Nemocnice se začínají plnit dětskými pacienty. Virus jim likviduje průdušky

 Události 
23. října 2021 15:00 / Naďa Stehlíková
  2
📷
1 fotografie v galerii
Virus je nebezpečný hlavně pro malé děti Pixabay
Lékaři evidují veký nárůst malých dětí, které se kvůli respiračním virózám ocitají v nemocnicích. Nepříjemný trend registrují také pohotovostní služby. Vyplývá to ze zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) o průběhu chřipkové sezony. Jak SZÚ informuje, onemocnění může pro malé děti představovat velké nebezpečí.

Mezi pacienty je hodně kojenců, kteří bojují s takzvanou bronchiolitidou, tedy virovým zánětem nejmenších průdušek. Nemoc podle SZÚ způsobuje nejčastěji virus nazývaný RRSV. Sezona těchto virů začíná v říjnu a vrcholí v prosinci až lednu. Je spojena se začátkem školy a zvýšeným kontaktem dětí v uzavřených prostorech. "Na RSV neexistuje efektivní vakcína, virus se rychle šíří ve školách a domácnostech a je původcem 80 procent případů bronchiolitidy. Infekce zároveň vytváří slabou protilátkovou imunitu, která rychle klesá, proto je možné se nakazit opakovaně v průběhu roku," uvedl ústav.

Onemocnění je nebezpečné především pro děti v prvních měsících života. Za nejrizikovější je považována kategorie dětí vě věku od šesti do devíti měsíců života. "Zánět bronchiolů může být pro kojence smrtelný, protože mají přirozeně užší dýchací cesty," napsal SZÚ. RSV virus se šíří kapičkami při kontaktu ruky s nosem nebo okem, účinnou prevencí je podle SZÚ nošení respirátorů a dezinfekce rukou. "Proto zvýšené počty hospitalizovaných kojenců mohou indikovat selhání nedodržování protiepidemických opatření," upozornil ústav. Podle Kateřiny Fabiánové z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ z informací z klinických pracovišť vyplývá, že s RSV u malých dětí byl velký problém i v předchozích letech.

Nárůst počtu hospitalizovaných malých dětí kvůli respiračním onemocněním zaznamenala například i Fakultní nemocnice Bulovka. "Počty hospitalizovaných dětí se postupně zvyšují v posledních třech týdnech, měli jsme několik desítek takových případů. Pokud situaci srovnáme s lety 2015 až 2019, je naše vytíženost na vysoké úrovni odpovídající těm nejvytíženějším podzimním sezonám zmíněných let," uvedla pro ČTK mluvčí Bulovky Eva Libigerová. Ve srovnání s nejvytíženějším rokem 2017 je podle mluvčí asi o čtvrtinu vyšší zátěž také lékařské pohotovosti a dětské ambulance.

Podobná situace je ve Fakultní nemocnici Motol (FNM). Podle primářky Jany Tejnické z pediatrické kliniky chodí pacientů s respiračními infekcemi bakteriálního i virového původu v posledních dnech hodně. "Kapacitně zatím zvládáme. Po zlepšení klinického stavu se snažíme pacienty co nejrychleji propustit do domácí péče. Uvolníme tím lůžkovou kapacitu pro další příjmy. Velký tlak pociťuje lékařská pohotovostní služba pro děti ve FNM," napsala ČTK Tejnická.

Zdroj: SZÚ, ČTK.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47