Babiš Vondráčka za návštěvu prezidenta v nemocnici ostře zkritizoval, Okamura se ho zastal

 Události 
17. října 2021 09:27 / Naďa Stehlíková
  3
📷
1 fotografie v galerii
Tomio Okamura se Vondráčka veřejně zastal Profimedia
Když předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyrazil do nemocnice navštívit prezidenta Miloše Zemana, zřejmě netušil, jaké vášně jeho krok vyvolá. Premiér Andrej Babiš nešetřil kritikou, zato lídr SPD Tomio Okamura se Vondráčka veřejně zastal. Odpovědnost by podle něj měla nést Kancelář prezidenta republiky, která schůzku domluvila.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka vyzval Radka Vondráčka k rezignaci s tím, že jeho návštěvu prezidenta Zemana považuje za zcela nepřijatelnou. Jak Jurečka na tiskové konferenci strany uvedl, svou návštěvou prezidenta vyvolal jen další otázky. Šéf dolní kommory vyrazil do Ústřední vojenské nemocnice za Milošem Zemanem i přesto, že se nová sněmovna sejde 8. listopadu, a to bez ohledu na prezidenta. Navíc Vondráček tvrdil, že ho k Zemanovi doprovodila policie, což strážci zákona rezolutně odmítli. Od Vondráčkovy návštěvy se distancovala i nemocnice, lékaři žádnou schůzku nepovolili a ani o ní nevěděli.

Vondráček se tak stal obrovským terčem kritiky a nešetřil ho ani premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. "Bylo to úplně zbytečné, protože Zeman nemá do 8. listopadu, kdy se sejde nová sněmovna, žádnou roli. Nechápu, proč tam šel, vznikly z toho úplně šílené spekulace. Je to nešťastné a škoda, že se mě před cestou do nemocnice Vondráček nezeptal na můj názor. Vnímám to jako jeho pochybení, není to dobře a vrhá to na něj negativní stín, což jsem mu už i řekl," řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1 Babiš. Jak dále uvedl, rezignace je podle něj zbytečná. "Pan Vondráček končí ve funkci ve čtvrtek 21. listopadu, tak je asi zbytečné podávat rezignaci. Bylo by to jen gesto. Bude nám ale svůj krok muset vysvětlit. Neměl tam jít a kdyby mi zavolal, jasně bych mu řekl, že to je nevhodné a řekl bych mu, že se musí dovolit ředitele nemocnice. V úterý to budeme řešit v rámci klubu ANO," dodal v rozhovoru Babiš.

I přes ostrou kritiku se ale najdou i politici, kteří mají pro Vondráčka pochopení. Šéf hnutí SPD a místopředseda dolní komory Tomio Okamura v rozhovoru pro ČT24 řekl, že odpovědnost by měla nést především Kancelář prezidenta republiky, která si schůzku domluvila. Také by podle něj měla lépe informovat o zdravotním stavu hlavy státu. „Je potřeba, aby veškeré návštěvy probíhaly s vědomím ošetřujícího lékaře. Jak má potom přebírat zodpovědnost za léčbu, péči a za výsledek, když nemá pod kontrolou, kdo pacienta navštěvuje,“ vyjádřil se Okamura k návštěvě Vondráčka u prezidenta Zemana.

Že šlo o chybu předsedy sněmovny, si ale nemyslí. „Kdybych já byl pozván panem prezidentem na návštěvu, tak bych očekával, že je všechno v pořádku,“ uvedl pro ČT24 Okamura. Za chybné proto považuje chování členů prezidentské kanceláře, kteří dle něj měli na dodržování pravidel dohlédnout.

Pokud by Zeman své povinnosti vykonávat nemohl, měl by Hrad podle předsedy SPD sdělit, kdy se jeho stav může zlepšit. Takový údaj podle něj chybí všem. Zároveň by ocenil, aby informace přicházely z jednoho oficiálního zdroje. Sám přiznal, že se k němu některé zprávy dostávají neoficiálními cestami. „Já tu informaci mám dejme tomu dva tři dny starou. To, co vím, by svědčilo o tom, že proběhne rekonvalescence a že se prezident vrátí k vykonávání ústavních pravomocí, které má v gesci.“

Jak Okamura serveru Instory.cz, prezidentovi Zemanovi přeje uzdravení. „Bez ohledu na některé názorové rozdíly jsme ho vždy respektovali jako prvního přímo občany zvoleného prezidenta. Ve chvíli jeho hospitalizace vyjadřujeme lidskou solidaritu a podporu jemu i jeho rodině,“ řekl Instory.cz Okamura.

Zdroj: ČT24, Frekvence 1.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...