Takového prezidenta naše země ještě neměla. Možným favoritem je vysoký představitel české armády

 Události 
24. října 2021 10:37 / Naďa Stehlíková
  83
📷
1 fotografie v galerii
O Petru Pavlovi se už nějakou dobu mluví jako o možném kandidátovi na prezidenta Profimedia
Možných kandidátů na przidenta má Česká republika docela dost. Jedním z favoritů je také někdejší vysoký představitel české armády i Severoatlantické aliance Petr Pavel. Zájem o tuto funkci neskrývá, kandidaturu ale zatím nepodal. Chce nyní státu pomoct vypracovat strategii pro zdolávání krizí.

O Pavlovi se už nějakou dobu mluví jako o možném kandidátovi na prezidenta. Zájem o tuto funkci neskrývá, kandidaturu ale ještě neohlásil. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se k tématu nechtěl vyjadřovat. Poznamenal jen, že prezident by měl být nestranický a měl by se opírat o podporu voličů. Odmítá, že by svými aktuálními cestami do regionů vedl předvolební kampaň, návštěvy podle něj souvisí s řešením krizí. Nevidí zatím ani důvod žádat politické strany o podporu, řekl v rozhovoru pro iDnes.cz

Prezidentu Zemanovi přeje brzký návrat z nemocnice k rodině i k plnění pravomocí. „Každý stát potřebuje mít funkčního prezidenta, funkční vládu, funkční Parlament, a zvlášť v době, ve které jsme teď, je to dost zásadní,“ řekl.

Kritizoval počínání Hradu při informování o zdravotním stavu prezidenta. Veřejnost by podle něj měla vědět alespoň základní informace, zda je či není prezident schopen vykonávat funkci. Způsob informování, jaký zvolila prezidentská kancelář, označil za „naprosto ostudný“.

Pokud podle něj ze zprávy nemocnice vyplývá, že nyní prezident není schopen vykonávat jakoukoli pracovní činnost, je legitimní, aby se Parlament zabýval delegováním těchto pravomocí na jiné ústavní představitele. Jinou cestu, jak zajistit ustavení nové vlády, nevidí.

Někdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel ve vysílání Rádia Impuls řekl, že navzdory tomu, že je připraven kandidovat, prozatím boj o Hrad neřeší. Na pořadu dne to bude, až se přihlásí víc kandidátů. „Nemá smysl hlásit se do soutěže, která ještě nebyla spuštěna,“ vysvětlil Pavel. Mladí občané by se podle něj měli více angažovat ve službách státu.

Sám má rovněž chuť státu pomáhat, chtěl by se podílet na strategii pro zdolávání krizí. Pavel se v otázce řešení krizí začal angažovat po vypuknutí pandemie. Serveru iDnes.cz řekl, že po návratu z Bruselu, kde zastával pozici předsedy Vojenského výboru NATO, a po konci v armádě nedokázal "jen tak sedět doma a věnovat se koníčkům". Účastnil se besed a snažil se zvýšit povědomí lidí o členství v NATO. "Do toho přišel covid a mě samozřejmě mrzelo, že už nejsem v pozici, kdy bych mohl aktivně pomáhat," podotkl.

Spoluzaložil proto iniciativu Spolu silnější, která se nejprve orientovala na finanční a materiálovou pomoc. Připravili soubor opatření, které měly vést k ustavení meziresortní komise. Ta by sestavila konkrétní plán reakce státu na krize.

U vlády to odezvu nevyvolalo, podle Pavla byla krize na ústupu a vláda necítila potřebu tyto věci řešit. Nyní chce politiky znovu oslovit. "Budu se snažit, aby se alespoň něco dostalo do vládního prohlášení, protože pokud tak neučiníme, hrozí, že v příští krizi budeme vystaveni stejným chybám, které mohou vést k velkým materiálním škodám nebo i ztrátám na životech," dodal. Výsledek voleb hodnotí pozitivně, s koalicemi se na mnoha věcech shodne.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu