Návrh Fialova rozpočtu budí různé reakce. Kalousek tleská, ekonomové varují před rizikem

 Události 
18. října 2021 17:37 / Naďa Stehlíková
  91
📷
1 fotografie v galerii
Fiala chce dostat rozpočet pod schodek 300 miliard Depositphotos
Končící vláda Andreje Babiše (ANO) navrhuje rozpočet se schodkem 376,6 miliardy korun, nově vznikající vláda má ale v plánu podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit rozpočet se schodkem do 300 miliard korun. Zatímco Miroslav Kalousek označil tento cíl za zkoušku odvahy, ekonomové za málo ambiciózní a varují před jedním velkým rizikem.

Dosavadní opoziční koalice ve Sněmovně návrh Babišovy vlády nepodpoří. Česko by tak do příštího roku vstoupilo v rozpočtovém provizoriu, které by trvalo v řádu týdnů až dvou měsíců, uvedl Fiala v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Nemůžeme podpořit tento rozpočet (Babišovy vlády), protože bychom vědomě podporovali další růst inflace a zdražování," prohlásil předseda ODS. Ušetřit by chtěl na provozních výdajích státu. "Dal bych každému ministrovi za úkol, aby ve svém resortu našel provozní úspory ve výši šesti procent. Když dokáže ušetřit 6 % rodina nebo firma, musí to dokázat i stát. Kdybychom tyto úspory měli, tak jsme schopni ten deficit rozpočtu skoro o 100 miliard snížit," řekl v pořadu České televize Fiala. Zopakoval, že jeho vláda nechce zvyšovat daně.

Někdejší ministr financí, bývalý poslanec a expert na fiskální politiku TOP 09 Miroslav Kalousek na Fialovo prohlášení hned reagoval na Twitteru. "Nejde jen o aktuální úsporu. Jde také o jasný signál finančním trhům, že vláda získala zpět pod kontrolu řízení veřejných financí, které se Babišově vládě zcela vymklo. Bude to první zkouška odvahy a kompetence Fialovy vlády a já věřím, že v ní obstojí," prohlásil Kalousek.

To ekonomové jsou v tomto ohledu poněkud zdrženlivější a poukazují i na možná rizika. "Snížení plánovaného schodku ze stávajících necelých 377 miliard korun na méně než 300 miliard korun, které navrhuje pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala, je stále spíše jen symbolickým gestem. Zůstává tak otázkou, zda kvůli němu riskovat rozpočtové provizorium. Během provizoria by totiž v příštím roce vláda hospodařila každý měsíc s dvanáctinou celkových výdajů schválených pro letošní rok, což odpovídá 157 miliardám korun," podotkl přední český ekonom Lukáš Kovanda.

Provizorium by vycházelo z výdajů původně rozpočtovaných na letošek. Výdaje letos měly dosáhnout maximálně 1,89 miliardy korun, a to při deficitu až 500 miliard korun. Ministerstvo financí v návrhu rozpočtu pro příští rok nyní počítá se schodkem čítajícím zmíněných necelých 377 miliard korun a s výdaji 1,92 miliardy korun. Pod dobu provizoria by se tak mohla uplatňovat dvanáctina částky 1,89 miliardy korun, což je od částky 1,92 miliardy z hlediska praxe veřejných rozpočtů prakticky takřka nerozlišitelná suma. Aby bylo možné hovořit o započetí ozdravování veřejných financí, musel by podle Kovandy schodek na příští rok činit nejvýše 200 miliard korun.

A na Fialovo prohlášení o snížení schodku státního rozpočtu reagovala také ministryně financí Alena Schillerová (ANO). "Ze 125 miliard korun škrtů je to už jen 80 miliard korun. I ty jsou ale zcela nereálné. Tak razantní snížení schodku lze docílit jedině tvrdými škrty v investicích, na platech veřejného sektoru či v armádě. Jinak to provést nelze," napsala na Twitteru Schillerová.

Zdroj: E15, ČTK.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda