Politolog Jan Kubáček promluvil o krizové situaci s prezidentem, o Klausovi i Babišovi. Kdo nahradí Zemana a co se bude dít dál

 Události 
22. října 2021 08:58 / René Černý
  17
📷
4 fotografie v galerii
Politolog Jan Kubáček promluvil o kauze prezident, povolební situaci i možných budoucích prezidentech Face To Face
Specializuje se na politický management, politickou komunikaci a volební marketing. Je autorem několika odborných knih, cvičebnic, desítek studií a článků. Do talk show René Kekelyho Face To Face přišel politolog Jan Kubáček zhodnotit aktuální politickou situaci povolební i týkající se situace kolem prezidenta Miloše Zemana.

Českou republikou už dva týdny hýbe situace týkající se nejvyššího představitele státu prezidenta Miloše Zemana. Politici, lékaři, novináři, ale i politologové hovoří o možnosti, že byl stav prvního muže země zneužit jeho okolím. Zároveň je tato situace po desítkách let první, která se takto řeší.

„Samozřejmě, že je to mezní situace, je to novinka, my jsme tohle neprožili. I přesto, že jsme měli několik nemocných prezidentů. Počínaje T. G. Masarykem. A nebyly to ty jeho poslední roky. Ono se na to hodně zapomíná. Krátce poté, co se stal prvním československým prezidentem, byl jím dva roky, těžce onemocněl a opravdu se přemýšlelo, že počítáme jeho kariéru na týdny, někteří na dny a hodiny,“ řekl politolog Jan Kubáček.

„Pak se zázrakem uzdravil a ukázal, že byl velmi aktivní. Pak jsme zažili jeho postupné odcházení, podobné jsme zažívali u Edvarda Beneše, podobné u Václava Havla a teď prožíváme podobné u Miloše Zemana.“

Jeden z problémů týkající se situace kolem Miloše Zemana je, že nikdo nemá relevantní informace o stavu prezidenta a druhým je problémem je ta procedurální situace. „Politici se učí, jak tuto situaci zvládnout. Oni jsou dnes v mezní situaci, že vlastně nemají zapojený plnohodnotný tým, protože vlastně přepřahají, nejsou nové tváře ve funkci, a do toho se mají převzít a přerozdělit pravomoci. Je to situace, kdy společnost je rozpolcená, unavená, otrávená z voleb a z velmi intenzivní volební kampaně. A situace, kdy lidé neví, co si myslet o zdravotním stavu prezidenta Zemana, je tedy složitá,“ podotkl Kubáček.

Doplnil, že komunikace ze strany Hradu týkající se stavu prezidenta byla tristní a hodně odfláknutá. Přitom mohla být klidnější, kultivovanější, mohla být za účasti lékařského konzilia, manželky prezidenta a asi bychom se dozvěděli více informací.

„To, že se hlavně první dva dny vlastně jen mlčelo a vedle toho nám tiskový mluvčí jen tweetoval a strhával pozornost pouze a výhradně na sebe, tak vedlo k tomu, že logicky ta veřejnost už nikdy plně neuvěří. Takže teď, kdy budeme v situaci, kdy nám to bude říkat jeden doktor nebo deset lékařů, tak tady bude už poměrně významná společenská skupina, která bude mávat veřejnosti a bude říkat, kdo ví, jak to celé je, a to mně nejvíc mrazí. Když se dostaneme do situace, že už nevěříme lékařům, nevěříme tak zásadním informacím, které se týkají něčího zdraví, tak pak si řeknete, čemu ještě uvěříte v budoucnu,“ upozornil politolog.

Podle Jana Kubáčka by teď mělo být důležité, aby zbývající politici vypjatou situace příliš nepolitizovali a dohodli se na kultivovaném procesu případného předávání pravomocí. Jsou do toho zapojeny dvě komory Parlamentu ČR, zapojený je matador, předseda Senátu senátor Vystrčil, do toho bude zapojen za novou Poslaneckou sněmovnu nováček, a do toho budou muset být zapojeni jak odcházející, tak přicházející premiér. A už jenom ten popis říká, že to nebude nic jednoduchého,“ varuje Kubáček.

Podle jeho názoru, na němž se shoduje i řada dalších odborníků, je až příliš hráčů. Jakýkoli přešlap, pochybení, nevhodné vyjádření, emoce nebo snaha získat velmi rychle laciné body povedou jenom k tomu, že společnost se více otráví, a politikům se to nemusí vyplatit.

Co vzkázal politolog Jan Kubáček vrcholným politikům, jak by se nyní měli zachovat? Pro koho je současná krizová situace výhodná, kdo na ní může vydělat? Kdo bude nejspíš kandidátem na nového prezidenta, má šanci vítězná koalice SPOLU vládnout celé čtyři roky? A bude se teď razantně škrtat v rozpočtu třeba v oblasti sociální či platů policistů, hasičů? I o tom ve Face To Face promluvil Jan Kubáček.

Zdroj Face To Face (Stream.cz)

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu