Babiš s Fialou chtějí Mynářovu hlavu. Celou situací se už zabývá i policie

 Události 
19. října 2021 11:52 / Naďa Stehlíková
  5
📷
1 fotografie v galerii
Mynář zašel příliš daleko, tvrdí politici Profimedia
Policie se po tiskové konferenci Senátu rozhodla zahájit prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Informovala o tom na Twitteru s tím, že dalš informace nemůže sdělit. A Andrej Babiš (ANO) vyzval hradního kancléře Vratislava Mynáře k rezignaci.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle Ústřední vojenské nemocnice není prezident Miloš Zeman schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. O tomto stanovisku nemocnice podle Vystrčila věděl od 13. října vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář, který přesto o den později zprostředkoval v nemocničním pokoji setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) kvůli podpisu rozhodnutí o zasedání Sněmovny. „Měl jsem o tom být informován. Měl jsem o tom vědět. Je to věc, která by hrála roli při mém rozhodování. Zřejmě bych pana prezidenta i tak navštívil, ale byla by to třeba návštěva čistě přátelská,“ podotkl ve speciálu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus dosluhující předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Pod Mynářem se teď povážlivě houpe židle. „Jeho vystupování zapříčilo situaci, kterou tady máme. Pokud věděl, jak píše Ústřední vojenská nemocnice, že pan prezident v tuto chvíli nemůže funkci vykonávat, tak tam neměl zvát pana Vondráčka a organizovat tiskovou konferenci, kde nic neřekl. Vyvolává to obavy, že hraje nějakou podivnou hru. Měl by okamžitě skončit,“ řekl premiér Andrej Babiš pro Českou televizi, kde znovu kritizoval hradního kancléře Vratislava Mynáře. Připustil, že odvolat ho nyní nemůže. Mynářova rezignace by ale podle Babiše celou situaci nyní zklidnila. „Celá ta situace, která tu vznikla, je neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby okamžitě rezignoval ze své funkce. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné,“ napsal Babiš na svém Twitteru.

Za pravdu mu v tomto ohledu dal i předseda ODS Petr Fiala. „Kancléř Mynář by si měl uvědomit neudržitelnost současné situace a ze své funkce odejít. Pokud tak neučiní a vstoupí v platnost čl. 66, měl by premiér - ať už současný nebo budoucí - kancléře odvolat,“ sdělil prostřednictvím svého Twitteru Petr Fiala. „Jsme ve vážné a neudržitelné situaci, musíme z ní najít důstojnou cestu a vrátit důvěru v základní funkce a instituce státu,“ doplnil Fiala.

Celou situací se už zabývá i policie. „Jsem rád, že se do toho vložila policie, protože jinak by to bylo další plivnutí do tváře všem bčanům ČR. Úředníci Hradu nejsou v žádném případě něco víc, a pokud se pan Mynář dopustil protiprávního jednání, měl by za to nést plnou odpovědnost,"napsal na Twitter europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Jak informovala ČTK, trestní zákoník řadí mezi trestné činy proti České republice mimo jiné vlastizradu, sabotáž nebo rozvracení republiky. Vlastizrady se dopustí český občan, který "ve spojení s cizí mocností nebo s cizím činitelem" spáchá rozvracení republiky, teroristický útok, teror nebo sabotáž.

Rozvracení republiky spáchá ten, kdo se "v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost České republiky anebo zničit její samostatnost" účastní násilných akcí proti ČR nebo jejím orgánům. K sabotáži naopak použití násilí není nutné - dopustí se jí ten, kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost ČR zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce k tomu, aby mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu například orgánu veřejné moci.

Za sabotáž hrozí v základní sazbě tři až deset let vězení, případně též propadnutí majetku. Za vlastizradu lze uložit 15 až 20 let vězení, propadnutí majetku nebo i výjimečný trest.

Zdroj: ČTK, iRozhlas.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hezounek Ryan Gosling se stal hvězdou kampaně módního domu Gucci

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Tech

Budoucnost vojenské přepravy. Raketoplán Dream Chaser přepraví náklad i vojáky kamkoliv na Zemi do tří...