr průmyslu Karel Havlíček se chystá ve vládě prosadit pomoc podnikatelům Vláda ČR
Vzhedem k tomu, že vláda opět zpřísní protiepidemická opatření, rozhodla se znovu podpořit podnikatele. Vyhlásí už dříve osvědčené dotační tituly, například COVID 2021 nebo tzv. kompenzační bonus.

O podpoře podnikatelů informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání vlády. Definitivní návrh programů se chystá předložit vládě už v pondělí. Prozradil, že by se mělo jednat o dříve ověřené dotační tituly COVID 2021, COVID Nepokryté náklady a také tzv. kompenzační bonus pro živnostníky. Detaily vláda s profesními svazy ještě řeší.

Všechny programy pomoci by podle Havlíčka měly mít stejné vstupní podmínky. Rozhodující by měl být pokles obratu za určité období letošního roku vůči stejné době roku 2019. "Budeme ještě během zítřka se svazy a asociacemi jednat," řekl ministr.

Havlíček v úterý večer ČTK řekl, že na kompenzace by mohly mít jako dříve nárok podnikatelé s propadem tržeb o 50 procent, svazy podle něj chtějí lepší podmínky a začínají na poklesu 30 procent.

V COVID 2021 měli podnikatelé nárok na příspěvek 500 korun na zaměstnance a den omezení, u COVID Nepokryté náklady získali pomoc až na 60 procent nepokrytých nákladů. Kompenzační bonus se dříve týkal osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), společníků malých firem i zaměstnanců pracujících na dohodu. Finanční správa jim vyplácela 500 korun za kalendářní den, kdy bylo jejich podnikání omezeno.

Zaměstnavatelské svazy delší dobu požadují také obnovení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus. Zároveň by podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáše Prouzy bylo vhodné snížit daň z přidané hodnoty pro nejpostiženější odvětví na pět procent na příští a přespříští rok.

Vláda dnes schválila, že lidé se od pondělí při vstupu do služeb jako jsou restaurace, kadeřnictví nebo fitness centra nebudou už moci prokazovat žádným negativním testem. Využívat jich budou moci jen lidé očkovaní nebo po prodělané nemoci covid-19.

Zdroj: České noviny

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít