Dobrá zpráva pro řidiče: Pohonné hmoty budou levnější, a to nejen v ČR

 Události 
25. prosince 2021 08:25 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ceny pohonných hmot nadále klesají Depositphotos
Po vlně zdražování energií, pohonných hmot, vody i potravin je tu konečně dobrá zpráva. Díky České národní bance, která zvedla úroky a tím zpevnila korunu, zlevňují pohonné hmoty a zlevňovat ještě budou. Na Nový rok bude benzín za 36 Kč a nafta za 35 Kč, řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, jejich ceny klesly čtvrtý týden v řadě. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,26 koruny, před týdnem byl o 20 haléřů dražší. O 18 haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 35,27 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

"Ceny pohonných hmot budou zlevňovat i v posledním týdnu letošního roku, a to opět v rozsahu kolem dvaceti haléřů na litr. Důvodem je zejména zasedání bankovní rady České národní banky, která rozhodla navýšit základní úrokovou sazbu více, než trh čekal – o jeden procentní bod. Zvýraznila tak již existující trend zpevňování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Vzhledem k tomu, že cena ropy Brent nevykazuje v posledních více než dvou týdnech žádný výraznější pohyb tím či oním směrem, zpevnění koruny právě v nadcházejících dnech a týdnech zásadně přispěje k dalšímu zlevnění benzínu i nafty u českých čerpacích stanic. Na Nový rok se tak bude benzín prodávat za cenu těsně nad 36 korunami za litr a nafta bude stát mírně více než 35 korun.

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty zlevní nejen v ČR, ale i ve většině dalších okolních zemích, i když mírněji než v ČR. V Maďarsku, v Polsku, ve Slovinsku a tradičně také v Rumunsku či v Bulharsku je nyní v prosinci benzín levnější než v ČR. V Rakousku a Chorvatsku je jeho cena srovnatelná. Na Slovensku a tradičně v Německu i Itálii je jeho cena vyšší než v ČR. Nafta je levnější opět v Rumunsku a Bulharsku, ale také v Polsku a Maďarsku. Na Slovensku je její cena srovnatelná. V Rakousku, Chorvatsku, ve Slovinsku, v Německu či Itálii je nafta dražší než v ČR.

Zdroj: lukaskovanda.cz, CCS.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu