Ministerstvo školství zveřejnilo okresy, kde se nenaočkovaní žáci nevyhnou testům

 Události 
25. října 2021 16:36 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ministerstva zdravotnictví a školství se rozhodlo opět testovat Shutterstock
Vláda dnes schválila, že nenaočkovaní žáci v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací v zemi se budou 1. a 8. listopadu testovat na covid-19. Situace se dotkne hlavně Olomouckého a Moravskoslezského kraje, ale i Jihočeského nebo Jihomoravského.

O vládním rozhodnutí informovala ČTK mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na Twitteru uvedl, že testování se bude týkat okresů České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Testovat se podle něj bude asi 165 000 žáků. Neočkovaní učitelé budou muset od listopadu nosit při výuce respirátor.

"Konvoj ministerstva školství s antigenními testy je již na cestě. Základní a střední školy v osmi okresech, ve kterých ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o testování v termínech 1. a 8. listopadu, je obdrží prostřednictvím zřizovatelů v nejbližších dnech," uvedl Plaga. Podle Lednové by školám doručené zásoby měly stačit na obě kola testování. V úterý jim ministerstvo rozešle informace o tom, jak se vše bude organizovat.

Ministerstva zdravotnictví a školství se minulý týden dohodla na tom, že 1. a 8. listopadu se ve školách uskuteční testování v okresech s týdenním přírůstkem nových případů covidu-19 vyšším než 300 na 100 000 obyvatel. Jak dále píše ČTK, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes uvedl, že o vybraných okresech rozhodla data z předchozí neděle, protože je třeba týden na přípravu testování. Další okresy mohou přibýt do druhého kola testování 8. listopadu, pokud se tam situace zhorší. Incidenci nad 300 mají nyní také okresy Šumperk (305) a Olomouc (300). Blízko hranice je Brno-město (299), Plzeň-město (272), Praha-východ (271), Frýdek-Místek (269), Nový Jičín (266) a Kolín (273).

Ministerstvo školství má v současnosti k dispozici rezervu asi tří milionu antigenních testů na covid-19. V základních a středních školách v celé ČR je zhruba 1,4 milionu žáků, testování v osmi vybraných okresech by se mělo týkat asi 12 procent z nich.

Předseda ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) dnes řekl, že požádal ministerstvo zdravotnictví, aby odhadlo, kolik testů na covid bude do konce roku potřeba. Pokud to bude nutné, správa hmotných rezerv dokoupí další. Ministerstvo zdravotnictví chtělo původně využít možnosti doobjednat 1,6 milionu testů ze zakázky na zářijové testování ve školách, později od tohoto záměru ale ustoupilo s tím, že testování ve školách už nebude potřeba. „Situace se postupně zhoršuje. Je zásadní, aby školy nebyly zavřené,“ řekl Hamáček během pondělního brífinku po jednání Ústředního krizového štábu.

Zdroj: ČTK, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...